WelcomeSmile Hotels in Czech Republic TrebonGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Trebon
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Třeboň Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Trebon Czech Republic   Home : Czech Republic : Trebon  


Results 1 - 9 of 9

 1. Jihoceska Pohoda Details
  Trebon:
  Premyslova 111
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The family-run Jihoceska Pohoda is located only 150 metres from the Svet Pond and an 8-minute walk from Masaryk Square. The newly renovated guest house offers a large garden with barbecue area, free Wi-Fi and free parking. All rooms and studios have a modern bathroom and feature a flat-screen TV with satellite channels. Towels, linen, toiletries and final cleaning are included in the rates. A separate bike storage room is available on site. A children's playground is located right across the street. The Trebon Spa and a natural swimming pond are 500 metres away and Trebon Palace is 600 metres away from the Jihoceska guest house. Numerous easy biking and hiking trails can be found in the flat surroundings.
  Nově zrekonstruovaný rodinný penzion Jihočeská Pohoda se nachází pouhých 150 metrů od břehu rybníka Svět a 8 minut chůze od Masarykova náměstí a nabízí velkou zahradu s grilem, zdarma dostupné Wi-Fi a bezplatné parkoviště. Součástí všech pokojů a studií je moderní koupelna i satelitní TV s plochou obrazovkou. V ceně ubytování jsou zahrnuté ručníky, ložní prádlo, toaletní potřeby i závěrečný úklid. V penzionu najdete také samostatnou úschovnu jízdních kol. Přímo přes ulici je k dispozici dětské hřiště. Pouhých 500 metrů od penzionu Jihočeská Pohoda se nacházejí třeboňské lázně i přírodní koupaliště a do areálu zámku Třeboň je to 600 metrů. Rovinaté okolí je protkané nenáročnými cyklistickými a turistickými stezkami.


 2. Hotel Galerie **** star 4 four stars Details
  Trebon:
  Rozmberska 35
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Enjoying a central location in the spa resort of Trebon, Hotel Galerie offers bike rental, free Wi-Fi and a bar-restaurant with Czech cuisine. All rooms are en-suite and come with satellite TV and a fridge. Guests can also request a DVD player at the reception. Hotel Galerie is 50 metres away from a mini golf course and 200 metres from a swimming pool with a sauna, squash and tennis facilities. Massages are available in the building next door. The bus station is 1 km away. Public parking is available against a fee. It is 100 metres from the hotel.
  Hotel Galerie se pyšní polohou v centru lázeňského města Třeboň. Nabízí půjčovnu jízdních kol, bezplatné Wi-Fi a barovou restauraci s českou kuchyní. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu a satelitní TV a lednici. Hosté si mohou na recepci vyžádat také DVD přehrávač. Hotel Galerie se nachází 50 metrů od hřiště na minigolf a 200 metrů od bazénu se saunou, squashovým a tenisovým kurtem. Ve vedlejší budově jsou k dispozici masáže. Autobusové nádraží je vzdálené 1 km. Veřejné parkoviště je možné využít za poplatek. Je vzdálené 100 metrů.


 3. Hotel Zlata Hvezda **** star 4 four stars Details
  Trebon:
  Masarykova namesti 107
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located on Trebon's historic city square, Hotel Zlatá hvězda is set in a Renaissance building a short walk from Trebon Castle. It features an in-house spa with sauna and hot tub. Free Wi-Fi is available. The elegant, individually furnished rooms at the Zlatá hvězda provide a bathroom with hairdryer, satellite TV, a minibar, and a work desk. The traditional Czech restaurant offers a wide selection of regional fish specialities, as well as a daily breakfast buffet. Guests can enjoy bowling at the bar. Guests can rent bicycles at the Zlatá hvězda Hotel to explore the scenic surroundings with the famous fishponds. Trebon's s sports centre, featuring tennis courts and a swimming pool, is very close to the Zlatá hvězda.
  Hotel Zlatá hvězda sídlí v renesanční budově kousek od třeboňském zámku, na historickém třeboňském náměstí. Provozuje vlastní lázně se saunou a vířivkou. V ceně je také Wi-Fi. Elegantní, osobitě zařízené pokoje v hotelu Zlatá Hvězda mají koupelnu s fénem, ​​satelitní TV, minibar a pracovní stůl. Tradiční česká restaurace připravuje širokou nabídku regionálních rybích specialit i každodenní snídaně formou bufetu. V baru si hosté mohou zahrát bowling. Zlatá Hvězda půjčuje kola a hosté na nich mohou prozkoumat malebné okolí plné známých rybníků. V Třeboni, velmi blízko hotelu Zlatá Hvězda, je sportovní centrum, kde najdete tenisové kurty a bazén.


 4. Garni Hotel Třeboň *** star 3 three stars Details
  Trebon:
  Lazenska 1283
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  A 15-minute walk from the centre of the historic town of Třeboň and 350 feet from Lake Svět, Garni Hotel Třeboň offers modern rooms with a balcony, a seating area, and a bathroom. Free Wi-Fi is available. A restaurant is 350 feet from the property. A sports centre next to the hotel features tennis courts, a golf course, a swimming pool, and a spa centre. Monitored parking is available nearby and for a surcharge. The Třeboň Bus and Train Station can be found 0.6 miles away.
  Garni Hotel Třeboň stojí 15 minut pěšky od historického centra Třeboně a 100 metrů od rybníku Svět. Nabízí ubytování v moderně zařízených pokojích s balkonem, posezením, koupelnou a bezplatným Wi-Fi. Hotel se nachází 100 metrů od restaurace, hned u sportovního centra s tenisovými kurty, golfovým hřištěm, bazénem a wellness centrem. Nedaleko najdete parkoviště monitorované kamerovým systémem (za příplatek). Hotel je situovaný jen 1 km od třeboňského autobusového a vlakového nádraží.


 5. Design Hotel Romantick *** star 3 three stars Details
  Trebon:
  K Berte 1252
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Design Hotel Romantick can be found 1,000 feet from the central and historic Masaryk square of Trebon and offers you wonderful, individually styled rooms based on Czech flowers. The hotel's Kopretina (Daisy) restaurant is specialized in making traditional schnitzels. After a rewarding day doing business or sightseeing in Trebon, the Slunečnice (Sunflower) wellness area with a sauna and a hot tub invites you to relax. It can be used on a surcharge. The eco-friendly establishment uses solar heating, water from their own well and energy-saving systems. Wireless internet and parking are available free of charge at Romantick hotel.
  Design Hotel Romantick se nachází 300 metrů od hlavního, historického Masarykova náměstí v Třeboni a svým hostům nabízí krásné pokoje, osobitě zařízené s motivy českých květin. Hotelová restuarace Kopretina je specializovaná řízková restaurace. Po náročném dni stráveném prací nebo prohlídkami Třeboně si můžete odpočinout ve wellness centru Slunečnice se saunou a vířivkou. Vstup je za poplatek. Tento ekologický hotel využívá solární energii, vodu z vlastní studny a energeticky úsporné systémy. Hotel Romantick nabízí hostům bezdrátový internet zdarma a možnost bezplatného parkování.


 6. Relax Park Trebon Details
  Trebon:
  Svobody
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Relax Park Třeboň is set in the mediaeval town of Třeboň in South Bohemian Region. Lake Svět, suitable for swimming, fishing and windsurfing, is 500 metres away. The area is known for its spa centres, easily accessible from the Relax Park. Overlooking the surrounding landscape, all accommodation units feature hardwood floors, a TV and a kitchen or a kitchenette. Some units come with a loggia or a balcony. Aurora Spa, with its pools, saunas, gyms, restaurants and shops is at a distance of 300 metres. A golf course and Aqua Viva, offering a pool and a wellness centre, are within a 3-minute walk. The historic centre of Třeboň is a 10-minute walk away. It is full of sights such as Třeboň Castle and Masaryk Square with its picturesque buildings. Třeboň Bus Station is 1.5 km from the Třeboň Relax Park, and the Main Train Station is 2.5 km away.
  Apartmánový komplex Relax Park Třeboň se nachází ve středověké Třeboni v Jihočeském kraji. Rybník Svět, vhodný ke koupání, rybaření a jízdě na windsurfingu, odtud leží 500 metrů. Oblast je známá svými lázeňskými centry. Ta jsou z komplexu Relax Park snadno dostupná. Všechny ubytovací jednotky mají dřevěné podlahy, TV, kuchyň nebo kuchyňský kout a výhled do okolní krajiny. Některé disponují lodžií nebo balkonem. Lázně Aurora s bazény, saunami, posilovnami, restauracemi a obchody jsou ve vzdálenosti 300 metrů. Ke golfovému hřišti a do wellness centra Aqua Viva s bazénem dojdete do 3 minut. Do historického centra Třeboně plného památek je to 10 minut chůze. Uvidíte v něm třeboňský zámek nebo malebné budovy Masarykova náměstí. Autobusové nádraží je od komplexu Třeboň Relax Park vzdálené 1,5 km a hlavní vlakové nádraží 2,5 km.


 7. Apartmany Na Seniku *** star 3 three stars Details
  Trebon:
  Dukelska 163
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Apartmány Na Seníku is positioned 2 minutes' walk from the charming Trebon Old City. The property has a terrace and garden, and all apartments offer views of the surrounding farmlands and forests. Decorated with modern furnishings, each room at Apartmány Na Seníku has a fully-equipped kitchen with a dining area separate from the bedroom. A spacious seating area with a flat-screen TV is also provided. Guests can enjoy locally-prepared fish specialities at the on-site restaurant, with the option of eating on the terrace in summer. Free of charge, guests have access to private parking and Wi-Fi throughout the property. Massages and bicycle rental can be arranged, and there is a children's playground. Trebon lazne Train Station is 50 metres away. In the city centre, popular sights are the Masaryk's Square and remains of the fortification.
  Apartmány Na Seníku se nachází v Třeboni, 5 minut chůze od okouzlujícího historického centra města, a nabízí vlastní terasu a zahradu a ubytování s výhledem na okolní pole a lesy. Apartmány Na Seníku mají moderně zařízené ubytování s kompletně vybavenou kuchyní s jídelní částí a oddělenou ložnicí. Ve všech najdete také prostorné posezení s TV s plochou obrazovkou. Soukromé parkoviště a Wi-Fi dostupné v celé budově lze využívat zdarma. Apartmány mohou zajistit masáže a půjčení kol a je zde i dětské hřiště.K železniční stanici Třeboň Lázně je to od hotelu 50 metrů. K populárním památkám v centru města patří Masarykovo náměstí a zbytky opevnění.


 8. Penzion Maxim *** star 3 three stars Details
  Trebon:
  Palackeho namesti 653
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This guest house enjoys a peaceful location, just 400 metres from Trebon town centre and 500 metres from Trebon Castle. Penzion Maxim offers free Wi-Fi and free parking. The bright rooms at Penzion Maxim Trebon feature classic design. All rooms include satellite TV, a seating area and a private bathroom. Breakfast and Czech dishes are served in the stylish bistro-style restaurant. A large selection of drinks is available at the bar. Penzion Maxim offers rental bicycles and a bicycle storage area. It is 200 metres from the Svet pond and Zamecky (castle) Park. The Aurora and Bertiny spas in Trebon are just a 10-minute walk away. Penzion Maxim is 500 metres from Trebon Bus Station and 1.5 km from Trebon Train Station.
  Tento penzion se nachází na klidném místě, pouhých 400 metrů z centra města Třeboň a 500 metrů od zámku Třeboň. Penzion Maxim nabízí bezplatné Wi-Fi a parkování zdarma. Penzion Maxim Třeboňmá světle a klasicky zařízené pokoje. Všechny pokoje jsou vybavené satelitní TV, obývací částí a vlastní koupelnou. Restaurace ve stylu bistra podává snídani a českou kuchyni. Na baru je k dispozici velký výběr nápojů. Penzion Maxim má půjčovnu jízdních kol a jejich úschovnu. Je vzdálen 200 metrů od rybníka Svět a zámeckého parku. Bertiny lázně a lázně Aurora v Třeboni jsou vzdálené pouhých 10 minut pěšky. Penzion Maxim se nachází 500 metrů od autobusového nádraží v Třeboni a 1,5 km od nádraží v Třeboni.


 9. Hotel Bily Konicek *** star 3 three stars Details
  Trebon:
  Masarykovo namestí 97
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Housed in a charming 16th-century Renaissance building, Hotel Bílý Koníček enjoys a convenient location right on Třeboň Main Square. It offers free Wi-Fi access and free private parking on site. Functionally designed rooms are decorated in light shades and feature wooden furniture. Each room has a TV. The restaurant serves local cuisine. A selection of well-known local beers is available at the bar. Guests can play table tennis at the hotel or relax in a nearby park only 200 metres away. Spa resorts in Třeboň are easily accessible from the hotel. There are many possibilities for hiking and cycling. Třeboň surroundings include a network of bike routes and the hotel has a bike storage room. Lake Svět and several smaller lakes are within a few-kilometre radius. České Budějovice is 25 km from Bílý Koníček. Hluboká nad Vltavou Castle is 30 km away.
  Hotel Bílý Koníček sídlí v půvabné renesanční budově z 16. století a má výhodnou polohu přímo na hlavním třeboňském náměstí. Poskytuje bezplatné Wi-Fi připojení a parkování zdarma přímo na místě. Pokoje jsou prakticky zařízené, laděné do světlých odstínů a vybavené dřevěným nábytkem. Všechny jsou vybavené TV. V restauraci si můžete dát typické místní pokrmy. V baru budete mít na výběr z různých proslulých místních piv. Hosté si mohou v hotelu zahrát stolní tenis nebo relaxovat v nedalekém parku vzdáleném pouhých 200 metrů. Od hotelu se snadno dostanete k některým z třeboňských lázní. Budete zde mít mnoho možností pro pěší turistiku a cykloturistiku. V okolí Třeboně se nachází síť cyklistických tras a hotel má k dispozici úschovnu kol. V okruhu několika málo kilometrů najdete rybník Svět a několik menších rybníků. České Budějovice jsou od penzionu Bílý Koníček vzdáleny 25 km. Zámek v Hluboké nad Vltavou je vzdálen 30 km.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd