WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Penzion Marie - Zumberk *** star 3 three stars
Czech Republic: :
Zumberk 37401:  Zumberk 24   
Located in the small Czech village of Žumberk and providing a handy starting point for hikes and cycling tours, the Penzion Marie includes a traditional Czech restaurant and a playground on site. The terrace comes alive during the summer, offering barbecue facilities, an outdoor swimming pool, table tennis and a view of the garden. Penzion Marie also offers free Wi-Fi throughout the property. Rooms at the Marie are spacious and bright. Decorated in warm colours and with wooden furniture, they provide a seating area and a TV, as well as a bathroom with shower. Various marked cycling trails surround the Penzion Marie. Horní Stropnice Sport Hall is situated 5 km from the guest house. It offers opportunities to play volleyball, football, tennis and enjoy a relaxing sauna. Guests can also visit the historical church of Dobrá Voda and the Nové Hrady Castle located within a 20-km radius.
Penzion Marie se nachází v české vesničce Žumberk a představuje praktickou základnu pro pěší túry i cyklistické výlety. Provozuje tradiční nekuřáckou českou restauraci a nechybí zde ani dětské hřiště.Terasa s výhledem do zahrady ožívá během léta, kdy zde můžete grilovat, zaplavat si ve venkovním bazénu nebo si zahrát stolní tenis. Ve všech prostorách Penzionu Marie je zdarma dostupné Wi-Fi. Pokoje penzionu Marie jsou prostorné a světlé. Jsou zařízené v teplých barvách a vybavené dřevěným nábytkem a mají posezení, TV a koupelnu se sprchou. Kolem Penzionu Marie vede řada značených cyklostezek. Jen 5 km odtud leží sportovní hala Horní Stropnice, kde si lze zahrát volejbal, fotbal a tenis nebo relaxovat v sauně.Za návštěvu stojí také historický kostel v Dobré Vodě a hrad v Nových Hradech, které se nachází v okruhu 20 km od penzionu.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1342965692

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Penzion Marie - Zumberk - Image1 Penzion Marie - Zumberk - Image2 Penzion Marie - Zumberk - Image3 Penzion Marie - Zumberk - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by