WelcomeSmile Hotels in Czech Republic TaborGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Tabor
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Tábor Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Tabor Czech Republic   Home : Czech Republic : Tabor  


Results 1 - 10 of 10

 1. Pension Dasa *** star 3 three stars Details
  Tabor:
  Bílkova 735
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Offering a sauna, massages and a lounge area with a bar, this guest house is 800 metres away from the centre of Tabor. It has a private garden with a fireplace, free on-site parking, and free Wi-Fi. All rooms at Pension Dasa have a private bathroom with shower or bathtub, a fridge and a work desk. Guests can start their day with a continental breakfast every morning. The sports centre with a gym and a bowling alley is 200 metres away. The bus and train station of Tabor is 300 metres from the guest house. Tibor's Aquapark is 1 km away. Guests can visit the Chynovske jeskyne caves, which are 10 km from the Dasa. Cervena Lhota Castle is 25km away.
  Tento penzion nabízí saunu, masáže a společenskou místnost s barem. Nachází se 800 metrů od centra Tábora. Má soukromou zahradu s krbem, bezplatné parkování a bezplatné Wi-Fi. Všechny pokoje v penzionu Dáša mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou, ledničkou a psacím stolem. Každý den mohou hosté začít kontinentální snídaní. Sportovní centrum s posilovnou a bowlingem je vzdálené 200 metrů. Autobusové a vlakové nádraží v Táboře se nachází 300 metrů od penzionu. Aquapark Tibor je vzdálený 1 km. Hosté mohou navštívit i Chýnovské jeskyně, které jsou vzdálené 10 km od penziónu Dáša. Zámek Červená Lhota je vzdálený 25 km.


 2. Penzion Kostnicky dum Details
  Tabor:
  Strelnicka 220
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  A historic Baroque building right in the centre of Tabor, the Penzion Kostnicky dum can be found only 50 metres away from Žižka Square. Free Wi-Fi is available. All studios and apartments have a simple kitchenette, a private bathroom and a satellite TV. Cervena Lhota Palace and the Alenina Lhota Golf Course are 20 km away from the Kostenicky dum guest house. It is also a convenient base for exploring South Bohemia by bike, as several cycling paths intersect in Tabor.
  Penzion Kostnický dům sídlí v historické barokní budově přímo v centru Tábora, pouhých 50 metrů od Žižkova náměstí. Hosté mají k dispozici bezplatné Wi-Fi připojení. Všechna studia a apartmány mají jednoduchý kuchyňský kout, vlastní koupelnu a satelitní TV. Penzion Kostnický dům se nachází 20 km od zámku Červená Lhota a golfového hřiště Alenina Lhota. Je také dobrou základnou po poznávání Jižních Čech na kole, neboť městem Tábor vede několik cyklostezek.


 3. Hotel Tábor *** star 3 three stars Details
  Tabor:
  9.kvetna 617
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Tabor is located in a historic building, a 5-minute walk from the Tabor Train Station and a 10-minute walk from the centre. It offers free Wi-Fi, free PC access in the lobby and fine cuisine. All rooms at the Hotel Tabor have a private bathroom, a satellite TV and a minibar. They also feature blackout curtains for a peaceful night's rest. Traditional Czech cuisine and specialities from Italy can be enjoyed in the newly refurbished restaurant of the hotel. Tabor's Botanical Garden is just 650 feet away and the hotel is also a convenient base for exploring the scenic region of Southern Bohemia. Valet parking is available.
  Hotel Tábor obývá historickou budovu vzdálenou 5 minut chůze od vlakového nádraží Tábor a 10 minut chůze od centra města. Nabízí Wi-Fi zdarma, možnost bezplatného využití počítače ve vstupní hale a špičkovou kuchyni. Hotel Tábor poskytuje ubytování v pokojích s vlastní koupelnou, satelitní TV, minibarem a zatemňovacími závěsy pro klidný spánek. V nově zrekonstruované hotelové restauraci si můžete vychutnat tradiční české pokrmy a speciality italské kuchyně.Jen 200 metrů od hotelu se rozkládá táborská botanická zahrada. Hotel díky své poloze představuje vhodnou základnu pro objevování krás jižních Čech. Nabídka hotelu zahrnuje parkování zajišťované obsluhou.


 4. Wellness and Congress Hotel Dvorak Tabor **** star 4 four stars Details
  Tabor:
  Hradebni 3037
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Dvořák is located in the listed historic centre of Tábor near Zižkov Square, having been established in 2004 during the renovation of the former Tábor brewery. Situated close to the remains of the 14th-century Kotnov tower, the hotel offers an exquisite French restaurant, numerous conference rooms and halls for other business purposes and cosy rooms for peaceful nights. The impressive historic surroundings of the former brewery provide a unique place for your leisure or business trip to Southern Bohemia.
  Hotel Dvořák najdete v historickém centrum města Tábora v blízkosti Žižkova náměstí. Byl založen roku 2004 během přestavby bývalého táborského pivovaru. Sousedí se zbytky hradu Kotnov ze 14.století. Nabízí vynikající francouzskou restauraci, několik konferenčních místností a salonků k obchodním a dalším účelům a útulné pokoje pro klidně strávené noci. Impozantní historické okolí bývalého pivovaru poskytuje jedinečné místo k vašemu odpočinku či služební cestě do jižních Čech.


 5. Pension Na Hradbach *** star 3 three stars Details
  Tabor:
  Betlem Street 282
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This residence is tranquilly and conveniently located in a quiet part of the historical centre of Tábor, on the market square just a few steps from the main Zizka Square. It is possible to park your car in front of the pension building. However there is plenty of opportunity to experience different forms of transport; cycle tourism and hiking are popular in the area, especially in the charming valley of the Lužnice River. The property includes bicycle rental for the benefit of its guests. As well as the ones above, there is a variety of activities on offer such as skiing, canoeing and golf. Indoor and outdoor swimming pools, sporting facilities and a fitness centre are in walking distance. Housing elegant interiors with refined aspects, the residence provides warmly decorated, comfortable and contemporary accommodation with a cosy atmosphere and views of the town.
  Penzion Na Hradbách se nachází na klidném výhodném místě v tiché části historického centra Tábora u Tržního náměstí a jen pár kroků od hlavního Žižkova náměstí. Auto můžete zaparkovat přímo před penzionem Na Hradbách. Bezdrátové připojení na internet je k dispozici zdarma v celém hotelu. V této oblasti je velice oblíbená cyklistika a pěší turistika, a to zejména v půvabném údolí řeky Lužnice. V blízkosti se můžete věnovat také lyžování, kanoistice nebo golfu. Vnitřní a venkovní bazény, sportovní zařízení a fitness centra jsou v pěší vzdálenosti.


 6. Hotel Elzet *** star 3 three stars Details
  Tabor:
  Zastavy 474
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located 3 km from the centre of Tábor on the road to Prague, Hotel Elzet offers uniquely furnished rooms with free Wi-Fi and satellite TV. The Elzet features a bar and a restaurant serving traditional Czech and international cuisine. Grill and fish specialties are also offered. In nice weather guests can enjoy their meals on the terrace. All rooms have a minibar and a private bathroom with a hairdryer. Tábor with its castle on Tábor Hill can be reached within 3 km. The historic city boasts quaint narrow streets and guests can visit the unique tunnel system.
  Hotel Elzet se nachází 3 km od centra Tábora ve směru na Prahu. Nabízí jedinečně zařízené pokoje s bezplatným Wi-Fi a satelitní TV. Elzet provozuje bar a restauraci, která podává pokrmy tradiční české i mezinárodní kuchyně. V nabídce jsou také grilovaná jídla a rybí speciality. Za pěkného počasí mohou hosté stolovat na terase. Všechny pokoje disponují minibarem a vlastní koupelnou s fénem. Město Tábor a hrad na táborském kopci jsou od hotelu vzdálené 3 kilometry. Historická část města Tábor se může pochlubit originálními úzkými uličkami a hosté v něm mohou navštívit unikátní systém podzemních chodeb.


 7. Hotel Relax u Drsu *** star 3 three stars Details
  Tabor:
  Varsavska 2708
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Offering free access to its salt cave, free Wi-Fi and a restaurant serving Czech specialities, Hotel Relax u Drsů is located on the edge of Tábor. Spa facilities include a hot tub, a sun bed, a sauna and a fitness room. Each of the provided rooms comes with a TV, a fridge, a seating area and a bathroom with a shower. A daily breakfast is served at the Relax u Drsů Hotel and you can sample hot and cold drinks at the on-site bar. During summer, you can also dine outdoor. The historic centre and the main train station are both 1.9 miles away. The medieval underground tunnel system and the Hussite Museum can be reached within 5 minutes by car. The castle ruins of Kozí Hrádek are 3.7 miles from Hotel Relax u Drsů. Free private parking is possible on site and the E55 highway is nearby.
  Hotel Relax u Drsů situovaný na kraji Tábora nabízí Wi-Fi zdarma, restauraci servírující české speciality a solnou jeskyni s volným vstupem. K lázeňskému zázemí patří dále vířivka, solárium a sauna. Nechybí ani posilovna. Pokoje jsou vybavené TV, ledničkou a mají posezení a koupelnou se sprchou. Relax u Drsů Hotel podává hostům každé ráno snídaně. V jeho baru si můžete vybrat z nabídky teplých a studených nápojů. V létě máte možnost stolovat i venku. Historické centrum a hlavní vlakové nádraží odtud leží 3 km. Ke středověkému systému podzemních tunelů a husitskému muzeu je to 5 minut autem. Hotel Relax u Drsů se nachází 6 km od zříceniny Kozí hrádek. Za parkování u hotelu se neplatí. V blízkosti vede mezinárodní silnice E55.


 8. Hotel Zizkovy lazne *** star 3 three stars Details
  Tabor:
  U lazní 44
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated by the river of Lužnice and a 10- minute walk from the historical town center of Tábor, Hotel Žižkovy lázně offers en-suite rooms, a bar, a terrace, as well as a garden with river and city views. Free WiFi is available in all areas and free parking is possible on site. All rooms in Hotel Žižkovy lázně come with a flat-screen TV, a safety deposit box, a minibar and a bathroom with a bath tub or a shower. Some rooms have a balcony with a view of the river Lužnice and the town of Tábor. Zizkovy lazne Hotel provides guests with Bed&Breakfast type of accommodation. Guests may use the services of the onsite bar and cafe with an offer of light snacks and sweet cakes. The hotel restaurant is open only for events like wedding receptions, parties or celebrations. Reservation in advance is necessary. The nearest bus station is situated 150 feet away. The Kotnov Castle is reachable within a 10-minute walk and the Hussite Museum and the Catacombs can be found within a 15-minute walk.
  Hotel Žižkovy lázně se nachází u řeky Lužnice, 10 minut chůze od historického centra Tábora, a nabízí pokoje s vlastní koupelnou, bar, terasu a zahradu s výhledem na řeku a na město. Ve všech prostorách je dostupné bezplatné Wi-Fi. Na místě je neplacené parkoviště.Hotel Žižkovy lázně má ve všech pokojích TV s plochou obrazovkou, bezpečnostní schránku, minibar a koupelnu s vanou nebo sprchovým koutem. K některým pokojům patří také balkon s výhledem na řeku Lužnici a na město Tábor. Hotel Žižkovy lázně poskytuje ubytování typu Bed and Breakfast. Těšit se můžete na hotelový bar a kavárnu s nabídkou lehkého občerstvení a sladkých zákusků. Hotelová restaurace je otevřena pouze během událostí, jako jsou svatby, večírky či oslavy. Je nutná rezervace předem. Na nejbližší autobusovou zastávku je to 50 metrů. Ke hradu Kotnov dojdete za 10 minut a cesta pěšky k Husitskému muzeu a katakombám trvá 15 minut.


 9. Hotel Nautilus **** star 4 four stars Details
  Tabor:
  Zizkovo Namesti 20
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  One hour south of famous Prague, our historic hotel is conveniently located on the main square of the beautiful medieval town of Tábor, offering a variety of services and facilities. Our 4-star boutique hotel is a result of unique renovation of an old building in Tábor, within southern Bohemia in the Czech Republic, representing the category of hotels with quality. Such a beautiful situation provides panoramic views of the surrounding area, especially the old town. Admire the exceptional design of our hotel in the accommodation which comprises of a range of rooms that vary in standard, the Goldie restaurant and all of the building's interiors. We aim to deliver high levels of comfort and cuisine, creating the ideal environment for a satisfying stay.
  Tento historický hotel se nachází jen hodinu cesty jižně od Prahy, na hlavním náměstí překrásného středověkého města Tábor, a nabízí mnoho služeb a možností. Tento 4hvězdičkový hotel je výsledkem jedinečné rekonstrukce staré budovy v jihočeském Táboře a reprezentuje kategorii kvalitních hotelů. Díky skvělé poloze má hotel krásný panoramatický výhled do okolí, zvláště na starou část města. Můžete obdivovat výjimečný design hotelu v některém z pokojů různých kategorií s rozdílným standardem, hotelovou restauraci Goldie a interiéry budovy. Naším cílem je poskytovat komfort a kuchyni na vysoké úrovni a postarat se tak o ideální prostředí pro váš spokojený pobyt.


 10. Hotel Slavia Tabor *** star 3 three stars Details
  Tabor:
  Husovo Nam. 591
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located next to the Tábor train and bus station, the Hotel Slavia is a 10-minute walk away from the historic Old Town. It offers en-suite rooms with satellite TV, free Wi-Fi and free private parking. Breakfast is served in the cafeteria, where you can also order snacks and drinks throughout the day. The train to Bechyne stops right outside the Slavia Tábor. A public bath with indoor and outdoor pools can be found 2 km away. The Muninek Ski Area, Chynovske Caves and Hluboká Palace are all less than 30 km away.
  Hotel Slavia se nachází vedle autobusového a vlakového nádraží v Táboře, 10 minut chůze od historického centra. Nabízí pokoje s vlastní koupelnou a satelitní TV, bezplatné Wi-Fi a bezplatné soukromé parkoviště. Snídaně se podává v jídelně, kde je také po celý den k dispozici občerstvení a nápoje. Vlak do Bechyně staví přímo před hotelem Slavia Tábor. Veřejné koupaliště s vnitřním i venkovním bazénem najdete 2 km odtud. Lyžařský areál Monínec, Chýnovská jeskyně a zámek Hluboká jsou vzdálené méně než 30 km.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd