WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Congress And Educational Centre Floret *** star 3 three stars
Czech Republic: :
Pruhonice 25243:  Kvetnove Namesti 391   
The Congress and Educational Centre Floret is a multifunctional complex in Průhonice, 15 km south-east of Prague, featuring an indoor swimming pool and a wellness centre. This is not only a great venue for congresses, trainings, workshops, exhibitions and cultural and social events but also a convenient and quiet place to stay when visiting Prague or the famous landscape garden of Průhonice. The Floret Restaurant on site offers excellent Czech as well as Japanese cuisine. The city of Průhonice is famous for its castle with an extensive English landscape garden, which is one of Europe's largest arboretums and is ranking high on the list of future UNESCO World Heritage Sites.
Congress And Educational Centre Floret je multifunkční komplex v Průhonicích, 15 km jihovýchodně od Prahy a nabízí krytý bazén a wellness centrum. Není to jen výborné místo pro kongresy, školení, semináře, výstavy a kulturní a společenské akce, ale také pohodlné a klidné místo k pobytu při návštěvě Prahy nebo známého parku Průhonice. Hotelová restaurace Floret nabízí vynikající českou i japonskou kuchyni. Město Průhonice je známé svým zámkem s rozsáhlou anglickou zahradou, jednou z největších v Evropě, která je vysoko na žebříčku památek, ucházejících se o členství na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1265461770

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Congress And Educational Centre Floret - Image1 Congress And Educational Centre Floret - Image2 Congress And Educational Centre Floret - Image3 Congress And Educational Centre Floret - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by