WelcomeSmile Hotels in Czech Republic TepliceGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Teplice
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Teplice Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Teplice Czech Republic   Home : Czech Republic : Teplice  


Results 1 - 10 of 10

 1. Hotel Antonietta *** star 3 three stars Details
  Teplice:
  Svatopluka Cecha 1362/9
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Only 350 feet from a spa centre, Hotel Antonietta is set in a green area of Teplice, the second largest spa town in the Czech Republic. Overlooking a large park, it offers free WiFi and free covered parking. All rooms feature pastel colours, wooden furniture and a TV. Other amenities include a seating area, work desk and a fridge. Each unit has a private bathroom with shower. Aquapark Teplice, with swimming pools, waterslides, a sauna and a fitness centre, is a 5-minute walk away. Tennis courts can be found within a 650 feet reach. Golf courses in Oldřichov are at a distance of 3.7 miles. Ski areas of Mikulov and Teplice are within a 9.9 miles reach. Teplice Bus and Train Station is 0.6 miles from the Antonietta Hotel.
  Hotel Antonietta se nachází pouhých 100 metrů od lázeňského centra v zelené části Teplic, druhého největšího lázeňského města v České republice, a nabízí Wi-Fi zdarma a neplacené kryté parkoviště. Otevírá se z něj výhled do velkého parku. Všechny pokoje jsou laděné do pastelových barev a mají dřevěný nábytek, TV, posezení, psací stůl a ledničku. Ve všech je také koupelna se sprchou. Za pouhých 5 minut dojdete od hotelu k Aquaparku Teplice s bazény, tobogány, saunou a fitness centrem. Asi 200 metrů od hotelu najdete tenisové kurty. Golfové hřiště v Oldřichově leží ve vzdálenosti 6 km. Ski areály v Mikulově a Teplicích jsou vzdálené asi 16 km. Na autobusové a vlakové nádraží Teplice je to od Hotelu Antonietta 1 km.


 2. Hotel Giovanni Giacomo **** star 4 four stars Details
  Teplice:
  Vrchlickeho 1243/17
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the spa centre of Teplice, Hotel Giovanni Giacomo offers elegant rooms, free WiFi, and a safe car park. This hotel offers Thai massages performed by native Thai women. All rooms are exclusively non-smoking and have a private bathroom, a minibar and cable TV. The Giovanni Giacomo offers an airport transfer service and free 24-hour secretary services.
  Hotel Giovanni Giacomo se nachází v historickém centru Teplic nedaleko vlakového nádraží. Nabízí elegantní pokoje, chutnou českou kuchyni a bezplatné Wi-Fi připojení k internetu. Všechny pokoje jsou klimatizované a vybavené minibarem a kabelovou TV. Tento 4hvězdičkový hotel nabízí lázeňské a wellness centrum s velkým výběrem procedur na ošetření těla a masáží. K dispozici je bezplatné hotelové parkoviště, bar a terasa. Giovanni nabízí transfer z / na letiště a bezplatné 24hodinové sekretářské služby.


 3. Hotel Richmond Teplice *** star 3 three stars Details
  Teplice:
  U Cisarskych Lazni 289
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Richmond Teplice is situated in the centre of the city, right by the parks. All rooms feature a satellite TV, a fridge and offer free Wi-Fi. You can park for free in the courtyard. There is a 24-hour front desk and a bar, inviting you to unwind with your favourite drink. The Císařské lázně (Emperor's Spa) is situated directly opposite the Hotel Richmond Teplice.
  Hotel Richmond Teplice se nachází v centru města, přímo u parků. Všechny pokoje jsou vybaveny satelitní televizí, lednicí a nabízejí bezplatné Wi-Fi. Parkování je možné zdarma ve dvoře. Recepce pracuje nepřetržitě, najdete zde i bar, kde si můžete oddechnout při svém oblíbeném nápoji. Císařské lázně se nacházejí přímo naproti hotelu Richmond Teplice.


 4. Almond *** star 3 three stars Details
  Teplice:
  Stara Duchcovska
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel is situated in a quiet part of the town, approximately a 10-minute walk from the centre. Hotel ALMOND Teplice is ready to offer our guests the best accommodation services. The hotel is popular for its quiet and peaceful surroundings and its position is convenient for tourists as well as entrepreneurs with higher demands regarding the quality of services.
  Hotel stojí v klidné části města, přibližně 10 minut pěšky od centra. Hotel ALMOND Teplice je připraven nabídnout svým hostům nejlepší ubytovací služby. Hotel je oblíbený díky svému klidnému tichému prostředí a poloze, která je výhodná jak pro turisty, tak i pro podnikatele s nejvyššími nároky na kvalitu služeb.


 5. Hotel Green House *** star 3 three stars Details
  Teplice:
  U Soudu 9
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The elegant Green House offers en-suite rooms and self-catering apartments, all with stylish interior design. The train station and bus terminal in Teplice lies 600 metres away. Free Wi-Fi is available throughout the property. On-site parking is provided free of charge. Each of the accommodation units at the Green House Hotel is individually decorated in a sleek and lavish style. They all come with modern bathroom facilities. Some also come with a spa bath. Each morning, breakfast is served in the dining lounge. Guests can stock up on necessities in the grocery stores or dine at restaurants within a 5-minute stroll. Popular nearby attractions include the palace gardens, 300 metres from the house. The botanical gardens and the Teplice Aqua Park both lie 2 km away. For some wellness pampering, guests can head to the Beethoven Spa Centre, which is just 800 metres from the Green House.
  Elegantní hotel Green House poskytuje ubytování ve stylově zařízených pokojích s vlastní koupelnou a apartmánech s možností vlastního stravování. Teplické vlakové a autobusové nádraží se nachází 600 metrů odtud. V celé budově funguje bezplatné Wi-Fi. Parkovat lze zdarma na hotelovém parkovišti. Green House Hotel má všechny ubytovací jednotky individuálně zařízené v elegantním a okázalém stylu. Všechny mají moderní koupelnu a v některých najdete i vířivku. Snídaně se každé ráno podává v salónku. Hosté si mohou suroviny k vaření nakoupit v obchodě s potravinami nebo se mohou stravovat v některé z restaurací, ke kterým dojdete od hotelu pěšky za 5 minut. K oblíbeným zajímavostem v okolí patří palácové zahrady, které se rozkládají 300 metrů od hotelu. Botanické zahrady a teplický akvapark leží 2 km odtud. Budete-li chtít využít wellness služby, můžete zamířit do lázeňského centra Beethoven, které od hotelu Green House dělí 800 metrů.


 6. Hotel Prince de Ligne **** star 4 four stars Details
  Teplice:
  Zamecke namesti 136
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located on Chateau Square, Hotel Prince de Ligne offers elegant accommodation with free Wi-Fi. Its restaurant serves Czech delicacies and it has a 24-hour front desk. Each room has mix of old-world furnishings and modern décor. It is fitted with cable TV and has an en suite bathroom offering amenities and fluffy bath robes. Guests can enjoy fine dining in Hotel Prince de Ligne's on-site restaurant which includes Czech and international cuisines. Hotel Prince de Ligne is 1 km away from Dům Kultury‎. The local shops and cafés are a short drive away.
  Hotel Prince de Ligne na Zámeckém náměstí nabízí elegantní ubytování s bezplatné Wi-Fi. Jeho restaurace nabízí české lahůdky a hotel má recepci s nepřetržitým provozem. Každý pokoj je vybaven směsí starožitného nábytku a moderního dekoru. Najdete zde kabelovou televizí a vlastní koupelnu s toaletními potřebami a měkoučkými župany. Hosté si mohou vychutnat dobré jídlo v hotelové restauraci, která podává českou a mezinárodní kuchyni. Hotel Prince de Ligne je 1 km od Domu Kultury. Ke zdejším obchodům a kavárnám dojedete za chvilku.


 7. Dexter Details
  Teplice:
  Vrchlickeho 701/16
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Enjoying a quiet location in the centre of the spa town Teplice, Dexter is set amid many parks and near the botanical garden. It offers free Wi-Fi and free parking. All rooms provide private bathrooms, satellite TV and tea/coffee makers. Some also have a balcony. Guests of the Dexter hotel can start the day with a rich breakfast in the morning. The Císařské lázně (Emperor's Spa) is situated 400 metres from hotel Dexter.
  Hotel Dexter stojí na klidném místě v centru lázeňského města Teplice, uprostřed mnoha parků a nedaleko botanické zahrady. Nabízí bezplatné Wi-Fi připojení a parkoviště zdarma. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastní koupelnou, satelitní TV a zařízením na přípravu čaje a kávy. Některé pokoje mají také balkón. Hosté hotelu Dexter mohou začít den bohatou snídaní v dopoledních hodinách. 400 metrů od hotelu Dexter se nachází Císařské lázně.


 8. Hotel Paradies *** star 3 three stars Details
  Teplice:
  Laubeho nam.4
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in a historical building from the 18th century in the centre of the spa town Teplice, this hotel provides en-suite rooms with satellite TV, CD player, minibar and a safe. Free Wi-Fi is available. A buffet breakfast is served every morning. Guests can also dine on the summer terrace. Teplice is located in the Ore Mountains, 20 km from the German border. The ski area of Bournak is 15 km away and Klinovec is 50 km from Hotel Paradies. Guests can unwind at the spa centre, which is 200 metres away from the Paradies, or at the Botanical Park, 2 km from the property. Doubrava Castle is 2 km away. Free, video-surveilled parking is available on site.
  Hotel Paradies sídlí v historické budově z 18. století, 100 metrů od centra lázeňského města Teplice, a nabízí pokoje se satelitní TV, trezorem a vlastní koupelnou. Každé ráno se podává snídaně formou bufetu. Hosté mohou stolovat také na letní terase. Teplice se nacházejí v Krušných horách, 20 km od německých hranic. Paradies Hotel dělí 15 km od lyžařského areálu Bouřňák a 50 km od Klínovce. Hosté mohou relaxovat v lázeňském centru vzdáleném od hotelu Paradies 100 metrů nebo navštívit botanickou zahradu, která se rozkládá 2 km od objektu. Hrad Doubravka stojí 2 km odtud. Hotel nabízí bezplatné parkoviště hlídané kamerovým systémem.


 9. Pension U Kozicky **** star 4 four stars Details
  Teplice:
  Rooseveltova 262
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Next to Teplice's castle park and 300 metres from the town centre, Pension U Kozicky offers spacious rooms with satellite TV, safes and fridges. Free Wi-Fi and parking is provided. The large tiled bathrooms feature bathtubs and bidets. Pension U Kozicky has an elevator to ensure a barrier-free access to all rooms. Guests can dine at the restaurant which features a spacious terrace with views over Teplice's historical centre with the castle, churches and spa centres. There is also a cosy lounge area to unwind. The U Kozicky is surrounded by a garden with a children's playground.
  Hotel U Kozičky se nachází vedle zámeckého parku v Teplicích, 300 metrů od centra města. Nabízí bezplatné Wi-Fi připojení a prostorné pokoje se satelitní TV, trezorem a ledničkou. Pokoje zahrnují velkou kachlovou koupelnu s vanou a bidetem. Hotel U Kozičky má výtah a všechny pokoje s bezbariérovým přístupem. Stravovat se můžete v restauraci s prostornou terasou a výhledem na historické centrum Teplic se zámkem, kostely a lázněmi. Relaxovat můžete v útulném lounge. Sauna je k dispozici po předchozí rezervaci a za příplatek. Hotel U Kozičky se nachází v parku. Za příplatek je k dispozici garážové stání nebo uzavřené parkoviště, které je nepřetržitě sledováno kamerovým systémem.


 10. Teplice Plaza **** star 4 four stars Details
  Teplice:
  U Novych Lazni 3270
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated 50 metres from Teplice Aquapark, this hotel offers spacious apartments with a well-equipped kitchen. It features a full service spa which offers aromatherapy massages and beauty treatments. Teplice Plaza’s apartments have an open-plan kitchen which includes an electric hotplate, microwave and full-size fridge. Each one joins with a 6-seater dining area. The apartment has a comfortable living room with access to satellite TV and also fitted with plush sofas and armchairs. Guests can also relax with a drink on the balcony or terrace. Teplice’s restaurant serves various meat dishes and light salads in a smart-casual atmosphere. It has a smoking and non-smoking section and also features outdoor dining in a summer garden. Teplice Plaza is a 15-minute drive away from the lakeside activities at Barbora Lake. Teplice v Čechách Railway Station is 1.2 km away.
  Tento hotel se nachází 50 metrů od teplického aquaparku a nabízí prostorné apartmány s dobře vybavenou kuchyní. Najdete v něm kompletně vybavené lázně, které poskytují aromaterapeutické masáže a kosmetické ošetření. Apartmány v Teplice Plaza mají otevřenou kuchyň, která je vybavená elektrickou varnou deskou, mikrovlnnou troubou a standardní lednicí. Kuchyně je propojená s jídelním koutem pro 6 osob. V apartmánu je pohodlný obývací pokoj s TV se satelitními kanály zařízený plyšovými pohovkami a křesly. Hosté mohou s nápojem relaxovat také na balkonu nebo na terase. V restauraci Teplice Plaza se podávají různé masité pokrmy a lehké saláty v elegantní a neformální atmosféře. Je v ní kuřácká a nekuřácká část a je možné se najíst na letní zahrádce. Teplice Plaza leží 15 minut jízdy od jezera Barbora s pestrou nabídkou aktivit. Nádraží Teplice v Čechách je 1,2 km daleko.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd