WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Aquapalace Hotel Prague **** star 4 four stars
Czech Republic: :
Cestlice 25101:  Prazska 137   
The Aquapalace Hotel Prague is set on the grounds of the Aquapalace Praha, the largest covered aqua park in Central Europe, and offers free and unlimited access to the aqua park for most units (only Superior Double or Twin Room without Pool Access do not have the access included). Guests can enter the Water world Aquapalace Praha as many times per day as they wish through the connecting corridor between the hotel and the aqua park. The newly opened restaurant Terresa offers a great gastronomic experience especially for quiet gatherings with friends or business partners and can be booked for private parties as well. Guest can further enjoy a wide selection of Czech and international specialties at the other hotel restaurant Astra. Bar Barracuda is an inviting place to relax while sipping your favourite drink. Thanks to a modern conference centre with space for up to 650 people, the Aquapalace Hotel offers a perfect combination of business facilities and wellness. Furthermore, entry to the Sauna world Aquapalace Praha can be purchased directly at the hotel reception.
Aquapalace Hotel Prague se nachází v areálu Aquapalace Praha, největšího krytého aquaparku ve střední Evropě, a nabízí neomezený volný vstup do aquaparku u většiny pokojů (pouze Dvoulůžkový pokoj Superior s manželskou postelí nebo oddělenými postelemi bez přístupu do bazénu nemá vstup v ceně). Hosté hotelu se kdykoliv během dne dostanou do aquacentra spojovací chodbou. Nově otevřená restaurace Terresa umožňuje skvělý gastronomický zážitek a klidné posezení s přáteli či obchodními partnery. Restauraci je možné zarezervovat i pro soukromé akce. Další hotelová restaurace Astra podává pestrý výběr českých i mezinárodních specialit. Bar Barracuda je příjemným místem k relaxaci u oblíbeného nápoje. Aquapalace Hotel je dokonalou kombinací business a wellness zařízení. K jeho zázemí patří i moderní konferenční centrum pro 650 osob. Vstup do saunového světa Aquapalace Praha je možné zakoupit přímo na recepci hotelu.

Hotels in Czech Republic

Check Availability and Prices - Make Reservation
ID number: 1224515778

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Aquapalace Hotel Prague - Image1 Aquapalace Hotel Prague - Image2 Aquapalace Hotel Prague - Image3 Aquapalace Hotel Prague - Image4


Copyright © 1998-2018 Rang Ltd   Disclaimer & Copyright   Contact email or form   Hosted by