WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Sport Hotel Ticha Orlice *** star 3 three stars
Czech Republic: :
Usti nad Orlici 56201:  V Lukach 1362   
Located next to the river Tichá Orlice in Usti nad Orlici, Sport Hotel Ticha Orlice has a relaxation centre with modern equipment. Sports grounds and an aqua park neighbour the property. Wi-Fi is available free of charge. Rooms have a flat-screen TV with cable channels, a private bathroom and a minibar. Large windows provide lots of natural light. Modern decor is characteristic of the rooms. Guests can enjoy international and local cuisine at the ŕ-la-carte restaurant. Food and drink can be enjoyed in the colourfully decorated dining room or on the outdoor terrace. Special diet menus can be arranged upon request. A sauna, indoor swimming pool, tennis courts and a mini golf course are all on the sports grounds just 30 metres away. An aqua park with water slides and a sand beach-volleyball court are a 5-minute walk away. The city centre is 1.5 km away. Airport transfers can be arranged upon request.
Tento hotel se nachází u řeky Tichá Orlice v Ústí nad Orlicí a nabízí relaxační centrum s moderním vybavením. V sousedství hotelu jsou sportoviště a aquapark. Wi-Fi funguje zdarma. Pokoje mají vlastní koupelnu a jsou vybavené kabelovou TV s plochou obrazovkou a minibarem. Díky velkým oknům mají pokoje spoustu denního světla. Pokoje jsou zařízené v moderním stylu. V hotelové restauraci ŕ-la-carte si mohou hosté pochutnat na mezinárodní i místní kuchyni. Stolovat můžete v optimistickém barevném prostředí hotelové jídelny nebo na venkovní terase. Na požádání lze zajistit speciální dietní menu. Jen 30 metrů od hotelu je sportovní areál, ve kterém najdete saunu, krytý plavecký bazén, tenisové kurty a hřiště na minigolf. Za 5 minut dojdete od hotelu k aquaparku se skluzavkami a písečným hřištěm na plážový volejbal. Centrum města je od hotelu vzdáleno 1,5 km. Na požádání je možné zajistit dopravu na/z letiště.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1342619076

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Sport Hotel Ticha Orlice - Image1 Sport Hotel Ticha Orlice - Image2 Sport Hotel Ticha Orlice - Image3 Sport Hotel Ticha Orlice - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by