WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Hotel Morris Ceska Lípa **** star 4 four stars
Czech Republic: :
Ceska Lípa 47001:  T.G.M. 132   
This hotel is located in the centre of Česká Lípa. It is equipped with luxurious Baroque and Renaissance-style furniture. The Moravanka Restaurant serves classical Czech cuisine and there is a wine cellar and a café.The on-site wellness centre features saunas, a hot tub and massages. All guests benefit from a 15% off on Balneo services (massages) or cosmetic services. Guests staying 2 nights or more recieve a free 55-minute access to the wellnesss centre. Hotel Morris Česká Lípa also houses the Morris Restaurant with Mediterranean cuisine, guests benefit of a 10% discount. A buffet breakfast is served every morning. All rooms come with free Wi-Fi access and they are equipped with flat-screen satellite TV, a minibar and a private bathroom with shower or bathtub. There are 8 outdoors courts with synthetic grass during the summer and 3 indoor tennis halls within 1,650 feet from the Morris. Bowling and squash facilities are 0.6 miles away from the hotel. Horseback riding is offered in Sloup v Čechách, 6.2 miles away, or on the Malevil Ranch, 15.5 miles away.
Tento hotel se nachází v centru České Lípy. Je zařízený luxusním nábytkem v barokním a renesančním stylu. Nabízí restauraci Moravanka, kde se podávají klasická česká jídla, vinný sklípek a kavárnu. K zázemí patří dále wellness centrum se saunou, vířivkou a masážními službami. Všichni hosté mohou využít 15% slevu na balneo služby (masáže) nebo na kosmetické procedury. Hosté ubytovaní na 2 a více nocí mají vstup do wellness centra na 55 minut zdarma. Hotel Morris Česká Lípa má také restauraci Morris, ve které se připravují pokrmy středomořské kuchyně. Každé ráno se servíruje snídaně formou bufetu. Všechny pokoje jsou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou a minibarem, mají koupelnu se sprchou nebo vanou a je v nich zdarma dostupné Wi-Fi. V dosahu 500 metrů od hotelu Morris je v létě k dispozici 8 venkovních tenisových kurtů s umělou trávou a 3 tenisové haly. Asi 1 km od hotelu si lze zahrát bowling a squash. Ve Sloupu v Čechách (10 km) a na ranči Malevil (25 km) je možné si zajezdit na koních.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1489497326

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Hotel Morris Ceska Lípa - Image1 Hotel Morris Ceska Lípa - Image2 Hotel Morris Ceska Lípa - Image3 Hotel Morris Ceska Lípa - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by