WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Romantic Hotel Mlyn Karlstejn **** star 4 four stars
Czech Republic: :
Karlstejn 26718:  Karlstejn 329   
Located in the town of Karlstejn, housed in a renovated ancient watermill by the Berounka River, the Romantic Hotel Mlýn Karlstejn enchants with its romantic atmosphere in peaceful surroundings. The hotel features a relax centre with a finnish sauna, which is available on request, a whirlpool and a fitness centre. Situated amidst the protected landscape of Ceský kras, next to the famous Karlštejn Castle, the hotel offers great opportunities for sport, sightseeing and recreation, just 15.5 miles away from Prague. You can choose from tastefully decorated and fully equipped rooms and enjoy romantic hours on the small island (with barbecue facilities) adjacent to the hotel. Free WiFi is available in all units. The cosy and stylish restaurant with a bar and a summer terrace overlooking the Berounka river offers a warm and homely ambiance and great food for all tastes. A championship golf course with practice and teaching facilities can be found just 5 minutes from the Mlýn hotel. The number 116 road is approximately 650 feet away.
Romantic Hotel Mlýn Karlštejn sídlí ve zrekonstruovaném starobylém vodním mlýně u řeky Berounky ve městě Karlštejn a okouzlí vás svou romantickou atmosférou i klidným prostředím. Hotel nabízí relaxační centrum s finskou saunou, která je k dispozici na požádání, vířivku a fitness centrum. Hotel stojí uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras, v blízkosti slavného hradu Karlštejn, a nabízí skvělé příležitosti pro sport, poznávací výlety a rekreaci, a to vše pouhých 25 km od Prahy. Můžete se ubytovat v jednom ze vkusně zařízených a plně vybavených pokojů a užít si romantické chvíle na ostrůvku (s vybavením pro grilování), který se nachází vedle hotelu. Ve všech pokojích je zdarma dostupné Wi-Fi.Útulná, stylová restaurace s barem a letní terasou s výhledem na řeku Berounku nabízí vřelou, domácí atmosféru a skvělá jídla, která uspokojí všechny chutě.Hotel Mlýn se nachází jen 5 minut od mistrovského golfového hřiště s tréninkovým a cvičným zázemím. Silnice číslo 116 vede zhruba 200 metrů od hotelu.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1224534092

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Romantic Hotel Mlyn Karlstejn - Image1 Romantic Hotel Mlyn Karlstejn - Image2 Romantic Hotel Mlyn Karlstejn - Image3 Romantic Hotel Mlyn Karlstejn - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by