WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Janske LazneGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Janske Lazne
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Janské Lázně Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Janske Lazne Czech Republic   Home : Czech Republic : Janske Lazne  


Results 1 - 7 of 7

 1. Penzion Villa *** star 3 three stars Details
  Janske Lazne:
  Obchodní 79
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated within 150 metres away from the Spa Colonnade in Janské Lázně, Penzion Villa features a terrace with seating possibilities and a common room with a TV. A microwave and electric kettle are available on each floor. All rooms come with carpet floors, a seating area and a private bathroom. Some of them also have a balcony. A rope centre is 500 metres away, and an indoor swimming is 450 metres from the Villa. The Černá Hora Ski Area with a cable car and cross-country skiing facilities is 500 metres away. Ski storage is provided to all guests. The local bus stop is 150 metres away, while the Svoboda nad Upou Train Station is 3 km from the Villa Penzion.
  Penzion Vila je vzdálen 150 metrů od lázeňské kolonády v Janských Lázních. Má terasu s posezením a společenskou místnost s TV. Na každém poschodí je k dispozici mikrovlnná trouba a varná konvice. Všechny pokoje mají koberce, posezení a vlastní koupelnu. Některé apartmány mají také balkon. Lanové centrum je vzdáleno 500 metrů a krytý bazén 450 metrů. K lyžařskému areálu Černá Hora s lanovkou a běžkařskými tratěmi je to 500 metrů. Můžete využívat lyžárnu. Zastávka místního autobusu je vzdálena 150 metrů a železniční stanice Svoboda nad Úpou 3 km.


 2. SkiResort Hotel Omnia **** star 4 four stars Details
  Janske Lazne:
  Lucní 327
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Our sleek and contemporary design hotel boasts indoor and outdoor sport and spa facilities - all within walking distance from one of the longest ski slopes in the Czech Republic. The new cable car on Černa Hora is just a short walk from our modern hotel. Our accommodations and the entire interior is characterized by carefully chosen color schemes and quality décor, where form meets function to offer complete comfort. If you like ball games, you will most certainly be interested in our multi-functional sports hall which is part of the hotel complex. After a day of activity in these beautiful surroundings, you can relax by taking a dip in the pool, having a sauna or a massage or relaxing on the hotel terrace. We also offer modern facilities for conferences and corporate events, which can accommodate up to 200 participants.
  Náš úhledný a moderní designový hotel se může pochlubit vnitřním i venkovním sportovním a wellness zařízením - to vše navíc v pěší vzdálenosti do nejdelších sjezdovek v České republice. Nová kabinová lanovka na Černou horu je v krátké pěší vzdálenosti od našeho moderního hotelu. Pro naše pokoje i celý interiér je charakteristické pečlivě vybrané barevné ladění a kvalitní výzdoba: forma se zde mísí s funkčností a společně vytvářejí dokonalý komfort. Máte-li rádi míčové hry, jistě vás bude zajímat naše multifunkční tělocvična, která je součásti hotelového komplexu. Po dni naplněném nejrůznějšími aktivitami v krásném okolí hotelu se můžete nádherně ponořit do bazénu, zajít si do sauny nebo na masáž, nebo se prostě jen tak v klidu usadit na hotelovou terasu. Nabízíme vám také moderní zařízení pro pořádání konferencí a firemních akcí s kapacitou až 200 účastníků.


 3. Hotel Arnika *** star 3 three stars Details
  Janske Lazne:
  Obchodni 275
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in a small spa town of Janské Lázně, Hotel Arnika is a 5-minute walk from the centre and the Spa Colonnade and 400 metres from the Černá Hora Ski Resort. Hot tub and infrared cabin facilities are available on site. All rooms are simply furnished and feature satellite TV. A private ski storage room is provided for each room. There are disabled-friendly rooms available. A buffet breakfast is served in the restaurant. Guests can also relax on the terrace with views of the town. A ski bus to Černá Hora, which offers alpine and cross-country skiing, stops in front of Arnika. The Aquapark Janské Lázně with pools, thermal spas and saunas is 100 metres from the hotel, and the Golf Club Mladé Buky is 8 km away. Private parking is available on site for a surcharge.
  Hotel Arnika se nachází v malém lázeňském městečku Janské Lázně, 5 minut pěšky od centra města a lázeňské kolonády a 400 metrů od lyžařského areálu Černá Hora. Hotel je zařízen vířivkou a infračervenou kabinou. Všechny pokoje jsou jednoduše zařízené a mají satelitní TV. Pro každý pokoj je k dispozici soukromá lyžárna. K dispozici jsou i bezbariérové pokoje. V restauraci se každé ráno podává snídaně formou bufetu. Hosté mohou také relaxovat na terase s výhledem na město. Před Arnikou zastavuje skibus jezdící do areálu Černá Hora, který nabízejí možnosti pro alpské a běžecké lyžování. Jen 100 metrů od hotelu se nachází aquapark Janské Lázně s bazény, termálními lázněmi a saunami. Golfové hřiště Golf Club Mladé Buky je 8 km odtud. Za příplatek mohou hosté využít také hotelové parkoviště.


 4. Hotel Vyhlídka *** star 3 three stars Details
  Janske Lazne:
  Cernohorska 151
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the spa city of Jánské Lázně, Hotel Vyhlídka offers on-site wellness facilities and a restaurant featuring a sun terrace. Rooms at the Vyhlídka are elegant, well-lit and feature carpeted floors, a TV, an armchair and are equipped with wooden furniture. Private bathrooms provide a bath or shower. Rooms feature a view of the town and the mountains. The location of the hotel is ideal for cycling, hiking and enjoying the lush nature. Extreme sports enthusiasts will find something to their liking too. Skiing can be enjoyed in wintertime. Cable car Černohorský Express is just 650 feet from the property, and it takes the guests to Černá Hora. Chairlifts are newly built, and there are numerous ski lifts and cross-country ski trails. Hotel wellness facilities include massages, baths, saunas and hot tubs. Ski storage is available for the guests. Breakfast is served each day at the hotel restaurant, while free Wi-Fi is available throughout the property. The Spa Colonnade is 650 feet from the property. Vrchlabí Chateau can be reached in 11.2 miles. Dvůr Králové nad Labem Zoo can be reached in 18.6 miles. The town of Trutnov is 9.3 miles away.
  Hotel Vyhlídka v Janských Lázních nabízí vlastní wellness centrum a restauraci se sluneční terasou. Hotel Vyhlídka má vkusně zařízené a dobře osvětlené pokoje s kobercem a vybavené TV, křeslem a dřevěným nábytkem. Ve vlastní koupelně je vana nebo sprcha. Ze všech pokojů je výhled na město a hory. Poloha hotelu je ideální pro cyklistiku i pěší turistiku. Na své si zde přijdou i milovníci extrémních sportů. V zimě si tu můžete zalyžovat. Jen 200 metrů od hotelu najdete stanici lanovky Černohorský expres, kterou se můžete nechat vyvézt na Černou Horu. Lanovky jsou nově postavené a v okolí na vás čeká i spousta lyžařských vleků a běžkařských tratí.Součástí hotelového wellness jsou koupele, sauny a vířivky. Dopřát si můžete také masáže. K dispozici je i lyžárna. Snídaně se podává každý den v hotelové restauraci a bezplatné Wi-Fi je dostupné ve všech prostorách. Na lázeňskou kolonádu je to od hotelu 200 metrů. Hotel stojí 18 km od zámku Vrchlabí a 30 km od zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Do Trutnova je to 15 km.


 5. Penzion Adelka *** star 3 three stars Details
  Janske Lazne:
  Cernohorska 160
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Penzion Adelka is 300 metres away from the bottom station of the lift to Cerna Hora ski area. It offers rustic-style rooms with wooden furniture, satellite TV and CD player. The guesthouse provides free Wi-Fi access, a heated outdoor swimming pool and a sauna. Barbecue facilities as well as a playground for children are offered at Penzion Adelka. Free private parking is available on site. Guests can start their day with a buffet breakfast at the cosy restaurant. The entire ground floor of the Penzion is barrier-free. Guests can rent mountain bikes (free of charge), ski equipment or in-line skates. The Adelka is a 10-minute walk away from the centre of Janske Lazne and the local spa centre with a rich wellness offer.
  Penzion Adélka se nachází 300 metrů od spodní stanice lanovky v lyžařském areálu Černá hora. Nabízí pokoje ve venkovském stylu s dřevěným nábytkem, satelitní TV a CD přehrávačem. Najdete zde bezplatné Wi-Fi, vyhřívaný venkovní bazén a saunu. Penzion Adélka svým hostům nabízí také možnost využívat zařízení pro grilování, stejně jako hřiště pro děti. Na místě je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště.Svůj den mohou hosté zahájit snídaní formou bufetu v útulné restauraci. Celé přízemí penzionu je bezbariérové.Hosté si mohou zapůjčit horská kola (zdarma), lyžařské vybavení nebo in-line brusle. Penzion Adélka je 10 minut pěší chůze od centra Janských Lázní a místního lázeňského centra, které nabízí řadu wellness procedur.


 6. Lucni Dum *** star 3 three stars Details
  Janske Lazne:
  Krkonosska 122
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The hotel Luční Dům is situated in a quiet area on the bottom of Černá hora in Janské Lázně in Krkonoše mountains, not far away from the central car park and in the vicinity of the cabin cable railway to Černá hora. The spa promenade and the center are at a 800m distance. Janské Lázně is a well-known center of winter and summer sports.
  Hotel Luční Dům stojí na klidném místě na úpatí Černé hory v Janských Lázních v Krkonoších, nedaleko od ústředního parkoviště a v blízkosti kabinové lanovky na Černou horu. Lázeňská promenáda a centrum jsou odsud pouhých 800 metrů. Janské Lázně jsou proslulým střediskem zimních i letních sportů.


 7. Cerna Bouda *** star 3 three stars Details
  Janske Lazne:
  Cerna Hora 171
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Černá Bouda is situated in the Krkonoše or Giant Mountains on the top of the Černá Hora Mountain, amid a large and popular ski area. It features its own lift right next to the hotel. All 48 rooms are equipped with shower/WC and a satellite TV. The Cerna Bouda hotel offers a children's corner and a ski rental service. The restaurant serves a rich breakfast, as well as Czech and international cuisine. There is also fast-food self-service restaurant and an outdoor snow bar. A luggage pick-up by a snow scooter from the upper cable car station if offered for free. A snow scooter taxi from Janské Lázně to the hotel at 1260 metres above sea level is available as well. A disco club and a conference room can be found on site.
  Hotel Černá Bouda v nadmořské výšce 1260 m.n.m. leží ideálně na vrcholu Černé hory. Černá hora je vynikajícím výchozím místem pro pěší turistiku a horská kola. V zimě je to jedno z největších a nejoblíbenějších lyžařských středisek s několika sjezdovkami a velkým množstvím tras na běžecké lyžování. Všech 48 pokojů je vybavenou vlastní sprchou a toaletou, televizí se satelitním příjmem a telefonem s přímou volbou. K dispozici jsou také nekuřácké pokoje.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd