WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Hotel Sokolsky Dum Austerlitz *** star 3 three stars
Czech Republic: :
Slavkov u Brna 68401:  Palackeho Nam. 75   
The Sokolsky Dum hotel is conveniently situated in the centre of Slavkov and offers you cosy rooms as well as a restaurant serving delicious Czech cuisine. Wireless internet is available in the entire hotel free of charge and breakfast is included in the room rate. 7 tennis courts, about 800 metres away, are at your disposal and a golf course is available for guests of the Hotel Sokolsky Dum as well. The nearby swimming pool with 3 beach volleyball courts and a football pitch are popular places for spending some hours during the warmer months. The town of Slavkov (Austerlitz) near Brno as well as the Austerlitz battlefield are a real gem for all people interested in culture and history.
Hotel Sokolský dům má výhodnou polohu v centru Slavkova a nabízí útulné pokoje a restauraci, kde se podává vynikající česká kuchyně. Bezdrátové připojení k internetu je k dispozici v celém hotelu zdarma a snídaně je zahrnuta v ceně pokoje. K dispozici vám je 7 tenisových kurtů ve vzdálenosti asi 800 metrů od hotelu, dále je zde také golfové hřiště. Nedaleké koupaliště se 3 volejbalovými hřišti a fotbalovým hřištěm je oblíbené místo rekreace během teplých měsíců. Město Slavkov u Brna, stejně jako slavkovského bojiště je skutečným klenotem pro všechny zájemce o kulturu a historii.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1265461894

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Hotel Sokolsky Dum Austerlitz - Image1 Hotel Sokolsky Dum Austerlitz - Image2 Hotel Sokolsky Dum Austerlitz - Image3 Hotel Sokolsky Dum Austerlitz - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by