WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Parkhotel Morris Novy Bor **** star 4 four stars
Czech Republic: :
Novy Bor 47301:  Zizkova 269   
The luxurious Parkhotel is set in a peaceful residential neighbourhood, next to a large park. The Glass Museum lies just 1,000 feet away. The hotel’s impressive array of wellness facilities on offer includes a hot tub, saunas, as well as massage and beauty parlours. Each accommodation units at the Morris Parkhotel in Nový Bor is equipped with an LCD satellite TV. The sleek bathrooms have either a shower or a bath tub. Guests can benefit from discounts to the restaurant, Balneo Spa Centre and hairdresser. They can also enjoy free 55-minute access to the wellness centre. The on-site restaurant offers outstanding gastronomy in elegant surroundings. Guests can relax in the lobby bar or in one of the lounges. Outside, there is a garden barbecue and a children’s playground. Guests can rent bikes directly at the property. The closest bus stop lies 2,450 feet from the building. The natural swimming pond Sloup, 4 km, is a popular destination in the warmer months. Indoor and outdoor sports facilities are available in Ceska Lipa, 5.9 miles away.
Luxusní Parkhotel se nachází v klidné rezidenční čtvrti, hned vedle rozlehlého parku. Jen 300 metrů od hotelu se nachází muzeum sklářství. Hotel nabízí působivou škálu wellness zařízení, mezi které patří vířivka, sauny, ale i masážní a kosmetické salony. Morris Parkhotel v Novém Boru poskytuje pokoje se satelitní LCD TV. Elegantní koupelny jsou vybavené buď sprchou nebo vanou. Hosté mohou využít slevy do restaurace, balneo wellness centra a kadeřnictví a také možnost bezplatného 55minutového vstupu do wellness centra. Hotelová restaurace podává vynikající kuchyni v elegantním prostředí. Hosté mohou relaxovat v lobby baru nebo v některém lounge. Venku je k dispozici zahradní gril a dětské hřiště.Hosté si mohou přímo v hotelu zapůjčit kola. Nejbližší autobusová zastávka se nachází 750 metrů od budovy. V teplejších měsících je oblíbené i přírodní koupaliště Sloup, vzdálené 4 km. Krytá a venkovní sportovní zařízení jsou k dispozici v České Lípě, 9,5 km od hotelu.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1489497085

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Parkhotel Morris Novy Bor - Image1 Parkhotel Morris Novy Bor - Image2 Parkhotel Morris Novy Bor - Image3 Parkhotel Morris Novy Bor - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by