WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Chateau Herálec Boutique Hotel and Club Resort ***** star 5 five stars
Czech Republic: :
Heralec 58255:  Heralec 1   
Amid a large English-style park, Chateau Herálec Boutique Hotel and Club Resort is located in the heart of the Bohemian-Moravian Highlands. You can make free use of the spa and of a convertible car. All rooms and suites in this 5-star hotel feature enlarged replicas of historic paintings. There is a modern bathroom with fluffy bathrobes and slippers, a flat-screen TV, a minibar and and a coffee/tea maker in each room. Spa facilities include a large indoor pool under an ancient vaulted ceiling, a hot tub and a sauna. Massages are available as well. You can also make use of the golf simulator on site. Gourmet Czech and international cuisine are served in the restaurant of the Chateau Herálec and the elegant bar is a great place for a nightcap. In winter you can enjoy ice skating in the courtyard of the palace and in summer you can go swimming in an abandoned quarry. Horse riding, balloon rides and helicopter flights can be arranged. The historic city of Telc and the Telc Golf Course are reachable by car in 45 minutes.
Chateau Herálec Boutique Hotel and Club Resort se nachází uprostřed velkého anglického parku v srdci Českomoravské vrchoviny. Můžete zde zdarma využívat lázní a jezdit kabrioletem. Všechny pokoje a apartmá tohoto 5hvězdičkového hotelu mají na stěnách zvětšené repliky historických obrazů. Všechny pokoje mají moderní koupelnu s měkkými župany a pantoflemi, TV s plochou obrazovkou, minibar a příslušenství pro přípravu čaje a kávy. Hotelové lázně zahrnují mají krytý bazén v historické místnosti s klenutým stropem, vířivku a saunu. K dispozici jsou také masáže. V Hotelu můžete využít i golfový simulátor. Chateau Herálec má hotelovou restauraci, která podává gurmánské pokrmy české a mezinárodní kuchyně, jeho elegantní bar je skvělým místem na večerní posezení u skleničky. V zimě si můžete užít bruslení ve dvoře paláce a v létě si zaplavat v opuštěném zatopeném lomu. Zorganizovat lze i jízdy na koni a let balónem nebo vrtulníkem. Do historického města Telče a na zdejší golfové hřiště dojedete autem za 45 minut.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1338115601

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Chateau Herálec Boutique Hotel and Club Resort - Image1 Chateau Herálec Boutique Hotel and Club Resort - Image2 Chateau Herálec Boutique Hotel and Club Resort - Image3 Chateau Herálec Boutique Hotel and Club Resort - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by