WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Ceske BudejoviceGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Ceske Budejovice
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Ceske Budejovice Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Ceske Budejovice Czech Republic   Home : Czech Republic : Ceske Budejovice  


Results 1 - 13 of 13

 1. Hotel U Solne Brany *** star 3 three stars Details
  Ceske Budejovice:
  Radnicni 11
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The U Solné Brány (at the Salt Gate) hotel enjoys a quiet yet central location about 50 metres from the Přemysl Otakar II. Square, which is the main square of České Budějovice. The en-suite guest rooms are equipped with a mini bar and a satellite TV and most of them have a balcony or a terrace. Wireless internet access is available in all rooms free of charge. A wide wide variety of dishes of the traditional and international cuisine is served in the restaurant of the U Solné Brány hotel.
  Hotel U Solné brány stojí na klidném, přitom však centrálním místě asi 50 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. - hlavního náměstí v Českých Budějovicích. Pokoje s vlastním příslušenstvím jsou vybaveny minibarem a TV se satelitním příjmem a většina z nich má balkon nebo terasu. Bezdrátové připojení na internet je k dispozici ve všech pokojích zdarma. Široký široký výběr pokrmů tradiční i mezinárodní kuchyně se podává v restauraci hotelu U Solné brány.


 2. Grandhotel Zvon **** star 4 four stars Details
  Ceske Budejovice:
  Nam. Premysla Otakara II. 90/28
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Right on the historic main square of České Budějovice, Grandhotel Zvon is an elegant and stylish 4-star superior boutique hotel with a tradition dating back to 1533. It offers secure parking in a private garage, as well as free WiFi access. The spacious rooms at the Zvon Grandhotel are elegantly furnished with custom-made high-quality furniture and luxurious fabrics. They feature a minibar, satellite TV, and a bathroom. Some rooms overlook the historic square. A free bottle of mineral water is provided on arrival. The Zvon restaurant serves classic Czech cuisine made from regional products. The hotel supplies beef, veal and lamb from its own organic farm. Guests can choose from a wide range of beers and of Moravian and Austrian wines.
  Elegantní a stylový Grandhotel Zvon je 4hvězdičkový butikový hotel typu Superior. Nachází se přímo na historickém hlavním náměstí v Českých Budějovicích a může se pochlubit tradicí sahající až do roku 1533. Nabídka hotelu zahrnuje hlídaná parkovací stání v soukromé garáži i zdarma dostupné Wi-Fi připojení.Zvon Grandhotel poskytuje prostorné a elegantně zařízené pokoje s vysoce kvalitním na míru vyrobeným nábytkem a luxusními tkaninami. Ve všech najdete také minibar, satelitní TV a koupelnu. Některé pokoje mají výhled na historické náměstí. Při příjezdu obdrží hosté zdarma láhev minerální vody. V restauraci Zvon jsou z regionálních surovin připravovány klasické pokrmy české kuchyně. Hovězí, telecí a jehněčí maso odebírá hotel z vlastní ekologické farmy. Vybírat můžete také z široké nabídky piv a moravských i rakouských vín.


 3. Pension Miltom *** star 3 three stars Details
  Ceske Budejovice:
  Manesova 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Pension Miltom is located in the centre of České Budějovice,on the banks of the Vltava River, 500 metres from the main square. It offers a rich buffet breakfast, free internet and free private parking. Přemysl Otakar II Square is just about 500 metres away from the Miltom Guest House. Many sport facilities such as the Budvar Arena ice rink and the football stadium are within easy reach as well. All rooms in the Miltom Guest House offer satellite TV and extra long beds. Breakfast is served every morning in a dining room.
  Pension Miltom se nachází v centru Českých Budějovic na břehu řeky Vltavy, 500 metrů od hlavního náměstí. Nabízí bohatou snídani formou bufetu, bezplatné připojení na internet a bezplatné soukromé parkoviště. Pension Miltom je vzdálen jen asi 500 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. V blízkosti se nacházejí mnohá sportovní zařízení, například hokejová Budvar Arena a fotbalový stadion. Pension Miltom má pokoje vybavené satelitní TV a extra dlouhými postelemi. V hotelové jídelně se každé ráno podává snídaně.


 4. Hotel U Tri Lvu *** star 3 three stars Details
  Ceske Budejovice:
  U Tri Lvu 3A
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  U Tri Lvu is a comfortable and clean 3-star hotel with a friendly and cosy atmosphere and good service next to the historical centre of České Budějovice. Located on a quiet street, the hotel is only a 5-minute walk from Přemysl Otakar II. square, the heart of the city's old town. The train station can also be reached quickly and easily from U Tri Lvu.
  Hotel U Tří Lvů je pohodlný a čistý 3hvězdičkový hotel s přátelskou atmosférou a výbornými službami hned vedle historického centra Českých Budějovic. Leží v tiché uličce pouhých 5 minut chůze od historického středu města - náměstí Přemysla Otakara II. Z hotelu U Tří lvů se také rychle a jednoduše dostanete na vlakové nádraží.


 5. Hotel Klika *** star 3 three stars Details
  Ceske Budejovice:
  Hroznova 25
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The 3-star Hotel Klika is a family hotel in the historic centre of Ceske Budejovice, near the river Malse. The place is very calm and close to the main square. The property is close to the Dominican monastery from 1265. In front of the hotel there is a sunny terrace of the restaurant right next to the river Malse. The hotel has rooms and apartments in the historical building as well as the newer rooms in the building built in 2002. The view from the rooms overlooks the river and the street. The restaurant provides excellent Czech and international cuisine and the comfortable and clean rooms invite you to relax after a busy day. Free WLAN is available in the hotel as well as private parking for hotel guests.
  Hotel Klika je rodinný 3hvězdičkový hotel nacházející se v historickém centru Českých Budějovic, nedaleko řeky Malše. Naleznete jej na klidném místě v blízkosti hlavního náměstí. Budova hotelu se nachází v blízkosti Dominikánského kláštera z roku 1265. Před hotelem, přímo u řeky Malše, je k dispozici slunná terasa restaurace. Hotelové pokoje a apartmány se nacházejí jak v historické budově, tak i v novější stavbě z roku 2002. Výhled z pokojů směřuje na řeku a na ulici. V restauraci jsou podávány pokrmy vynikající české i mezinárodní kuchyně a pohodlné a čisté pokoje zvou k odpočinku po náročném dni. V hotelu mají hosté k dispozici bezplatné WLAN připojení a soukromé parkoviště.


 6. Hotel Maly Pivovar **** star 4 four stars Details
  Ceske Budejovice:
  Karla Iv.8 - 10
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Malý Pivovar hotel can be found in the most beautiful area of České Budějovice's centre, and offers you en-suite rooms in rustic style and a cosy restaurant. All rooms feature free wireless internet access, a mini bar and a satellite TV. Enjoy great draught beers as well as excellent cuisine including many traditional southern Bohemian specialities in the Malý Pivovar's restaurant.
  Hotel Malý Pivovar se nachází v nejkrásnější oblasti centra Českých Budějovic a nabízí pokoje v selském stylu s vlastní koupelnou a útulnou restauraci. Všechny pokoje mají bezdrátové připojení na internet, minibar a TV se satelitním příjmem. Vychutnejte si skvělé točené pivo, stejně jako výbornou kuchyni s mnoha tradičními jihočeskými specialitami v restauraci hotelu Malý Pivovar.


 7. Hotel Zatkuv dum *** star 3 three stars Details
  Ceske Budejovice:
  Krajinska 41
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Zatkuv dum is located in the center of historic České Budějovice and it provides a restaurant and free WiFi is available. Rooms at Hotel Zatkuv dum provide a TV, and a private bathroom fitted with a shower. Some also feature a minibar. Buffet breakfast is served at the on-site restaurant. Guests can also have rest in the bar. Parking is available in the courtyard for an additional cost. An airport shuttle is possible for a surcharge.
  Hotel Zátkův dům se nachází v historickém centru Českých Budějovic a nabízí restauraci a bezplatné Wi-Fi. Hotel Zatkuv dum má pokoje s TV a vlastní koupelnou se sprchou. Některé mají i minibar. Snídaně formou bufetu se podává v hotelové restauraci. Hosté si mohou také zajít do baru. Ve dvoře je placené parkoviště. Za příplatek lze využít dopravu na letiště.


 8. Clarion Congress Hotel Ceske Budejovice **** star 4 four stars Details
  Ceske Budejovice:
  Prazska trida 14
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Enjoying a convenient location in the very heart of České Budějovice, Clarion Congress Hotel České Budějovice is housed in a modern 4-star facility. Free Wi-Fi is provided. Air-conditioned rooms are elegantly decorated and feature carpeted floors, a flat-screen satellite TV and a fully equipped bathroom. The restaurant serves Czech specialities and international cuisine. The bar offers a selection of snacks and drinks including the well-known local beer. A concierge service is at the guests' disposal, as well as a souvenir shop. A business centre with meeting facilities is provided. Guests can enjoy the Medieval and Baroque architecture of the Old Town of České Budějovice, only a 5-minute walk from the hotel. Town's main square with the 16th-century Black Tower and the famous Budějovický Budvar Brewery are easily accessible. Hluboká nad Vltavou Castle is 10 km away from the hotel. The UNESCO-protected town of Český Krumlov is at a 26 km distance. The Austrian border is 37 km away.
  Moderní, 4hvězdičkový Clarion Congress Hotel České Budějovice má výhodnou polohu v centru Českých Budějovic, jen 5 minut chůze od historického centra města, a nabízí restauraci a bezplatné Wi-Fi. Klimatizované pokoje mají elegantní interiér s koberci, satelitní TV s plochou obrazovkou a kompletně vybavenou koupelnou. Při příjezdu je v každém pokoji zdarma k dispozici láhev vody a ovocný talíř.V restauraci se podávají české speciality i pokrmy mezinárodní kuchyně. Můžete si vybrat v ŕ la carte menu. Polopenze zahrnuje večeři o 3 chodech. Bar nabízí výběr občerstvení a nápojů, včetně místního proslulého piva. K dispozici vám jsou služby concierge, obchod se suvenýry a také business centrum se společenskými prostoramiZ hotelu se snadno dostanete na hlavní náměstí s Černou věží ze 16. století i k proslulému pivovaru Budějovický Budvar. Hotel leží 10 km od zámku v Hluboké nad Vltavou, 26 km od Českého Krumlova, jedné z památek UNESCO, a 37 km od hranic s Rakouskem.


 9. Residence U Cerne Veze **** star 4 four stars Details
  Ceske Budejovice:
  U Cerne Veze 13
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The stylish apartments of the Residence U Černé Věže can be found in a renovated complex of 4 historical houses in the centre of Ceske Budejovice. Free WiFi is available in all areas. All spacious accommodation units come fully furnished. Each apartment and studio contains a kitchen or kitchenette with all amenities including a dining table and a minibar, a washing machine, a seating area with a satellite TV and a marble bathroom. A clothes hanger and ironing facilities (an iron and an ironing board) are available for free upon request. Buffet breakfast is served each morning at the Residence U Černé Věže. Guests can park their car in a private parking lot in the vicinity of the U Černé Věže apartments for an additional cost.
  Stylové apartmány Residence U Černé Věže sídlí ve zrekonstruovaném komplexu 4 historických domů v centru Českých Budějovic. Nabízí Wi-Fi zdarma ve všech prostorách. Prostorné, kompletně vybavené studio a apartmány mají kuchyň nebo kuchyňský kout s veškerým vybavením včetně jídelního stolu a minibaru, pračku, obývací pokoj se satelitní TV a mramorovou koupelnu. Na požádání je zdarma k dispozici šatní věšák, žehlička a žehlicí prkno. Každí ráno podává Residence U Černé Věže snídani formou bufetu. Nedaleko apartmánů U Černé Věže je za příplatek dostupné soukromé parkoviště.


 10. Hotel Budweis **** star 4 four stars Details
  Ceske Budejovice:
  Mlynska 6
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This newly opened 4-star hotel is located in the mediaeval centre of Ceske Budejovice, 1 minute from the Main Square. It offers spacious rooms with free Wi-Fi and free parking. The elegantly decorated rooms at Hotel Budweis feature air conditioning, satellite TV and tea and coffee makers. A bathtub and hairdryers are provided as well. There is a lobby bar as well as a restaurant serving Czech cuisine and international dishes.
  Tento nově otevřený 4hvězdičkový hotel se nachází ve středověkém centru Českých Budějovic, 1 minutu od hlavního náměstí. Nabízí prostorné pokoje s bezplatným Wi-Fi a parkování zdarma. Ve vkusně zařízených pokojích hotelu Budweis budete mít k dispozici klimatizaci, satelitní TV a zařízení na přípravu čaje a kávy. Nechybí ani vana a fén. V hotelu najdete lobby bar, stejně jako restauraci, která nabízí jídla české i mezinárodní kuchyně.


 11. Penzion Restaurant Centrum *** star 3 three stars Details
  Ceske Budejovice:
  Biskupska 130/3
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Penzion Restaurant Centrum is located in the Biskupska Street just next to the square of Ceske Budejovice. In the Penzion Centrum there are available 12 double-, triple- and four bedrooms, they are equipped with a WC, bathroom, Satellite TV, reception and a telephone line.
  Penzion a restaurace Centrum se nachází na Biskupské ulici hned vedle hlavního budějovického náměstí. V penzionu Centrum je k dispozici recepce a 12 dvoulůžkových, třílůžkových a čtyřlůžkových pokojů, vybavených toaletou, koupelnou, televizí se satelitním příjmem a telefonní linkou.


 12. Hotel CB Royal *** star 3 three stars Details
  Ceske Budejovice:
  Prazska 103
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel CB Royal is 1,000 feet from the Budvar Brewery and a 15-minute walk from the center of České Budějovice. It offers rooms with private bathrooms, free Wi-Fi and free parking. A wide choice of Czech dishes and international cuisine is served in the restaurant. The atrium in tropical style is an inviting place for relaxing. Hluboka nad Vltavou, Třeboň and Cesky Krumlov can be reached within a 30-minute drive from the Hotel CB Royal. A shopping mall and a fitness center can be found 650 feet from the hotel. You can park your car next to the hotel, which also offers a storage room for bikes.
  Hotel CB Royal se nachází 300 metrů od pivovaru Budvar a 15 minut chůze z centra Českých Budějovic. Nabízí pokoje s příslušenstvím a bezplatné Wi-Fi i parkování.Restaurace podává široký výběr českých jídel i pokrmů mezinárodní kuchyně. Atrium v tropickém stylu je příjemným místem k odpočinku. Hotel CB Royal se nachází jen 30 minut autem od Hluboké nad Vltavou, Třeboně a Českého Krumlova. Nákupní centrum a fitness centrum najdete 200 metrů od hotelu. Parkovat můžete vedle hotelu, který nabízí také úschovnu kol.


 13. Hotel Savoy **** star 4 four stars Details
  Ceske Budejovice:
  B. Smetany 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This newly opened 4-star hotel is right in the centre of České Budějovice, only a few steps from the main square. Hotel Savoy offers free private parking in the backyard. The elegant rooms feature a bathroom with hairdryer, a minibar, a refrigerator, satellite TV, and a seating area. Some rooms also feature a safe. Hotel Savoy's restaurant serves Czech and international cuisine, as well as original Czech beer from the local Budvar brewery. Free Wi-Fi is available in the Savoy's public areas.
  Tento nově otevřený, 4hvězdičkový hotel se nachází přímo v centru Českých Budějovic, jen pár kroků od hlavního náměstí. Hotel Savoy nabízí bezplatné parkování ve dvoře. Elegantní pokoje jsou vybaveny koupelnou s fénem, minibarem, lednicí, TV se satelitním příjmem a posezením. Některé pokoje jsou vybaveny trezorem. Hotelová restaurace podává českou a mezinárodní kuchyni, stejně jako originální české pivo z místního budějovického pivovaru. Ve veřejných prostorách hotelu je k dispozici bezplatné Wi-Fi.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd