WelcomeSmile Hotels in Czech Republic ChomutovGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Chomutov
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Chomutov Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Chomutov Czech Republic   Home : Czech Republic : Chomutov  


Results 1 - 5 of 5

 1. Hotel U Dvou medvidku *** star 3 three stars Details
  Chomutov:
  Revolucní 32
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in the heart of the royal city of Chomutov, U Dvou Medvídků is housed in a Rennaissance landmark from the 16th century. It offers accommodation with free Wi-Fi and an on-site restaurant serving Czech cuisine. Free private parking is provided. A TV, a minibar and a private bathroom are featured in all units at the property. The seating area comprises a table and chairs. Guests can relax on the sun terrace which has a children's play area. A spa centre can be reached in a 5-minute walk. Kamencové Lake and the Krušnohorský forest park with a small zoo can be found within a 1 km radius. The nearest bus stop is 300 metres from U Dvou Medvídků, and the Main Bus Station is 800 metres away. Mezihoří Ski Area is at a distance of 13 km.
  Hotel U Dvou medvídků se nachází v srdci královského města Chomutov a sídlí v renesanční památce z 16. století. Nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi a vlastní restauraci, která připravuje pokrmy české kuchyně. Zdarma zde můžete využívat soukromé parkoviště. Všechny ubytovací jednotky jsou vybaveny TV, minibarem a vlastní koupelnou. Posezení se skládá ze stolu a židlí. Hosté mohou relaxovat na slunné terase, na které je i hřiště pro děti. Do lázeňského centra dojdete pěšky za 5 minut. Kamencové jezero a krušnohorský lesopark s malou ZOO najdete v okruhu 1 km. Nejbližší autobusová zastávka je od hotelu U Dvou Medvídků vzdálena 300 metrů, zatímco hlavní autobusové nádraží je 800 metrů daleko. Lyžařský areál Mezihoří leží ve vzdálenosti 13 km.


 2. Hotel Clochard *** star 3 three stars Details
  Chomutov:
  Blatenská 1099/48
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  A 5-minute walk from the main square of Chomutov, the Hotel Clochard offers free parking under video surveillance, a fitness centre and free Wi-Fi. It also has a restaurant serving Italian and Czech cuisine. All rooms at the Chlochard Hotel feature parquet flooring, a private bathroom and cable TV. Non-smoking rooms are available. There reception is open 24 hours a day. There you can borrow mountain bikes free of charge, rent cars and make use of the laundry and ironing service. A storage room for bicycles is available as well. Within a 5-minute walk you can reach the Chomutov Bus Station. A large bowling centre can be found 1.5 km away. Numerous palaces and castles can be found in the surroundings.
  Hotel Clochard stojí 5 minut chůze od hlavního chomutovského náměstí a nabízí bezplatné Wi-Fi. Má také restauraci, která servíruje česká jídla. Clochard Hotel poskytuje pokoje s koupelnou, parketovou podlahou a kabelovou TV. K dispozici jsou také nekuřácké pokoje. Hotelová recepce je otevřená nepřetržitě. Hosté si na ni mohou zdarma zapůjčit horská kola a hole pro Nordic Walking, sjednat půjčení auta a využít služby praní a žehlení. K dispozici je také úschova kol. Hotel se nachází 5 minut pěšky od chomutovského autobusového nádraží, Pouhých 1,5 km od hotelu můžete navštívit velké bowlingové centrum. V okolí se nachází četné hrady a zámky. Parkovat lze na místě na placeném hlídaném parkovišti.


 3. Hotel Partyzan *** star 3 three stars Details
  Chomutov:
  Na Vyhiidce 2000
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated 4 km from the centre of Chomutov, the Hotel Partyzan offers both shared and private terraces and balconies overlooking the surrounding forest. Its ŕ la carte restaurant specializes Czech venison dishes. Free Wi-Fi is available throughout the property. Accommodation units at the Partyzan have a private balcony or terrace, a seating area with flat-screen satellite TV, and a bathroom with a shower. Transfer to the airport of to the city centre can be requested at the reception. In Chomutov, 4 km away, there is a train and bus station as well as a 3D cinema and a sports centre. Fishing and swimming is possible in Lake Kamencove, also located in Chomutov. The castle in Krasna Lipa includes a large park and is located approximately 4 km from the hotel. Just 1.5 km away, guests can have fun on quad bikes or horseback rides at the ranch U Mateje. The Mezihori Ski Resort is 15 km from the house.
  Partyzan Hotel se nachází 4 km od centra Chomutova a nabízí soukromé i sdílené terasy a balkony s výhledem na okolní lesy. Hotelová ŕ la carte restaurace se specializuje českou zvěřinu. Bezplatné Wi-Fi připojení je dostupné v celém objektu. Hotel Partyzan má ubytovací jednotky vybavené vlastním balkonem nebo terasou, posezením se satelitní TV s plochou obrazovkou a koupelnou se sprchovým koutem. Dopravu na letiště nebo do centra města je možné si vyžádat na recepci. V Chomutově, vzdáleném 4 km od hotelu, je vlakové i autobusové nádraží a 3D kino a sportovní centrum. V Kamencovém jezeře, které se nachází také v Chomutově, je možné rybařit nebo si zaplavat. K zámku v Krásné Lípě, který je od hotelu vzdálený 4 km, patří rozlehlý park. 1,5 km od hotelu se nachází ranč U Matěje, kde se hosté mohou zabavit jízdou na čtyřkolkách nebo na koni. Lyžařský areál Mezihoří se nachází 15 km od hotelu.


 4. Hotel Mertin *** star 3 three stars Details
  Chomutov:
  Mostecka 387
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in Chomutov's Old Town, Hotel Mertin offers guests an infrared sauna and small fitness area. Rooms are elegantly furnished with antique-looking décor and intricate tapestry. Private parking with camera surveillance is available on site free of charge. All of Hotel Merlin’s rooms have a private bathroom and a flat-screen TV with satellite channels. Wi-Fi is available free of charge. The hotel's cozy restaurant serves International and regional cuisine. Food and drink can be enjoyed in the dining area which features red brick walls and colourful windows made from bottle bottoms. In summer guests can also enjoy meals on the spacious terrace. Kamencove Lake, a zoo and 3D cinema are all a 5-minute walk away or less. The local bus and railway station can be reached on foot in 2 minutes.
  Hotel Mertin se nachází v historické části Chomutova a nabízí infračervenou saunu i menší fitness centrum. Jeho pokoje jsou elegantně zařízené nábytkem ve starožitném stylu a složitými gobelíny. Zdarma je k dispozici soukromé parkoviště s kamerovým systémem. Hotel Mertin poskytuje pokoje s koupelnou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou a bezplatným Wi-Fi. V útulné hotelové restauraci jsou připravovány pokrmy mezinárodní a regionální kuchyně. Jídlo i nápoje si můžete vychutnávat v jídelně se stěnami obloženými červenými cihlami a s barevnými okny tvořenými dny láhví. Během letních měsíců lze stolovat také na prostorné terase. V okruhu maximálně 5 minut chůze najdete Kamencové jezero, zoo i 3D kino. K místní autobusové zastávce a železniční stanici jsou to 2 minuty chůze.


 5. Wellness Hotel Beethoven **** star 4 four stars Details
  Chomutov:
  Beethovenova 1146
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Wellness Hotel Beethoven is located in the center of Chomutov, just 300 metres from the main square. It has a wellness centre with a whirlpool, steam room, infrared sauna, solarium and salt cave. All rooms have a seating area, flat-screen TV with satellite channels and a bathroom. Some have a kitchenette and a separate living room and bedroom. Rooms are decorated in green, red and brown tones. The restaurant serves traditional Czech cuisine. Wi-Fi and private parking are available free of charge at Wellness Hotel Beethoven. A range of different water sports can be done at Kamencove Lake 2 km away. Chomutov Zoo can be reached by car in 6 minutes.
  Wellness Hotel Beethoven se nachází v centru Chomutova, pouhých 300 metrů od hlavního náměstí. K vybavení hotelu patří wellness centrum s vířivkou, parní lázeň, infračervená sauna, solárium a solná jeskyně. Pokoje mají obývací prostor, satelitní TV s plochou obrazovkou a koupelnu. Některé mají kuchyňský kout a oddělený obývací pokoj a ložnici. Pokoje jsou zařízeny v odstínech zelené, červené a hnědé. V restauraci jsou podávány tradiční pokrmy české kuchyně. Wellness Hotel Beethoven zdarma poskytuje Wi-Fi připojení a soukromé parkoviště. Na Kamencovém jezeře, které se nachází 2 km odtud, se můžete věnovat celé řadě různých vodních sportů. Do chomutovské Zoo se od hotelu dostanete autem za 6 minut.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd