WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Zdar nad SazavouGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Zdar nad Sazavou
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Žďár nad Sázavou Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Zdar nad Sazavou Czech Republic   Home : Czech Republic : Zdar nad Sazavou  


Results 1 - 5 of 5

 1. Penzion Taferna *** star 3 three stars Details
  Zdar nad Sazavou:
  Santiniho 38/4
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set right next to the Kinsky Count Chateau, the family-run Penzion Taferna is located 2 km from centre of Žďár nad Sázavou. It offers a restaurant serving Czech cuisine and fish specialities and comfortable rooms. Taferna's en-suite rooms feature a flat-screen TV with satellite channels and a fridge. They are fitted with wooden furniture and decorated with wrought-iron lamps. Free Wi-Fi is available in every room. This non-smoking property has a long tradition and is surrounded by a garden which includes a dining terrace and a playground. A fishing pond is 300 metres away. St. John Nepomuk's Church, a UNESCO listed monument in Zelená hora, is 1 km away. Koukaluv Ski Area can be reached within 10 km. Žďár nad Sázavou Train Station is 3 km away. Free on-site parking at Taferna is provided.
  Penzion Taferna se nachází v těsné blízkosti zámku Žďár nad Sázavou, 2 km od centra stejnojmenného města, a nabízí pohodlné pokoje i restauraci připravující pokrmy české kuchyně a rybí speciality. Penzion Taferna poskytuje pokoje s koupelnou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou a chladničkou. Jsou zařízené dřevěným nábytkem a kovanými železnými lampami. Ve všech pokojích je zdarma dostupné Wi-Fi. Tento nekuřácký hotel má za sebou dlouhou tradici a je obklopený zahradou s jídelní terasou a hřištěm. Pouhých 300 metrů od penzionu se rozkládá rybník. Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, můžete navštívit 1 km od penzionu. Tzv. Koukalův lyžařský areál je vzdálený 10 km. Na železniční stanici Žďár nad Sázavou jsou to 3 km. Parkoviště penzionu Taferna je k dispozici zdarma.


 2. Penzion Na Devitce *** star 3 three stars Details
  Svetnov:
  Svetnov 134
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This charming guesthouse is located in the village of Svetnov, 6 km from Zdar nad Sazavou in the Moravian Highland. Free Wi-Fi and a garden with barbecue facilities are offered. All rooms at Penzion Na Devitce come with fridges, sofas and work desks. They have private bathrooms with showers. Guests of Na Devitce can make use of the common kitchen and unwind in the lounge area with a fireplace and various games. Bicycles to explore the lush surroundings can be rented at the guesthouse.
  Tento půvabný penzion najdete v obci Světnov, 6 km od Žďáru nad Sázavou na Českomoravské vysočině. Nabízí bezplatné Wi-Fi a zahradu s grilem. Penzion Na Devítce poskytuje pokoje vybavené chladničkou, pohovkou a pracovním stolem. Jejich součástí je také vlastní koupelna se sprchou. Hosté penzionu Na Devítce mají k dispozici společnou kuchyň a k odpočinku je připraven salon s krbem a různými hrami. V penzionu si lze pronajmout jízdní kola a prozkoumat s jejích pomocí bohaté okolí.


 3. Penzion v Kapli *** star 3 three stars Details
  Zdar nad Sazavou:
  Santiniho 64
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Housed in a building of the former Cistercian monastery of Žďár, the Penzion v Kapli enjoys a scenic location next to a pond. Free Wi-Fi and free parking are available. Because of the historic structure, each room is different in size and style. They all come with a private bathroom including toiletries and features a satellite TV. Bicycles and ski equipment can be stored in a separate room on site. Breakfast is served every morning in the lounge, which occupies the former church. A bar and a café is there as well. Within an 6-minute walk you can reach the UNESCO-protected Pilgrimage Church of St. John of Nepomuk. The next ski slope is 12 km away. A bus stop is located on the castle grounds and the Žďár Train Station is a 10-minute walk away.
  Penzion v Kapli sídlí v budově bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáru, která stojí na malebném místě u rybníka. Wi-Fi a parkování jsou k dispozici zdarma. Vzhledem k charakteru historické stavby má každý pokoj odlišnou velikost i styl. Všechny mají vlastní koupelnu s toaletními potřebami a jsou vybavené satelitní TV. Kola a lyže si můžete uschovat v samostatné místnosti přímo v penzionu. Snídaně se podává každé ráno ve společenské místnosti umístěné v bývalém kostele. Nechybí zde ani bar a kavárna. Za 6 minut odtud dojdete k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejbližší sjezdovka je vzdálená 12 km. Autobusová zastávka se nachází v areálu zámku a na vlakové nádraží ve Žďáru odtud dojdete za 10 minut.


 4. Hotel Hajcman *** star 3 three stars Details
  Zdar nad Sazavou:
  Strojírenska 372
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Hajcman enjoys a quiet location 500 metres from the centre of Zdár nad Sázavou. It offers rooms with modern, private bathrooms, satellite TV and free access to Wi-Fi. The Hajcman features a bar and a restaurant with a rustic dining room. Guests can enjoy Czech dishes and barbecues there. Meals are also served in the garden in nice weather. Guests can explore the city's sights such as Zdár nad Sázavou's Castle, or the UNESCO protected pilgrimage church Zelená Hora. Free public parking is provided at Hotel Hajcman.
  Hotel Hajčman stojí na klidném místě, 500 metrů od centra Žďáru nad Sázavou. Nabízí pokoje s moderní koupelnou, satelitní TV a volným přístupem k Wi-Fi. V hotelu Hajčman najdete bar a restauraci s rustikální jídelnou. Hosté si tu mohou vychutnat českou kuchyni a jídla z grilu. Za příznivého počasí jsou jídla servírována v zahradě. Prozkoumat můžete okolní památky jako je sázavský zámek, nebo poutní kostel Zelená Hora, který je zapsán na seznam památek UNESCO U hotelu Hajčman je k dispozici parkování zdarma.


 5. Hotel Tálský mlýn *** star 3 three stars Details
  Zdar nad Sazavou:
  c.p. 18 591 02 Zďar nad Sazavou - Zamek
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Surrounded by the Žďárské Mountains and set in the village of Žďár nad Sázavou, Hotel Tálský mlýn offers accommodation in rooms, a restaurant, a 24-hour front desk and a sun terrace. Free WiFi is available in all areas. Each room at Hotel Tálský mlýn comes with a flat-screen TV, a telephone, a radio, a view and a private bathroom with a shower. Guests can benefit from 1 hour for free in a sauna, a salt cave and a swimming pool. An array of activities can be enjoyed on site or in the surroundings, including cycling, skating and nordwalking. The nearest grocery store can be reached within 0.9 miles. The hotel is 0.7 miles from UNESCO World Heritage Site, Pilgrimage Church of St. John of Nepomuk on Zelená Hora.
  Hotel Tálský mlýn se nachází ve Žďáru nad Sázavou, je obklopený Žďárskými vrchy a nabízí ubytování v pokojích, restauraci, nepřetržitě otevřenou recepci, sluneční terasu i ve všech prostorách zdarma dostupné Wi-Fi. Hotel Tálský mlýn poskytuje ubytování v pokojích s vlastní koupelnou včetně sprchy, TV s plochou obrazovkou, telefonem, rádiem a výhledem. Saunu, solnou jeskyni i bazén mohou hosté využívat po dobu 1 hodiny zdarma. Přímo na místě i v okolí se můžete věnovat celé řadě nejrůznějších aktivit včetně jízdy na kole, bruslení nebo nordic walkingu. Do nejbližšího obchodu s potravinami je to 1,5 km a 1,2 km je hotel vzdálený od potního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, který je zapsaný na seznamu UNESCO.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd