WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Pension Rothschilduv dvur
Czech Republic: :
Bela 74723:  Bela 86   
Enjoying an elevated position in the quiet Bělá Village, Pension Rothschildův Dvůr has its own horse breeding farm and a wine cellar. It is set in a 19th-century farm house built by the Rotschild Family. All accommodation units feature hardwood floors, rustic-style décor and views of the countryside. Free Wi-Fi is provided. Rothschildův Dvůr offers horseback riding lessons. Guests can have dinner and sample wines in the on-site wine cellar. The surrounding landscape provides good opportunities for hiking and cycling. Pension Rothschildův Dvůr offers bikes at no extra charge. The guest house also has 2 cars available for rental. A volleyball court and a tennis court can be found 350 feet away. Guests benefit from using tennis rackets at no extra charge. Kravaře and Šilheřovice Golf Courses are both within a 9.3 miles reach. Bělá Bus Stop and Chuchelna Train Stop are 1,000 feet away, and Ostrava-Mošnov Airport is 31.1 miles from Rothschildův Dvůr. Staff can arrange transport service upon request.
Pension Rotschildův Dvůr s vlastním hřebčínem a vinným sklepem leží na vyvýšeném místě v klidné obci Bělá. Je situován v budově z 19. století, postavené rodinou Rotschildů.Všechny pokoje jsou zařízeny ve venkovském stylu s podlahami z tvrdého dřeva a mají výhled do okolí. Bezplatné Wi-Fi připojení je zajištěno. Rothschildův Dvůr nabízí výuku jízdy na koni. V místním vinném sklípku mohou hosté povečeřet a ochutnat víno. V okolí jsou dobré podmínky pro pěší turistiku i cykloturistiku. Pension Rotschildův Dvůr nabízí hostům možnost bezplatného vypůjčení jízdních kol. V pensionu jsou také k dispozici 2 auta k pronájmu. Volejbalový a tenisový kurt se nachází 100 metrů od hotelu. Hosté mohou využít možnosti bezplatného půjčení tenisových raket. Golfová hřiště Kravaře a Šilheřovice jsou ve vzdálenosti 15 km. Autobusová zastávka Bělá a nádraží Chuchelna jsou vzdálené 300 metrů a letiště Ostrava-Mošnov 50 km od pensionu Rothschildův Dvůr. Na požádání může personál penzionu pro hosty zajistit dopravu na letiště.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1337365194

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Pension Rothschilduv dvur - Image1 Pension Rothschilduv dvur - Image2 Pension Rothschilduv dvur - Image3 Pension Rothschilduv dvur - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by