WelcomeSmile Hotels in Czech Republic LiberecGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Liberec
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Liberec Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Liberec Czech Republic   Home : Czech Republic : Liberec  


Results 1 - 10 of 10

 1. Clarion Grandhotel Zlaty Lev **** star 4 four stars Details
  Liberec:
  Gutenbergova 3
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The beautiful Clarion Grandhotel Zlaty Lev was inaugurated in 1906 and is located at the very heart of the North Bohemian town of Liberec. This historic building is situated in a narrow cobbled side street in the town park next to Liberec Castle. The 117 guestrooms are equipped with many modern facilities, including cable TV and minibars. The Clarion Grandhotel Zlaty Lev combines old-fashioned charm with contemporary amenities, from high-speed Internet access to relaxation in a Wellness Centre and Beauty Parlour.
  Krásný Grandhotel byl slavnostně otevřen v roce 1906. Najdete ho v samé centru severočeského Liberce. Jeho historická budova stojí v úzké boční ulici vydlážděné kočičími hlavami v městském parku vedle zámku. Všech 117 pokojů má moderní vybavení včetně kabelové televize a minibaru. Najdete zde staromódní kouzlo kombinované s moderním zařízením, počínaje připojením na vysokorychlostní internet a konče wellness centrem a kosmetickým salónem.


 2. Hotel Orion *** star 3 three stars Details
  Liberec:
  Jizerska 250
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Once a hunting lodge, the Hotel Orion is situated in quiet, wooded surroundings about 6 km from the centre of Liberec, and features 2 indoor tennis courts and a sauna. The Orion's restaurant is open 7 days a week and serves tasty Czech and international cuisine. Wireless internet access is available free of charge in the public areas. You can park your car free of charge in the closed garden.
  Hotel Orion je bývalá lovecká chata, která se nachází v tiché, zalesněné lokalitě zhruba 6 km od centra Liberce. Součástí hotelu jsou 2 kryté tenisové kurty a sauna. Restaurace hotelu Orion je otevřena 7 dní v týdnu a nabízí chutná jídla české i mezinárodní kuchyně. Ve společných prostorách hotelu je k dispozici bezplatné Wi-Fi. Parkovat lze zdarma v uzavřené zahradě.


 3. Hotel Liberec *** star 3 three stars Details
  Liberec:
  Saldovo Namesti 1345/6
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Liberec is located in the centre of Liberec and offers you comfortably furnished rooms, a fine restaurant, its own parking, a sauna and a sunny terrace. Internet access is available free of charge in the guest rooms and public areas. Select from a wide range of traditional Czech and international cuisine and relax while enjoying your favourite drink in the lobby bar, which is open from 10:00 to 22:00. The friendly front desk staff is available 24 hours a day and is happy to provide you with any information you may need to spend a rewarding stay at the Liberec hotel.

 4. Hotel Radnice **** star 4 four stars Details
  Liberec:
  Moskevska 11
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Radnice is located in the historic centre of Liberec, only a few steps away from the town hall. This 4-star hotel offers comfortable, well-equipped rooms and apartments, a restaurant, a coffee bar, a sauna, and free wireless internet access. The cosy restaurant serves a wide range of excellent Czech and international dishes.
  Hotel Radnice se nachází v historickém centru Liberce, jen pár kroků od radnice. Tento 4hvězdičkový hotel nabízí pohodlné, dobře vybavené pokoje a apartmány, restauraci, kavárnu, saunu a bezdrátové připojení na internet. Útulná restaurace nabízí širokou nabídku vynikajících českých i mezinárodních jídel.


 5. Wellness Hotel Babylon **** star 4 four stars Details
  Liberec:
  Nitranska 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located only 1,650 feet from Liberec’s city centre, Wellness Hotel Babylon features a wellness centre as well as its own theme and indoor aqua park including a sauna world and laser show. Free WiFi is available. Rooms at the Wellness Hotel Babylon have a classic interior design with bright walls and wooden furniture. Each one has a safe and satellite TV. The hotel has many entertainment facilities, which include bowling, golf simulator, laser shooting range, billiards, or indoor 18-hole adventure golf. The aqua park, IQpark, IQLandia science center with 3D planetarium and the wellness facilities are accessible for surcharge. Ski and bicycle storage is offered on-site. The hotel sells ski-passes. Obchodní Centrum Forum Liberec shopping centre is within 2,650 feet. E442 expressway is 1,000 feet away. The nearest ski lift is 7.5 miles from the hotel. Prague is only a 1-hour drive away. Private parking is available for a surcharge.
  Wellness Hotel Babylon se nachází v Liberci, 500 metrů od centra. Funguje v něm bezplatné Wi-Fi. Wellness Hotel Babylon poskytuje ubytování v klasicky zařízených pokojích a apartmá se světlými stěnami a dřevěným nábytkem. Všechny jsou vybavené satelitní TV a trezorem. Hotel má bohaté rekreační zázemí včetně bowlingové dráhy, golfového simulátoru, laserové střelnice, kulečníku a krytého 18jamkového hřiště na adventure golf. Za příplatek mají hosté přístup do IQparku a vědeckého centra IQLandia s 3D planetáriem. Využití aquaparku a wellness centra je také za příplatek. K zázemí patří i úschovna lyží a jízdních kol. V hotelu si můžete koupit také skipas. Obchodní Centrum Forum Liberec odtud leží 800 metrů. Rychlostní komunikace E442 je vzdálená 300 metrů. K nejbližšímu lyžařskému vleku je to 12 km. Do Prahy lze dojet za hodinu. K zázemí patří i placené soukromé parkoviště.


 6. Hotel Praha Liberec *** star 3 three stars Details
  Liberec:
  Zelezna 2/1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the historic centre of Liberec next to the town hall, the renovated Hotel Praha is an Art Nouveau gem built in the year 1905. The Praha provides a high standard of accommodation in its comfortable rooms and suites. There is a night club, casino, a hairdresser's shop, an exchange office and a flower shop at your disposal.
  Hotel Praha, který prošel rekonstrukcí, je secesním skvostem z roku 1905. Stojí v historickém centru Liberce, vedle radnice. Hotel Praha nabízí ubytování vysokého standardu v pohodlných pokojích a apartmá s Wi-Fi zdarma. V elegantní secesní restauraci v 1. poschodí, která byla roku 2014 zrekonstruovaná se podávají snídaně.Recepce je otevřená 24 hodin denně a k dispozici je i parkoviště.


 7. Pension Bambino *** star 3 three stars Details
  Liberec:
  Heliova 287/18
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located less than 400 metres from the central square of Liberec with the historic Town Hall, the newly renovated Pension Bambino offers you cosy rooms with fully equipped kitchenettes. The little guest will definitely enjoy themselves in the great playroom. Wireless internet is available in the entire Pension Bambino free of charge. You can park your car for free on site.
  Nedávno zrenovovaný penzion Bambino, který se nachází ani ne 400 metrů od centrálního libereckého náměstí s historickou radnicí, nabízí útulné pokoje s plně vybavenými kuchyňskými kouty. Malí hosté se zaručeně zabaví ve velké herně. Bezdrátové připojení na internet je v celém penzionu Bambino k dispozici zdarma. Auto můžete zaparkovat zdarma v místě.


 8. Hotel Pytloun *** star 3 three stars Details
  Liberec:
  Hodkovicka 206/39
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Pytloun is a recently renovated hotel on the outskirts of Liberec, close to the R-35 expressway and only a 4-minute drive from the city centre. This comfortable non-smoking hotel offers modern rooms, a friendly staff and its own restaurant. Because of its central location, the Hotel Pytloun is an ideal starting point to explore the city of Liberec and the surrounding area.
  Pytloun je nedávno zrenovovaný hotel na kraji Liberce, poblíž rychlostní silnice R-35 a pouhé 4 minuty autem od centra města. Tento komfortní nekuřácký hotel nabízí moderní pokoje, příjemný personál a svou vlastní restauraci. Díky své centrální poloze je hotel Pytloun ideálním východištěm pro prohlídky Liberce a okolí.


 9. Residence Salvia **** star 4 four stars Details
  Liberec:
  Prazska 47 / 12
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Residence Salvia are in a peaceful location right in the historic district of Liberec, less than 300 feet from the Liberec town hall. Enjoy the independence provided by the fully equipped apartments combined with full hotel services in the family-run and baby-friendly Residence Salvia. The basement houses a Finnish sauna and a rest area. There is also a lounge with an outdoor terrace and barbecue grill. The lounge is used for serving breakfast but it can also be used as a meeting room for up to 25 people. The building can be accessed through a passage from the Pražská Street pedestrian zone. A video surveillance system provides for security in the common areas and in the surrounding of the hotel. Parking is available in a designated parking area under video surveillance on Papírová Street.
  Residence Salvia se nachází na poklidném místě přímo v historickém centru Liberce, necelých 100 metrů od liberecké radnice. Rodinná Residence Salvia nabízí samostatné ubytování v kompletně vybavených apartmánech v kombinaci s veškerými hotelovými službami a je ideální pro rodiny s dětmi. V rezidenci je finská sauna a relaxační místnost. Je zde také salonek s venkovní terasou a gril. V salonku se podává snídaně, ale lze jej také využít jako konferenční místnost s kapacitou až pro 25 osob. Vstup do budovy je z pěší zóny na Pražské ulici. Videokamery ve veřejných prostorách a v okolí hotelu se starají o vaši bezpečnost. Parkování je možné ve vyznačené zóně v ulici Papírová a je hlídáno kamerovým systémem.


 10. Pytloun Design Hotel **** star 4 four stars Details
  Liberec:
  Proletarska 195
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Pytloun Design Hotel is located in a quiet part of Liberec near the city centre. Free WiFi is available. In the stylish restaurant, fine Czech, Japanese and Thai cuisine is served. The terrace is opened during the warmer months. High-quality coffee and homemade desserts are available as well. The Pytloun Design Hotel also offers a children´s play area and a garden with a seating area. Guests can also enjoy a 10% discount on ski passes or 25% discount on 2-days ski passes valid in Jested ski resort. Please, order your ski passes on the hotel reception 48 hours before your arrival. The reception is open 24 hours a day, with various convenience goods available for purchase. The hotel staff also speaks English and German. You can park your car for free on site, and the closest bus stop is just 650 feet away.
  Pytloun Design Hotel se nachází v klidné části Liberce, nedaleko centra, a nabízí bezplatné Wi-Fi. Ve stylové hotelové restauraci se připravují vybrané pokrmy české, japonské a thajské kuchyně. Během teplejších měsíců je otevřená také terasa. V nabídce najdete i vysoce kvalitní kávu nebo domácí dezerty. Pytloun Design Hotel má také hernu pro děti a zahradu s posezením. Můžete využít 10% slevu na skipas nebo 25% slevu na 2denní skipas v lyžařském areálu Ještěd. Skipasy si prosím rezervujte na hotelové recepci 48 hodin před příjezdem. Recepce je otevřená nepřetržitě a lze si na ní zakoupit různé zboží denní potřeby. Personál hotelu hovoří také anglicky a německy. Parkovat lze zdarma přímo na místě a na autobusovou zastávku je to pouhých 200 metrů.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd