WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Karlovy VaryGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Karlovy Vary
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Karlovy Vary Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Karlovy Vary Czech Republic   Home : Czech Republic : Karlovy Vary  


Results 1 - 15 of 40

 1. Eurohotel *** star 3 three stars Details
  Karlovy Vary:
  Stara Kysibelska 583
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Eurohotel Garni is located not far from the business and spa center of Karlovy Vary. Our very stylish building offers bright and comfortable accommodation with its own garden and the car park (watched by a video-camera).
  Eurohotel Garni najdete nedaleko business centra a lázeňského centra Karlových Varů. Toto velice stylové zařízení nabízí světlé a pohodlné pokoje s vlastní zahradou a parkovištěm (hlídaným systémem videokamer).


 2. Hotel Romance Puskin **** star 4 four stars Details
  Karlovy Vary:
  Trziste 37
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Housed in a renovated Art Nouveau building from 1899, the Hotel Romance Puskin is situated in the spa center of Karlovy Vary, close to the Hot Geyser Spring and the Spa Colonnade. The café and restaurant Puskin with a summer terrace serves excellent Czech and international cuisine as well as aromatic coffee. Wireless internet access is available in all guest rooms of the Puskin hotel free of charge. Spa treatments at the Chateaux Spa, which is situated just across the street and is considered the most luxurious spa in Karlovy Vary, can be arranged.
  Hotel Romance Puškin sídlí ve zrekonstruované secesní budově z roku 1899 v lázeňském centru Karlových Varů, nedaleko termálních vřídel a lázeňské kolonády. Kavárna a restaurace Puškin s letní terasou nabízí výbornou českou a mezinárodní kuchyni, stejně jako aromatické kávy. Bezdrátové připojení k internetu je k dispozici ve všech pokojích hotelu Puškin zdarma. Lze pro vás zařídit lázeňské procedury v lázeňském centru Chateaux Spa hned přes ulici, které je považováno za nejluxusnější lázně v Karlových Varech.


 3. Luxury Spa Hotel Atlantic Palace ***** star 5 five stars Details
  Karlovy Vary:
  Trziste 37/23
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Luxury Spa Hotel Atlantic Palace is situated in the centre of Karlovy Vary, only 500 feet from the Hot Spring and a 5-minute walk from the Mill Colonnade. Atlantic Palace is housed in a historic building and features a terrace and a bar. All rooms are furnished with bright furniture, a work desk, a flat-screen TV with satellite channels, a telephone, a minibar and safety deposit box. The room has a spacious bathroom with a shower, double sinks, magnifying mirror, a hairdryer and quality cosmetics. It offers an a-la-carte restaurant and Sky bar with scenic views on the top floor of the hotel. You can enjoy one of many procedures, massage, baths and wellness as well as relaxing procedures in a wellness centre for a surcharge. The hotel can arrange a babysitter service for a small fee. Located right on a riverbank in an area surrounded by forests, the hotel is a 4-minute walk from Church of St. Mary Magdalene and a 12-minute walk from Orthodox Church of St. Peter and Paul. Karlovy Vary Airport can be reached in 15 minutes by car.
  Luxury Spa Hotel Atlantic Palace se nachází v centru Karlových Varů, jen 150 metrů od Vřídla a 5 minut chůze od Mlýnské kolonády. Atlantic Palace sídlí v historické budově a nabízí terasu a bar. Všechny pokoje a apartmá jsou zařízené světlým nábytkem, včetně psacího stolu a vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou, telefonem, minibarem a bezpečnostní schránkou. Standardem je také prostorná koupelnu se sprchou, dvojitým umyvadlem, zvětšovacím zrcadlem, fénem a kvalitní kosmetikou. Hotel má restauraci ŕ la carte a v nejvyšším patře bar s malebným výhledem. K dispozici je také wellness centrum, kde si mohou hosté za příplatek dopřát řadu masáží, koupelí a dalších relaxačních procedur. Za malý poplatek je možné v hotelu zajistit i službu hlídání dětí.Hotel je situovaný na břehu řeky v lokalitě obklopené lesy, 4 minuty chůze od kostela svaté Máří Magdaleny a 12 minut chůze od pravoslavného kostela svatého Petra a Pavla. Cesta autem na letiště Karlovy Vary trvá 15 minut.


 4. Luxury Spa Hotel Olympic Palace ***** star 5 five stars Details
  Karlovy Vary:
  Zamecky Vrch 41
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Featuring a spa centre and free WiFi, Luxury Spa Hotel Olympic Palace, which was opened in August 2015, offers luxury accommodation in Karlovy Vary. The hotel features a salt cave, wellness centre with mineral water, sun terrace and views of the garden. Guests can enjoy a meal at the on-site restaurant. All rooms are fitted with a flat-screen TV with satellite channels. Certain units have a seating area to relax in after a busy day. A terrace or balcony are featured in certain rooms. For your comfort, you will find slippers and free toiletries. A 24-hour front desk is at guests' disposal. Mill Colonnade is 350 feet from Luxury Spa Hotel Olympic Palace, while Market Colonnade is 650 feet away. The nearest airport is Karlovy Vary Airport, 1.9 miles from the property.
  Luxury Spa Hotel Olympic Palace byl otevřen v srpnu 2015 a nabízí luxusní ubytování v Karlových Varech. Má solnou jeskyni, wellness centrum s minerální vodou, sluneční terasu a výhled do zahrady. Přímo na místě je restaurace. Všechny pokoje jsou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou. V některých je také posezení. V jiných je terasa nebo balkon. Pro pohodlí hostů jsou k dispozici také přezůvky a bezplatné toaletní potřeby. Recepce je otevřená nepřetržitě.Luxury Spa Hotel Olympic Palace je vzdálen 100 metrů od Mlýnské kolonády a 200 metrů od Tržní kolonády. Nejbližší letiště Karlovy Vary je vzdálené 3 km.


 5. Quisisana Palace ***** star 5 five stars Details
  Karlovy Vary:
  Marianskolazenska 298/3
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This 5-star boutique hotel boasts unique design elements and a spa and wellness area on the Templa River. The luxurious Quisisana Palace is next to Karlovy Vary’s shopping mile and 300 metres from its celebrated spa colonnades. Rooms at Quisisana Palace feature extravagant décor with frescoed ceilings and a king size bed. Each room is also equipped with a flat-screen TV and overlook the inner courtyard, city or Templa River. Traditional cuisine is served in the Café-Restaurant Quisisana. The hotel also serves breakfast, lunch and dinner. The spa and wellness area is equipped with a hot tub, sauna and fitness area, and offers a variety of massages. Beauty products can be purchased on site. Guests have access to free private parking and free Wi-Fi available throughout the property. Other facilities provided on site are a concierge service, daily newspapers in the lobby and room service. The hotel is a member of the small luxury hotels of the world.
  Tento 5hvězdičkový butikový hotel stojí v těsné blízkosti řeky Teplá a může se pochlubit jedinečnými designovými prvky, lázněmi a vlastním wellness centrem. Luxusní hotel Quisisana Palace stojí na karlovarské nákupní třídě, 300 metrů od místní proslulé lázeňské kolonády. Hotel Quisisana Palace poskytuje extravagantně zařízené pokoje s freskovými stropy a manželskými postelemi velikosti King. Všechny pokoje jsou vybavené TV s plochou obrazovkou a mají výhled do vnitřního dvora, na město nebo na řeku Templa. Hotel provozuje Café-Restaurant Quisisana připravující pokrmy tradiční kuchyně. K dispozici jsou také snídaně, obědy a večeře. Lázeňská a wellness část hotelu zahrnuje vířivku, saunu, fitness centrum a poskytovány jsou také nejrůznější masáže. Na místě si lze zakoupit i kosmetické výrobky. Soukromé parkoviště lze využívat zdarma a v celém hotelu je bezplatně dostupné Wi-Fi. Součástí zázemí je také concierge služba, vstupní hala s denním tiskem a pokojová služba. Hotel je členem sdružení Small Luxury Hotels of the World.


 6. Spa Hotel Panorama **** star 4 four stars Details
  Karlovy Vary:
  Na Vyhlidce 20
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Panorama spa hotel is located in the very heart of the spa town of Karlovy Vary (Carlsbad) boasting superb views of the recently restored spa area and of the fairy-tale forests. Enjoy tranquil afternoon walks in the scenic woods or have a nice chat on the terrace of one of the many little cafés. The hotel is a 10-minute walk away from the main mineral springs as well as from the main spa route with abundant shopping opportunities. The theatre and a mineral water pool are just 15 minutes' walk away, and are just 2 examples of a wide range of cultural and health-related facilities.
  Lázeňský hotel Panorama se nachází v samém centru lázeňského města Karlovy Vary a má krásný výhled na nedávno zrekonstruované lázně a pohádkové lesy. Hotel Panorama se nachází 10 minut pěšky od hlavních minerálních pramenů a míst s mnoha možnostmi pro nakupování. Jen 15 minut pěšky od hotelu se nachází divadlo a bazén s minerální vodou, a to jsou jen 2 příklady z celé řady kulturních a zdravotních zařízení. Užijte si klidné odpolední procházky v malebném lese nebo příjemné posezení na terase jedné z mnoha malých kaváren. Spa Hotel Panorama se nachází jen 2 kilometry od golfového klubu. Hotel nabízí kompletní lázeňský program s mnoha rehabilitačními cvičeními. Také nabízí pronájem různého sportovního vybavení pro například golf a petanque a může zorganizovat výlety do historických a přírodních lokalit, stejně jako zařídit vstupenky na společenské a kulturní akce.


 7. A.Dalia ** star 2 two stars Details
  Karlovy Vary:
  5.Kvetna 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This charming familiar boarding house in Karlovy Vary is set amidst an attractive park-style garden with a little pond and offers you fully equipped double and triple rooms. Situated in the immediate vicinity of Karlovy Vary's spa facilities and the Collonade and about 500 metres from the town centre, the A. Dalia boarding house is an ideal base for a relaxing stay in this world-famous spa town. Lazy summer evenings can be enjoyed in the inviting barbecue area in the garden.
  Tento okouzlující karlovarský penzion najdete v krásném parku se zahradou a jezírkem. Nabízí plně vybavené dvoulůžkové a třílůžkové pokoje. Penzion se nachází v bezprostřední blízkosti lázeňských zařízení a kolonády a do centra města to budete mít asi 500 metrů. Penzion A.Dalia je ideální základnou pro odpočinkovou dovolenou ve světově proslulém lázeňském městě. V zahradě s grilem si můžete vychutnat příjemné letní večery, kdy není kam spěchat.


 8. Hotel Jessenius *** star 3 three stars Details
  Karlovy Vary:
  Stara Louka 36
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Spa hotel Jessenius is situated on the main boulevard near the colonnade and provides its guests with comfortable accommodation in pleasantly furnished rooms. Advantages offered by this hotel include in-house spa therapy facilities with a wide selection of spa procedures at guests' disposal. Hotel physician is available to recommend a complete spa treatment based on a previous medical examination. The hotel guests can also relax in the hotel restaurant and in summer months enjoy summer terrace.
  Lázeňský hotel Jessenius se nachází na hlavní třídě u kolonády a nabízí pohodlné ubytování v příjemně zařízených pokojích s bezplatným Wi-Fi a teplé a studené snídaně formou bufetu. V hotelu se můžete nechat hýčkat při lázeňských kúrách. Hotelový lékař vám také na základě vyšetření doporučí kompletní lázeňskou léčbu. Lázeňský hotel Jessenius má rehabilitační bazén s protiproudem. Bazén se využívá na lázeňské procedury a není určený pro klasické plavání.V restauraci hotelu Jessenius a na letní terase se podávají vynikající regionální a mezinárodní pokrmy.


 9. Golf Hotel Karolina *** star 3 three stars Details
  Karlovy Vary:
  Olsova Vrata 210
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Newly built in a quiet environment of the Olšová Vrata suburb, about 5 km from the centre of Karlovy Vary, this boardinghouse welcomes you in a friendly atmosphere. The boardinghouse is about a 10-minute walk away from the world-renowned golf course. All of the en-suite rooms feature a satellite TV, a refrigerator and internet access and an outdoor tennis court is located next to the hotel. The complimentary breakfast provides for a good start into the day.
  Nově postavený penzion v klidném prostředí čtvrti Olšová Vrata, asi 5 km od centra Karlových Varů, vás uvítá v přátelské atmosféře. Penzion je asi 10 minut chůze od světově proslulého golfové hřiště. Všechny pokoje s vlastní koupelnou jsou vybaveny TV se satelitním příjmem, ledničkou a přístupem na internet, hned vedle hotelu najdete venkovní tenisový kurt. Bezplatná snídaně umožňuje dobrý start vašeho dne.


 10. Hotel Boston *** star 3 three stars Details
  Karlovy Vary:
  Lucni Vrch 9
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Boston hotel, housed in a beautiful 19th-century building, is located right in the spa centre of Karlovy Vary, a 1-minute walk from the hot springs and the Main Colonnade. Elegantly furnished rooms with free Wi-Fi access invite you to spend peaceful and relaxing nights. They come equipped with a satellite TV, mini bar and safe. A rich buffet breakfast can be enjoyed every morning at the Hotel Boston.
  Hotel Boston se nachází v nádherné budově z 19. století stojící přímo v lázeňském centru Karlových Varů, 1 minutu chůze od horkých pramenů i hlavní kolonády a 200 metrů od pramene Vřídlo. Hotel poskytuje ubytování v elegantně zařízených pokojích, které zahrnují bezplatné Wi-Fi připojení, satelitní TV, minibar i trezor a jsou zárukou poklidného relaxačního pobytu. Součástí všech je také satelitní TV, minibar a trezor. Každé ráno podává Hotel Boston bohatou snídani formou bufetu a v jeho okolí najdete celou řadu nejrůznějších kaváren i obchodů.


 11. Hotel Bristol **** star 4 four stars Details
  Karlovy Vary:
  Sadova 19
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Adjacent to a natural park, Bristol is a wellness hotel in Karlovy Vary's centre, offering an indoor pool and comprehensive spa treatments. It also has a well equipped fitness centre with a sauna. Guests can benefit from professional medical care and a 24-hour nursing service. Health check-ups, heart tests and dietary consultations are also available. The air-conditioned rooms come with private balconies and satellite TV. Each has an elegant bathroom with a hairdryer. Bristol’s spa offers balneotherapy and a steam bath. Visitors can book Thai massages or body wraps. The fitness centre includes modern exercise equipment and weights. Sadova Colonnade is a short walk from the hotel. Karlovy Vary Airport is only 4 km away.
  Wellness hotel Bristol v centru Karlových Varů sousedí s přírodním parkem a nabízí krytý bazén a různé lázeňské procedury. Může se pochlubit dobře vybaveným fitness centrem se saunou. Hosté mohou využít profesionální zdravotní péči a 24hodinovou ošetřovatelskou službu. K dispozici jsou také zdravotní prohlídky, srdeční testy a dietologické konzultace. Klimatizované pokoje mají vlastní balkon, satelitní TV a elegantní koupelnu s fénem. Hotel Bristol nabízí lázně, kde si můžete dopřát balneoterapii a parní lázeň. Hosté si mohou objednat také thajské masáže nebo tělové zábaly. Ve fitness centru najdete moderní přístroje a činky. Sadová kolonáda je vzdálená jen chvilku chůze. Letiště Karlovy Vary je pouhé 4 km daleko.


 12. Alisa Hotel **** star 4 four stars Details
  Karlovy Vary:
  Marianskolazenska 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in the city centre in the spa area, Alisa Hotel offers accommodation with free WiFi in a historical building near Karlovy Vary thermal springs. The hotel was completely reconstructed in 2013. All units are equipped with a seating area with a satellite TV, a minibar and a fan. The bathroom comes with a bathtub or a shower or with both facilities. The apartments also feature an equipped kitchen. The Vřídlo Hot Spring, as the Diana Lookout Tower and the Slavkovský les Nature Reserve can all be found in a 1,650 feet range, while the Golf Resort Karlovy Vary is 1.9 miles from the hotel. The hotel is 150 feet from the nearest bus stop and 0.6 miles from a train station. Transport service can be arranged and it is provided by Audi Q7 Premium Class cars.
  Hotel Alisa s Wi-Fi zdarma se nachází v historické budově v centru lázeňské části Karlových Varů, nedaleko místních termálních pramenů. Hotel prošel komplexní rekonstrukcí v roce 2013. K dispozici je ubytování s posezením se satelitní TV, minibarem, ventilátorem a koupelnou s vanou nebo sprchou nebo oběma. Součástí apartmánů je vybavená kuchyň.Hotel se nachází 500 metrů od pramene Vřídlo, vyhlídkové věže Diana a Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a 3 km od golfového rezortu Karlovy Vary. Hotel stojí 50 metrů od autobusové zastávky a 1 km od vlakového nádraží. Na místě lze zajistit dopravu komfortními vozy Audi Q7 Premium.


 13. Wellness Hotel Jean De Carro **** star 4 four stars Details
  Karlovy Vary:
  Stezka Jeana De Carro 4-6
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the heart of Karlovy Vary, 4-star Wellness Hotel Jean De Carro enjoys stunning views of the city. It offers a breakfast buffet and free Wi-Fi throughout the property. All bright and spacious rooms allow panoramic views of Karlovy Vary and provide bathrooms, satellite TV and a desk. Some feature a comfortable seating area and a separate living room. Hotel Jean De Carro offers a wide selection of wellness treatments as well as massage, sauna or jacuzzi facilities. Charges are applicable. Guests can enjoy healthy and vitalizing cuisine in the restaurant Jean de Carro. Karlovy Vary is one of the most significant and an internationally known spa cities, situated in a deep wooded valley of the Teplá River. Please note that room rates on 31 December include a gala dinner. Any extra guests are charged separately.
  Čtyřhvězdičkový Wellness Hotel Jean de Carro v centru Karlových Varů se pyšní úchvatným výhledem na město. Nabízí snídaně formou bufetu a Wi-Fi zdarma v celém objektu. Všechny pokoje jsou světlé a prostorné, mají koupelnu, satelitní TV a psací stůl a také panoramatický výhled na Karlovy Vary. Některé disponují pohodlným posezením a odděleným obývacím pokojem. Hotel Jean de Carro poskytuje řadu wellness procedur, masáže a využít můžete i saunu a vířivku. Tyto služby jsou placené. V restauraci Jean de Carro si mohou hosté vychutnat zdravou a vitální kuchyni. Karlovy Vary jsou jedním z nejvýznamnějších a mezinárodně nejznámějších lázeňských měst. Nacházejí se v zalesněném údolí řeky Teplá. Upozorňujeme, že cena ubytování na 31. prosince zahrnuje slavnostní večeři. Každý další host platí večeři zvlášť.


 14. Hotel Ontario *** star 3 three stars Details
  Karlovy Vary:
  Zamecky Vrch 20
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Ontario looks back upon a 150 year-long tradition and boasts a unique and quiet location above the famous Mill Colonnade, about 5 minutes from the centre of Karlovy Vary. All the rooms boast superb views over the town and the Tepla river and offer lots of space. The Ontario hotel has its own camera-controlled parking lot right next to the building. Restaurants, coffee shops, mineral springs and the baths are all only a few steps away.
  Tří a půl hvězdičkový Hotel Ontario se 150 letou tradicí se nachází na unikátním a klidném místě nad slavnou Mlýnskou kolonádou, jen 5 minut od centra Karlových Varů.Všechny prostorné pokoje mají krásný výhled na město a řeku Teplá.Hotel Ontario má přímo u budovy parkoviště s kamerovým systémem. Restaurace, kavárny, minerální prameny a lázně leží jen několik kroků odsud.


 15. Festival **** star 4 four stars Details
  Karlovy Vary:
  Kolma 9
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Festival-hotel apartments is situated in the centre of the spa town, at a raised platform of st.Mary Magdalene's Church - 200 m far from spa hotel Aura Palace. From Festival windows you may have a view of the beautiful skyline of the town. Seven apartments in modern style furnished are spacious / 65 - 89 m2/ , there is a hall, a fully equiped kitchen, a sitting room, satelitte TV, bedroom, bathroom, toilet and safe deposit Festival is depandance of Hotel Aura Palace. The guests have breakfast in Aura Palace and there at the reception desk they receive also keys from apartaments Festival.
  Festival-hotel apartments se nachází v centru lázeňského města, na vyvýšeném místě nad kostelem sv. Máří Magdaleny a 5 minut pěšky od Vřídla. Z vyšších pater nabízí výhled na kolonádu a městské panorama a k dispozici je i bezplatné Wi-Fi. Apartmány jsou zařízené v moderním stylu a mají předsíň, plně vybavenou kuchyň, obývací pokoj, satelitní TV, bezpečnostní schránku a koupelnu s vanou nebo sprchou a fénem. Festival patří hotelu Aura Palace, který stojí 300 metrů od hotelu a v jehož restauraci U křižovníků se podávají snídaně a jídla. V hotelu také můžete vyzkoušet řadu lázeňských procedur a využít parkoviště.


Next Page  
Switch to page 1   [2]   [3]  



Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd