WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Marianske LazneGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Marianske Lazne
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Mariánské Lázně Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Marianske Lazne Czech Republic   Home : Czech Republic : Marianske Lazne  


Results 1 - 15 of 37

 1. Danubius Health Spa Resort Butterfly **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Hlavní Trida 655
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Offering a large spa area with an indoor pool and a hot tub, this 4-star hotel in Mariánské Lázně also features a modern fitness centre. Danubius Health Spa Resort Butterfly provides a wide range of massages and beauty and wellness treatments. In the restaurant La Fontaine, guests can enjoy Czech, Hungarian and international cuisine accompanied by live harp music. Café de Paris is decorated with wooden statues depicting moments in French history. Danubius Health Spa Resort Butterfly also features a lobby bar with a pool bar and a summer terrace. Free WiFi is provided in the Internet corner. The bright, air-conditioned rooms come with satellite TV, a minibar, and a bathroom. Garage parking is offered at an additional cost. On request, it is possible to arrange transfers to the hotel from Prague, Karlovy Vary, Munich, Frankfurt, Berlin and Nuremberg, by taxi or minibus. Other destinations are available on request.
  Tento 4hvězdičkový hotel v Mariánských lázních nabízí velký lázeňský areál s krytým bazénem a vířivkou a moderní fitness centrum. Danubius Health Spa Resort Butterfly provádí širokou škálu masáží a kosmetických a wellness procedur. V restauraci La Fontaine si můžete vychutnat českou, maďarskou i mezinárodní kuchyni za doprovodu živé hry na harfu. Kavárna Café de Paris je vyzdobena dřevěnými sochami zachycujícími okamžiky francouzských dějin. Danubius Health Spa Resort Butterfly provozuje také lobby bar s barem u bazénu a letní terasou. Bezplatné Wi-Fi je k dispozici v internetovém koutku. Světlé, klimatizované pokoje mají satelitní TV, minibar a koupelnu. Za příplatek lze využívat parkování v garáži. Na požádání je možné zajistit do hotelu dopravu z Prahy, Karlových Varů, Mnichova, Frankfurtu, Berlína a Norimberku, a to taxíkem nebo minibusem. Požádat lze o dopravu i z dalších míst.


 2. Hotel Continental **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Hlavni 230
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The 4-star hotel Continental is situated in the centre of the Marianske Lazne. It features a wellness area with a small counter-current pool, a sauna and balneo therapy. All rooms at the non-smoking Continental hotel feature high-quality beds, a private bathroom, satellite TV, a fully-stocked minibar and free WiFi. A rich breakfast, refreshments, lunch and dinner, as well as Czech and international specialties, are served in the hotel's restaurant Rigoletto. Guests can enjoy a drink in the fireplace lounge or on the summer terrace. Tennis and squash courts, horse riding trips and many other activities can be booked on site.
  Čytřhvězdičkový hotel Continental se nachází v centru Mariánských Lázní. Nabízí wellness centrum s malým bazénem s protiproudem, saunou a balneoterapií.Všechny pokoje v nekuřáckém hotelu Continental mají velmi kvalitní postele, vlastní koupelnu, satelitní TV, kompletně zásobený minibar a Wi-Fi zdarma. V hotelové restauraci Rigoletto se podávají bohaté snídaně, občerstvení, obědy a večeře, při nichž si pochutnáte na českých i mezinárodních specialitách. U skleničky můžete posedět v salonku s krbem nebo na letní terase. Na místě vám mohou zajistit tenisové a squashové kurty, výlety na koni a spoustu dalších aktivit.


 3. Edinburgh *** star 3 three stars Details
  Marianske Lazne:
  Ruska 310
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The private hotel Edinburgh is situated in the very centre of the well-known spa of Mariánské Lázně (Marienbad) amidst woods and well-kept parks. It was built between 1903-1906 and already in the time of its completion it used to be a boarding-house accommodating guests from different parts of the world.
  Soukromý hotel Edinburgh se nachází v samém centru známého lázeňského města Mariánské Lázně, uprostřed lesů a dobře udržovaných parků. Byl postaven v letech 1903-1906 a již v době svého dokončení se stal hotelem využívaným hosty z různých částí světa. V celém hotelu je dostupné bezplatné Wi-Fi a všechny pokoje jsou vybaveny satelitní TV, telefonem, minibarem, bezpečnostní schránkou a vlastní koupelnou se sprchovým koutem.


 4. Villa Savoy **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Chopinova 498
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Villa Savoy is situated in a peaceful part of Mariánské Lázně, a 4-minute walk from the historic promenade. It is surrounded by a park and close to the Slavkov Forest. Free WiFi is provided. Decorated in Art Nouveau style, the traditionally furnished and cosy rooms all feature a seating area, a flat-screen cable TV with 600 channels and a minibar. Some rooms offer a balcony. Savoy Villa's restaurant offers specialities of the Czech and international cuisine. The cosy café invites you to relax. The Savoy houses a medical and rehabilitation centre, led by the hotel's physician. Various medical treatments including a pearl bubble bath, underwater massages, Finnish and infrared saunas and gas treatments with dry CO2 gas are offered.
  Villa Savoy stojí uprostřed parku v klidné části Mariánských Lázní, nedaleko Slavkovského lesa a 4 minuty chůze od historické promenády. Nabízí Wi-Fi zdarma. Pohodlné pokoje, tradičně zařízené v secesním stylu, mají posezení, minibar, kabelovou TV s plochou obrazovkou a 600 programy a některé z nich také balkon. Savoy Villa má restauraci podávající speciality české i mezinárodní kuchyně a odpočinout si můžete v útulné kavárně.Součástí hotelu Savoy je také zdravotní a rehabilitační centrum vedené hotelovým lékařem. Můžete se těšit na nejrůznější léčebné procedury včetně perličkové lázně, podvodních masáží, finské a infračervené sauny nebo procedury se suchým CO2.


 5. Esplanade Spa and Golf Resort ***** star 5 five stars Details
  Marianske Lazne:
  Karlovarska 438
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Relax, unwind and reinvigorate at this exclusive resort with extensive spa and wellness facilities. Built in 1911 by the architect Arnold Heymann, this luxurious 5-star hotel in Mariánské Lázně has undergone extensive reconstruction, yet has maintained its art nouveau character and charm. Visit the spa to sample one of the many therapies and treatments on offer. Alternatively relax your muscles in the indoor swimming pool or have a workout in the fitness centre. Be impressed by the town's surroundings and beautiful views, which pleased Mariánské Lázně's many famous visitors over the years.
  Přijeďte zrelaxovat, odpočinout si a načerpat novou sílu do tohoto exkluzivního rekreačního střediska s velkým lázeňským a wellness zařízením. Tento luxusní 5hvězdičkový hotel v Mariánských Lázních, který v roce 1911 postavil architekt Arnold Heymann, prošel rozsáhlou rekonstrukcí, přesto si však zachoval secesní ráz a půvab. Navštivte lázně a vyzkoušejte některou z mnoha nabízených terapií a ošetření. Svaly si můžete také uvolnit ve vnitřním bazénu, můžete si i zajít zacvičit do fitness centra. Budete jistě uchváceni okolním městským prostředím a krásným výhledem, které v průběhu let ocenila i řada slavných návštěvníků Mariánských Lázní. Podívejte se na naši zvláštní nabídku pro pobyty na minimálně 2 noci!


 6. Rubezahl-Marienbad Luxury Historical Castle Hotel ***** star 5 five stars Details
  Marianske Lazne:
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Featuring free WiFi, Rubezahl-Marienbad Castle & Wellness Resort offers accommodation in Mariánské Lázně. The hotel has easy access to the main attractions such as a ski resort, a golf club and the Singing Fountain. Guests can enjoy lunch or dinner at the gourmet restaurant. Parties, birthdays and weddings can be organised here, too. Every room at this hotel is air conditioned and features a flat-screen TV. Certain units have a seating area, a terrace or balcony. Every room is equipped with a private bathroom with a shower or a bathtub. For your comfort, you will find bath robes, slippers and a hair dryer. Wellness facilities including an indoor jet pool, saunas, hammams and different types of massages and treatments are available for a surcharge. There is a 24-hour front desk and a cafe-bar at the property. Free private parking is available. There are 2 ski slopes located 150 feet from the hotel. The hotel further provides access to the Golf Club located 0.6 miles away. The Singing Fountain is 1.2 miles from Rubezahl-Marienbad Castle & Wellness Hotel. The property can arrange transfer service upon request for a surcharge.
  Rubezahl-Marienbad Castle & Wellness Resort je hotel situovaný v Mariánských Lázních, ve snadném dosahu hlavních lákadel, jako jsou skiareál, golfový klub nebo Zpívající fontána. Hostům poskytuje bezplatné Wi-Fi připojení k internetu. V gurmánské restauraci si hosté mohou vychutnat oběd nebo večeři. Je zde možné pořádat i večírky, oslavy narozenin nebo svatby. Každý pokoj v tomto hotelu je klimatizovaný a má TV s plochou obrazovkou. Některé mají posezení, terasu nebo balkon. Ke každému pokoji patří koupelna se sprchou nebo vanou. Pro větší pohodlí nechybějí ani župany, přezůvky a fén. Wellness zařízení zahrnuje krytý bazén s masážními tryskami, sauny a hamam a za příplatek i různé druhy masáží a procedur. Recepce je otevřena 24 hodin denně a k dispozici je i kavárna. Parkování na místě je zdarma. Padesát metrů od hotelu jsou 2 sjezdovky. Hotel dále umožňuje vstup do golfového klubu vzdáleného 1 km. Rübezahl-Marienbad Castle & Wellness Hotel stojí 2 km od Zpívající fontány. Na požádání a za příplatek lze zajistit transfery.


 7. Villa Meteor *** star 3 three stars Details
  Marianske Lazne:
  Pod Krakonosem 584
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This villa is beautifully situated in the protected landscape of Slavkovský, the heartbeat of a holiday resort which provides a wide variety of recreational activities. Such a supreme location offers charming natural surroundings which feature forests and parks, gloriously beneficial fresh air and the curative effects of pure springs, the ideal environment for a healthy, relaxing and satisfying stay. These positive aspects are continued in the pleasant homely atmosphere of the guest house, which will endeavour to ensure that you experience a memorable time and grant you the opportunity to unwind. For the more active among you, the region contains skiing routes, natural parks and sporting facilities. There are plenty of cultural attractions in the area including castles, renowned spa towns and monumental architecture. However there is a terrace with views of a deer park and you will also have the benefit of the nearby Krakonoš Hotel and its amenities.
  Tato vila stojí na krásném místě v chráněné krajině Slavkovského lesa, v srdci rekreačního střediska, které vám nabídne celou řadu možností jak strávit dovolenou. Tato vynikající poloha nabízí kouzelnou okolní přírodu, kde nechybějí lesy a parky, životodárný čerstvý vzduch a léčivé účinky vřídel, což vše dohromady vám připraví zdravý, pohodový a uspokojivý pobyt. Tyto pozitivní vlivy ještě pokračují v příjemné domácké atmosféře tohoto penzionu, který se postará o to, abyste zde prožili hezký pobyt, a nabídne vám možnost opravdu si odpočinout. Těm aktivnějším z vás nabídne zdejší kraj lyžařské sjezdovky a trasy, přírodní parky a sportovní zařízení. V okolí najdete řadu kulturních památek včetně hradů a zámků, proslulých lázeňských měst a monumentální architektury. Najdete zde i terasu s výhledem na jelení oboru a budete tu moci rovněž využívat zařízení vedlejšího hotelu Krakonoš.


 8. Falkensteiner Hotel Grand Spa Marienbad **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Ruska 123
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Featuring both an indoor and outdoor pool and situated in the heart of Mariánske Lázně, also known as Marienbad, Falkensteiner Hotel Grand MedSpa Marienbad is the largest hotel in this famous spa town. Not only does it have its own spring - the Alexandra Spring - but also the largest bathing and sauna area in the town (2,500 m˛ spa with 5 pools and 4 saunas). The pools can be used free of charge from 07:00 to 21:00, the sauna from 14:00 to 21:00. In Falkensteiner Hotel Grand MedSpa Marienbad you have the possibility to choose from over 160 different treatments to improve your health, vitality and beauty. The restaurant “Johann Strauß” offers weekly themed buffets and 6-course gala dinners. In the lobby bar “Rosensaal” you can enjoy an Art Nouveau library with its antique books free of charge. There are also 2 large terraces. Private parking is available in the hotel garage for a surcharge and is a subject to availability. The garage has also six places for E-cars with a charger.
  Falkensteiner Hotel Grand MedSpa Marienbad je největší hotel v centru lázeňského města Mariánské Lázně, známého také jako Marienbad a nabízí krytý i venkovní bazén. Má nejen svůj vlastní minerální pramen Alexandra, ale také největší lázeňské a saunové centrum ve městě (lázně o rozloze 2 500 m˛ s 5 bazény a 4 saunami). Bazény jsou zdarma přístupné od 7:00 do 21:00 a sauna od 14:00 do 21:00. Falkensteiner Hotel Grand MedSpa Marienbad nabízí výběr z více než 160 různých procedur ke zlepšení zdraví, vitality a krásy. V restauraci Johann Strauss se každý týden konají tematické bufety a gala večeře o 6 chodech. V lobby baru Rosensaal můžete zdarma využívat secesní knihovnu se starožitnými knihami a k dispozici jsou i 2 velké terasy. V hotelové garáži je za příplatek a dle dostupnosti k dispozici soukromé parkoviště. V garáži je také šest míst s nabíječkou pro elektrovozy.


 9. Golf Hotel Morris **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Zadub-Zavisin 724
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in the spa town Marianske Lazne, this hotel features free Wi-Fi, a gym, wellness area, tennis courts and a golf simulator. It is situated opposite the Royal Golf Club. Golf Hotel Morris is decorated in old English style with solid, dark furniture and leather armchairs. All rooms are equipped with flat-screen satellite TV, minibars and water kettles. The spacious bathrooms provide bathrobes and hairdryers. The Morris houses a spacious restaurant with floor-to-ceiling windows and a summer terrace, where barbecue parties can be organised. Guests can sample Mediterranean cuisine and international monthly specialities. The wellness area at Hotel Morris comprises various baths, massages and body wraps, among other. Marianske Lazne in western Bohemia is famous for the curative mineral springs and it is a good starting point to venture out on a tour to the Nature Reserve Kladska peat. In the summertime, guests can hire bicycles at the hotel and go cycling, hiking or horseback riding in the mountainous surroundings. The Marianske Lazne ski area can be accessed easily and ski passes can be bought at the reception.
  Tento hotel v lázeňském městě Mariánské Lázně nabízí bezplatné Wi-Fi, posilovnu, wellness centrum, tenisové kurty a golfový simulátor. Nachází se naproti golfovému areálu Royal Golf Club. Golf Hotel Morris je zařízený ve staroanglickém stylu tmavým nábytkem z masivního dřeva a koženými křesly. Všechny pokoje jsou vybavené TV s plochou obrazovkou se satelitním příjmem, minibarem a varnou konvicí. V prostorné koupelně najdete župany a fén. V hotelu Morris je velká restaurace s celoplošnými okny a letní terasa, kde lze uspořádat večírky s grilováním. Hosté si mohou pochutnat na středomořské kuchyni a měsíčně obměňovaných mezinárodních specialitách. Hotel Morris disponuje wellness centrem s nabídkou různých koupelí, masáží, tělových zábalů a dalších služeb. Mariánské Lázně v západních Čechách jsou známé svými léčivými minerálními prameny a je to také dobrý výchozí bod k výletu do přírodní rezervace Kladské rašeliny. V letních měsících si mohou hosté v hotelu vypůjčit kola a vyjet si na nich na výlet. Věnovat se mohou také pěší turistice nebo jízdě na koni po hornatém okolí. Snadno se odsud dostanete do lyžařského areálu Mariánské Lázně, skipas si můžete koupit v recepci.


 10. Orea Hotel Monty **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Prikra 218
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Orea Hotel Monty is situated in a quiet, beautiful park above Marianske Lazne, 10 minutes' walk from the centre, and offers fee access to the pool, the spa and the fitness centre. The rooms are spacious and come equipped with a satellite TV.
  Chateau Monty Spa Resort se nachází v krásném tichém parku nad Mariánskými Lázněmi, 10 minut chůze od centra města, a nabízí volný vstup do bazénu, lázní a fitness centra. Prostorné pokoje jsou vybavené satelitní TV.


 11. Hotel Agricola **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Tyrsova 51
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Agricola is a traditional, yet fully equipped property, offering comfortable hotel rooms, several dining facilities and a unique spa and beauty center. You can indulge in a wide range of treatments, relaxation procedures and programs. The Hotel is perfectly located in a quiet part of the famous spa town Marianske Lazne, in vicinity of all local attractions. Explore this scenic spa town, where already such famous people like Richard Wagner, Franz Kafka and Alfred Nobel took a cure.
  Hotel Agricola je tradiční, ale plně vybavený hotel a nabízí útulné pokoje, několik stravovacích zařízení a jedinečné centrum krásy a lázeňské centrum. Můžete se ze oddávat mnoha kúrám, relaxačním procedurám a programům. Hotel má perfektní polohu v tiché části známého města Mariánské Lázně a v blízkosti všech místních zajímavostí. Objevte toto krásné lázeňské městečko, kde se při léčily slavné osobnosti, jako je Richard Wagner, Franz Kafke nebo Alfred Nobel.


 12. Hotel-Sanatorium Westend **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Trebizskeho 342
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in the centre of Mariánské Lázně, 100 metres from the Lesný Spring, Hotel-Sanatorium Westend offers numerous wellness treatments, a sauna and a sun bed. Guests can start their day with a breakfast every morning and make use of the free Wi-Fi in the entire property. All rooms are en-suite and they come with wooden furniture and carpet floors. International TV channels are available. The Spa Colonnade is 500 metres away and the Mariánské Lázně Train Station is 2 km away. The Mariánky Ski Area is 2 km from the Sanatorium Westend. The Royal Golf Club is 3 km away.
  Hotel-Sanatorium Westend se nachází v centru Mariánských Lázní, 100 metrů Lesního pramene. Nabízí řadu wellness procedur, saunu a solárium. Hosté mohou každé ráno začít den snídaní a využít bezplatné Wi-Fi v celém objektu. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení a jsou vybaveny dřevěným nábytkem a koberci. Fungují zde i zahraniční televizní programy. Lázeňská kolonáda vede 500 metrů odtud a na vlakové nádraží Mariánské Lázně je to 2 km daleko. Lyžařský areál Mariánky se nachází 2 km od hotelu Sanatorium Westend. Royal Golf Club je vzdálen 3 km.


 13. San Remo **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Zeyerova 161
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Our cosy hotel has a high standard of accommodation and is located in quiet surroundings, not far from the spa and adjacent to the centre of the town. The reconstruction in 2002 included adding our own balneo therapy department in keeping with our location, and a forest park. Our good position in town, pleasant surroundings, contemporary style, grand aspect and magnificent building, will make your holiday memorable.
  Náš útulný hotel má vysoký standard ubytování a nachází se v klidném prostředí nedaleko lázní v blízkosti centra města. Během rekonstrukce v roce 2002 bylo k tomuto hotelu s lesoparkem přistavěno balneoterapické centrum. Naše dobrá pozice ve městě, příjemné prostředí, moderní styl, honosný vzhled a nádherná budova učiní vaši dovolenou nezapomenutelnou.


 14. Hotel Flora *** star 3 three stars Details
  Marianske Lazne:
  Nehrova 128
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Originally opened in 1881, the Hotel Flora is located in the centre of the spa area of Marianske Lazne. It offers en-suite rooms with satellite TV, an indoor pool and 2 restaurants. One of the Hotel Flora's restaurants is located on the highest floor and provides panoramic views over Maranske Lazne. Live music is played in the café four times a week. A wide range of wellness and medical treatments is offered in the Flora Hotel's own spa area.
  Hotel Flora, který byl poprvé otevřen již v roce 1881, stojí v centru lázeňské části Mariánských Lázní. Hosté se zde mohou těšit na pokoje s vlastní koupelnou a satelitní TV, krytý bazén, 2 restaurace a léčivé prameny v Mariánských Lázních, které od hotelu dělí 50 metrů.Hotel Flora má jednu z restaurací v nejvyšším patře, odkud se otevírá panoramatický výhled na Mariánské Lázně. V kavárně hraje čtyřikrát týdně živá hudba. Flora Hotel provozuje vlastní lázně s širokou škálou wellness i léčebných procedur.


 15. Spa Hotel St. Moritz **** star 4 four stars Details
  Marianske Lazne:
  Trebizskeho 599
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the quiet outskirts of Mariánské Lázně, Spa Hotel St. Moritz is one kilometre from the town centre. It offers uniquely designed spa facilities and free internet access. All rooms and suites provide a bathroom, a TV and a refrigerator. Some also have a balcony and a DVD player. The St. Moritz's restaurant serves excellent Czech and international cuisine. Guests can enjoy regional wines from Moravian vineyards, homemade cakes, pies and desserts as well as organic apple cider. The spa area of the Spa Hotel St. Moritz consists of swimming pools with panoramic views, massages, electrotherapy, laser therapies and water gymnastics. There is also a doctor available, who, after a medical check-up, will prescribe optimal treatments including an individual diet. Parking is free of charge at the St. Moritz.
  Spa Hotel St. Moritz se nachází v klidné okrajové části Mariánských Lázní, jeden kilometr od centra města. Nabízí unikátně navržené lázeňské centrum a volný přístup k internetu. Všechny pokoje a apartmá poskytují koupelnu, TV a lednici. Některé mají také balkón a DVD přehrávač. Restaurace hotelu St. Moritz nabízí vynikající českou a mezinárodní kuchyni. Hosté mohou ochutnat regionální vína z moravských vinic, domácí koláče, dorty a zákusky, stejně jako organický jablečný mošt. Lázně hotelu Spa Hotel St Moritz poskytují bazén s panoramatickým výhledem, masáže, elektroléčbu, laser terapie a vodní gymnastiku. K dispozici je též lékař, který vám po lékařské prohlídce předepíše optimální léčbu včetně individuální stravy. Parkování je v hotelu St. Moritz zdarma.


Next Page  
Switch to page 1   [2]   [3]  Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd