WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Cesky KrumlovGoodday! CityIndexTravel Logo
Czech Republic
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Český Krumlov Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Cesky Krumlov tourist travel information links

Lodging Accommodation in Cesky Krumlov Czech Republic   Home : Czech Republic : Cesky Krumlov  

Arrival Departure

Results 1 - 15 of 44

 1. Hotel Garni Mysi Dira *** star 3 three stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Rooseveltova 28
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Garni Myší Díra is housed in a historic building on the banks of the Vltava river, in a quiet part of the centre of Český Krumlov. It offers rooms with free Wi-Fi, most of which have river views. Canoe and boat rental is available on site. All rooms feature wooden furniture, a safe, a minibar and a satellite TV. The main square is only a 3-minute walk away from the Hotel Garni Myší Díra.
  Hotel Garni Myší Díra sídlí v historické budově na břehu řeky Vltavy, v klidné části centra Českého Krumlova. Disponuje pokoji s bezplatným Wi-Fi a ve většině případů i s výhledem na řeku. Přímo na místě si můžete zapůjčit kánoi nebo loď.Všechny pokoje jsou vybavené dřevěným nábytkem, trezorem, minibarem a satelitní TV. Hotel Garni Myší Díra je vzdálen pouhé 3 minuty chůze od hlavního náměstí.


 2. Hotel Peregrin *** star 3 three stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Masna 139
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Peregrin is located 50 metres from the main square of Cesky Krumlov. It combines a historic building with modern design and offers a private garden and free Wi-Fi. Each room has a stylish bathroom and a flat-screen satellite TV. Czech and international cuisine can be enjoyed in the restaurant of in the courtyard. For checking in you can drive right to the Peregrin hotel. Afterwards you can park you car in the guarded parking area in the Eggenberg brewery.
  Hotel Peregrin se nachází 50 metrů od hlavního náměstí v Českém Krumlově. Najdete zde kombinaci historické budovy s moderním designem, soukromou zahradu a bezplatné Wi-Fi. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu a satelitní TV s plochou obrazovkou. Na české a mezinárodní kuchyni si můžete pochutnat v restauraci nebo na nádvoří. Při příjezdu můžete autem dojet přímo až k hotelu Peregrin. Poté můžete auto zaparkovat na hlídaném parkovišti v pivovaru Eggenberg.


 3. Pension Hotel Belarie *** star 3 three stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Dlouha 96
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Pension Hotel Belarie is situated in the heart of Český Krumlov, on the banks of Vltava river. The rooms all feature plasma cable TVs, historic furniture and free internet access. Fine Czech and international cuisine can be enjoyed in the restaurant and on the river-side terrace, offering panoramic views of the Český Krumlov Castle. One of the terraces is equipped with patio heaters. You can park your car 150 metres from the Belarie guest house.
  Penzion Hotel Belárie stojí v srdci Českého Krumlova na břehu řeky Vltavy. Ve všech pokojích najdete plazmovou TV s kanály kabelové televize, historický nábytek a bezplatné připojení k internetu. V restauraci a na terase na břehu řeky s panoramatickým výhledem na Český Krumlov si můžete pochutnat na výborných jídlech české a mezinárodní kuchyně. Jedna z teras je vybavena venkovními ohřívači. Auto můžete zaparkovat 150 metrů od penzionu.


 4. Hotel Zlaty Andel **** star 4 four stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Namesti Svornosti 11
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated on the historic Main Square of the UNESCO-protected Cesky Krumlov, Hotel Zlaty Andel is a charming, originally Gothic building. It houses 2 restaurants and a café with homemade desserts. It offers spacious rooms with satellite TV, seating areas and very large, tiled private bathrooms with showers and bathtubs. The restaurants Don Julius and Petr Vok have a traditional décor with wooden beams and serve a rich selection of Bohemian dishes and international specialities. The menu is accompanied by local Budweis beer and wines from Moravia and other regions. Guests can also dine al fresco on the terraces and enjoy the superb view over the Square and the castle of Cesky Krumlov. Free Wi-Fi is available in the public areas of the Zlaty Andel. The popular Music Cocktail and Dance Bar is located in the hotel's historical vaulted cellar. Its drinks menu includes over 150 different cocktails, national wines and beers on tap.
  Hotel Zlatý Anděl najdete v půvabné, původně gotické budově na historickém hlavním náměstí Českého Krumlova, který je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Součástí hotelu jsou 2 restaurace a kavárna nabízející domácí dezerty. V hotelu jsou velké pokoje se satelitní TV, posezením a velmi prostornou koupelnou se sprchou a vanou. Restaurace Don Julius a Petr Vok se mohou pochlubit tradičním zařízením s dřevěnými trámy. Podává se zde bohatý výběr českých jídel a mezinárodních specialit. Menu doplňuje místní pivo Budvar a vína z Moravy a dalších regionů. Hosté mohou stolovat také na terasách pod širým nebem a užívat si nádherné výhledy na náměstí a českokrumlovský zámek. Ve společných prostorách hotelu Zlatý Anděl je k dispozici bezplatné Wi-Fi. Oblíbený hudební, koktejlový a taneční bar sídlí v hotelovém historickém klenutém sklepení. Na jeho nápojovém lístku najdete přes 150 druhů koktejlů, národních vín a točených piv.


 5. Gold **** star 4 four stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Linecka 55
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Gold is located in a municipal park on the banks of the Vltava river, close to the historical centre of Český Krumlov. It houses a restaurant offering views of the town and a summer outdoor terrace overlooking the river and the park. The historic 16th-century building of the Hotel Gold features elegantly furnished en-suite rooms, fitted with a TV, a minibar and a telephone. Guests can relax in a sauna, enjoy massages or take a stroll in a garden, or in the town. The hotel can arrange many activities for the guests, including boat rides on the river, horseback riding, golf as well as tickets for various cultural and social events. Free private secured camera-monitored parking is possible at the hotel.
  Hotel Gold se nachází v romantickém prostředí městského parku, na levém břehu Vltavy, v blízkosti historického centra Českého Krumlova. Nabízí parkoviště u hotelu a bezplatné Wi-Fi. Hotel Gold má elegantní budovu a nabízí elegantně zařízené pokoje a saunu.


 6. Sv. Hubertus Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Plesivecke Namesti 95
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Saint Hubertus guest house is situated on a quiet place, only 2 minutes from the historical square of Cesky Krumlov and 10 minutes from the impressive castle. The Hubertus guest house dates back to the 16th century and offers you the latest standards of accommodation. Before setting out to explore the sights of the charming city, start the day at the complimentary breakfast buffet. In summer you can enjoy breakfast on the terrace in the shade of a 100 years old pear tree. Wired internet is available in all rooms free of charge.
  Penzion Sv. Hubertus se nachází na klidném místě, pouhé 2 minuty od historického náměstí v Českém Krumlově a 10 minut od okouzlujícího zámku. Penzion byl postaven v 16. století a nabízí nejmodernější standard ubytování. Než se vydáte na prohlídku památek tohoto kouzelného města, začněte den bezplatnou snídaní formou bufetu. V létě si snídani můžete vychutnat na terase ve stínu 100leté hrušně. Ve všech pokojích je zdarma k dispozici bezdrátové připojení na internet.


 7. Hotel Bellevue Cesky Krumlov **** star 4 four stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Latran 77
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Bellevue is situated in a car-free zone of Český Krumlov’s historic centre and just a 2-minute walk from Krumlov Castle. This 16th-century building offers rooms with free Wi-Fi. The spacious rooms at Bellevue Cesky Krumlov have satellite TV, work desks and safety deposit boxes. All have been tastefully decorated in light colours. Breakfast is served every morning. Guests can visit Le Jardin Restaurant, which serves French-inspired dishes and a selection of Czech specialities. There is also a wine cellar and a garden restaurant, which is open from spring to early autumn. Guests can also make use of a shop with L´Occitane cosmetics. Bellevue Hotel offers free sauna facilities and a massage service at an extra charge.
  Hotel Bellevue se nachází v budově z 16. století stojící na pěší zóně v historickém centru Českého Krumlova, pouhé 2 minuty chůze od krumlovského zámku, a nabízí pokoje s bezplatným Wi-Fi. Bellevue Český Krumlov poskytuje ubytování v prostorných pokojích se satelitní TV, psacím stolem a bezpečnostní schránkou. Všechny pokoje jsou vkusně zařízené ve světlých barvách. Každé ráno se v hotelu podává snídaně. Stravovat se hosté mohou v restauraci Le Jardin, ve které se připravují jídla inspirovaná francouzskou kuchyní i nejrůznější české speciality. K dispozici je také vinný sklípek a zahradní restaurace, která je otevřena od jara do raného podzimu. Na místě najdete i prodejnu kosmetiky značky L'Occitane. Bellevue Hotel má bezplatnou saunu a za příplatek jsou dostupné masáže.


 8. Penzion Kriz *** star 3 three stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Krizova 71
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The charming Pension Kriz is only a 5-minute walk away from the historical centre of the UNESCO-protected city of Cesky Krumlov. Park your car for free on site, select from comfortably equipped and nicely furnished rooms and start every day with a rich complimentary breakfast. The Kriz boarding house is accessible for handicapped guests and there is also one specially adapted triple room. All rooms are fully en-suite and feature a satellite TV.
  Okouzlující Penzion Kříž stojí jen 5 minut pěšky od historického centra Českého Krumlova, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Zaparkujte auto na bezplatném parkovišti penzionu, vyberte si jeden z pohodlných a příjemně zařízených pokojů a začínejte den bohatou snídaní zdarma. Penzion Kříž je přístupný pro tělesně postižené hosty a k dispozici je také 1 speciálně upravený třílůžkový pokoj. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu a satelitní TV.


 9. Dum U Zvonu - House At The Bell ** star 2 two stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Po Vode 98
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Dum U Zvonu / House At The Bell in Cesky Krumlov is housed in 2 connected and newly reconstructed buildings, with the older one dating back to the 17th century. It is situated only 200 metres from the historic heart of the city and features 6 apartments in total, differing only in size and layout. All of them are equipped with a kitchen and on the ground floor there is a studio for disabled guests offering a barrier-free access and a specially equipped bathroom. You can park your car at a location near the Dum U Zvonu guest house.
  Dům U Zvonu v Českém Krumlově sídlí ve 2 propojených a nově zrekonstruovaných budovách, z nichž ta starší pochází ze 17. století. Stojí 200 metrů od historického centra města a je v ní celkem 6 apartmánů, které se liší pouze velikostí a uspořádáním. Všechny z nich jsou vybaveny kuchyňkou. V přízemí je bezbariérové studio se speciálně zařízenou koupelnou. Své auto můžete zaparkovat poblíž penzionu Dům U Zvonu.


 10. Hotel Mlyn **** star 4 four stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Parkan 120
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the historic centre of the UNESCO World Heritage Site Český Krumlov and right on the banks of the Vltava River, Hotel Mlýn offers air-conditioned rooms with free WiFi access. Each room comes with a TV or a flat-screen TV with satellite channels, a minibar, a safety deposit box and a private bathroom with bath, toilet and hairdryer. Some rooms also offer views to the Vltava River. A breakfast buffet is served every morning at the Mlýn, and a 24-hour front desk, a laundry service and a luggage storage room are provided. The building furthermore has a lift. The Český Krumlov Castle and the Regional Museum are 1,650 feet away, and the Český Krumlov Golf Course and the Zlatá Koruna Monastery are within 4.3 miles. A bus stop is 0.6 miles from the hotel, while the local train station is 1.9 miles away. Public parking is possible at a surcharge.
  Hotel Mlýn se nachází přímo na břehu řeky Vltavy, v historickém centru města Český Krumlov, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nabízí klimatizované pokoje s bezplatným Wi-Fi připojením. Každý pokoj je vybaven TV nebo satelitní TV s plochou obrazovkou, minibarem, bezpečnostní schránkou a vlastní koupelnou s vanou, toaletou a fénem. Některé pokoje mají také výhled na řeku Vltavu. Snídaně formou bufetu se podává každé ráno v hotelu Mlýn a k dispozici je nepřetržitě otevřená recepce, služba praní prádla a úschovna zavazadel. V budově je výtah. Hrad a zámek Český Krumlov i regionální muzeum jsou 500 metrů od hotelu. Golfové hřiště Český Krumlov a klášter Zlatá Koruna jsou dostupné do 7 km. Autobusová zastávka se nachází 1 km od hotelu a na vlakové nádraží jsou to 3 km. Veřejné parkoviště je možné vyžívat za příplatek.


 11. Krumlovsky mlyn **** star 4 four stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Siroka 82
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Featuring free WiFi, Krumlovský mlýn offers accommodations in Český Krumlov. Castle Český Krumlov is 1,000 feet away. All units include a sitting area. There is also a kitchen, fitted with a dishwasher, microwave and toaster. A refrigerator and stovetop are also available, as well as a coffee machine and a kettle. There is a private bathroom with a bathtub and bathrobes in every unit. Towels and bed linen are featured. Main Square in Český Krumlov is 650 feet from Krumlovský mlýn, and Rotating Amphitheatre is 1,000 feet from the property.
  Krumlovský mlýn jsou apartmány s Wi-Fi připojením k internetu zdarma, které se nachází v Českém Krumlově, 300 metrů od českokrumlovského zámku. Apartmány mají posezení a kuchyň s varnou deskou, mikrovlnnou troubou, lednicí, myčkou nádobí, toustovačem, kávovarem a rychlovarnou konvicí. V každém je také koupelna s vanou a župany. Ručníky jsou zajištěny. Apartmány Krumlovský mlýn stojí 200 metrů od hlavního českokrumlovského náměstí a 300 metrů od divadla s otáčivým hledištěm.


 12. Hotel Rajsky *** star 3 three stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Nad Nemocnici 430
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Only a 10-minute walk from Český Krumlov’s Old Town and main square, Hotel Rajsky offers rooms satellite TV. Český Krumlov Castle is only 17 minutes’ walk away. Each room has a private bathroom with shower. You can also book a bungalow with a kitchen and a living room with a wood stove. A buffet breakfast is served daily in a bright room, with wide windows looking out to the garden. Snacks and drinks are served at the lobby bar or on the terrace. To help guests organise their stay, the Rajsky provides free Wi-Fi in public areas. There is also a computer with internet access by reception and, for an extra fee, there's bicycle storage.
  Hotel Rajský leží pouhých 10 minut chůze ze starého města a hlavního náměstí Českého Krumlova. Nabízí pokoje se satelitní TV. Na českokrumlovský hrad dojdete za 17 minut. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu se sprchou. Můžete si také zamluvit bungalov s kuchyní a obývacím pokojem s kamny na dřevo. V prosvětlené jídelně se širokými okny, která skýtají výhled do zahrady, se denně podává snídaně formou bufetu. Občerstvení a nápoje si mohou hosté dopřát v baru ve vstupní hale nebo na terase. Ve společných prostorách hotelu Rajský je dostupné bezplatné Wi-Fi, které hostům usnadní plánování pobytu. Využít můžete také počítače s internetem na recepci a za malý poplatek úschovnu jízdních kol.


 13. Garni Hotel Romantick *** star 3 three stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  U Zelene Ratolesti 232
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This luxurious little hotel is located in a lovely historical building from the 16th century, just a 10-minute walk from the city centre. It offers a camera-guarded parking lot in the garden. Start your day at the rich breakfast buffet and set out to explore the charming UNESCO-protected town of Cesky Krumlov, offering a unique combination of historic buildings and scenic natural surroundings.
  Tento luxusní malý hotel se nachází v půvabné historické budově z 16. století, pouhých 10 minut chůze od centra města. V zahradě má parkoviště hlídané kamerovým systémem. Začněte svůj den bohatou snídaní formou bufetu a poté se vydejte na prohlídku okouzlujícího Českého Krumlova, který byl zařazen na seznam památek UNESCO. Město nabízí jedinečnou kombinaci historických budov a malebné přírody.


 14. Castle View Apartments **** star 4 four stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  140 Satlavska
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Castle View Apartments offer a romantic ambience in an outstanding central location, just off the main town square of Cesky Krumlov. The apartments offers panoramic views and attic apartments feature exposed wooden beams. All have comfortable beds, a kitchenette, bathrooms with heated floors and free Wi-Fi internet access. On weekends during high season a minimum stay of 2 nights is applicable for some apartments.
  Castle View Apartments nabízejí romantické prostředí s vynikající centrální polohou, hned vedle hlavního náměstí v Českém Krumlově. Komfortní a prostorné apartmány spolu s vynikajícími osobními službami vám v Castle View Apartments připraví jedinečný zážitek. Podkrovní apartmány s odhalenými dřevěnými trámy ve vysokých stropech připomínajících katedrálu nabízejí středověkou atmosféru. Ze 3 apartmánů je krásný výhled na zámek; 1 apartmán má dokonce balkon s panoramatickým výhledem. Apartmán s vnitřní terasou má svůj vlastní vchod a nabízí postranní pohled na špičku zámecké věže. Užijte si mimořádně pohodlná lůžka, kuchyňku, koupelnu s vytápěnou podlahou a bezplatné připojení na vysokorychlostní internet. O víkendech během sezóny lze některé apartmány rezervovat na minimálně 2 noci.


 15. Hotel Villa Conti *** star 3 three stars Hotel Details
  Cesky Krumlov:
  Nove Mesto 25
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Villa Conti is located in the very centre of this UNESCO-protected town of Český Krumlov, only 200 metres from the main entrance of the castle, and offers you rooms of outstanding romance. In this renovated Renaissance-style building dating back to the second half of the 16th century, you can experience utmost comfort and classic style. Start your day with the complimentary breakfast buffet and set out to explore this picturesque ancient town, also known as Venice on the Vltava river, with its exceptionally large castle.
  Hotel Villa Conti stojí v samém centru tohoto města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, pouhých 200 metrů od hlavního vchodu do zámku, a nabízí mimořádně romantické pokoje. V této zrekonstruované renesanční budově z druhé poloviny 16. století na vás čeká maximální pohodlí a klasický styl. Začněte svůj den bezplatnou snídaní formou bufetu a poté se už můžete vydat na prohlídku tohoto malebného starobylého města, známého také jako Benátky na Vltavě, nad nímž se tyčí mimořádně velký zámek.


Next Page  
Switch to page 1   [2]   [3]  

Cesky Krumlov tourist travel information links


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by