WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Check Availability and Prices - Make Reservation
Hotel U Dvou medvidku *** star 3 three stars
Czech Republic: :
Chomutov 43001:  Revolucní 32   
Set in the heart of the royal city of Chomutov, U Dvou Medvídků is housed in a Rennaissance landmark from the 16th century. It offers accommodation with free Wi-Fi and an on-site restaurant serving Czech cuisine. Free private parking is provided. A TV, a minibar and a private bathroom are featured in all units at the property. The seating area comprises a table and chairs. Guests can relax on the sun terrace which has a children's play area. A spa centre can be reached in a 5-minute walk. Kamencové Lake and the Krušnohorský forest park with a small zoo can be found within a 1 km radius. The nearest bus stop is 300 metres from U Dvou Medvídků, and the Main Bus Station is 800 metres away. Mezihoří Ski Area is at a distance of 13 km.
Hotel U Dvou medvídků se nachází v srdci královského města Chomutov a sídlí v renesanční památce z 16. století. Nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi a vlastní restauraci, která připravuje pokrmy české kuchyně. Zdarma zde můžete využívat soukromé parkoviště. Všechny ubytovací jednotky jsou vybaveny TV, minibarem a vlastní koupelnou. Posezení se skládá ze stolu a židlí. Hosté mohou relaxovat na slunné terase, na které je i hřiště pro děti. Do lázeňského centra dojdete pěšky za 5 minut. Kamencové jezero a krušnohorský lesopark s malou ZOO najdete v okruhu 1 km. Nejbližší autobusová zastávka je od hotelu U Dvou Medvídků vzdálena 300 metrů, zatímco hlavní autobusové nádraží je 800 metrů daleko. Lyžařský areál Mezihoří leží ve vzdálenosti 13 km.

Hotels in Chomutov Czech Republic

<>
ID number: 1337611898

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Hotel U Dvou medvidku - Image1 Hotel U Dvou medvidku - Image2 Hotel U Dvou medvidku - Image3 Hotel U Dvou medvidku - Image4


Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2024 Rang Ltd