WelcomeSmile Hotels in Czech Republic VimperkGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Vimperk
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Vimperk Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Vimperk Czech Republic   Home : Czech Republic : Vimperk  


Results 1 - 5 of 5

 1. Pension Klose *** star 3 three stars Details
  Vimperk:
  Kubova Huť 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the idyllic countryside location close to Boubín Forest in Šumava, Pension Klose comprises 2 buildings and offers wood-panelled rooms with a terrace or a balcony. Free Wi-Fi access is also provided. Klose’s public spaces include a large living room with a fireplace and a pub which serves different types of pizzas. A large dining area is set in the garden and includes a traditional bread-baking oven. The grounds also include a baby ski lift and a slope, and cross-country skiing is possible in the immediate surroundings. Horseback riding is available in the neighbourhood. Strakonice is 30 km away, and České Budějovice can be reached within 60 km. Free private parking is available at the Klose.
  Pension Klose se nachází na Šumavě na idylickém venkově, v blízkosti lesa Boubín. Skládá se ze 2 budov a nabízí dřevem obložené pokoje s terasou nebo balkonem. Wi-Fi je zde dostupné zdarma. Součástí společných prostor penzionu Klose je velká společenská místnost s krbem a hospoda, kde se podávají různé druhy pizzy. Velká jídelna s tradiční pecí na pečení chleba je umístěná v zahradě. Naleznete zde také dětský lyžařský vlek a sjezdovku. V bezprostřední blízkosti penzionu můžete vyrazit na běžky. V sousedství jsou dostupné vyjížďky na koni. Strakonice jsou vzdálené 30 km a České Budějovice 60 km. Penzion Klose poskytuje zdarma soukromé parkoviště.


 2. Detsky A Rodinny Penzion Sumavous *** star 3 three stars Details
  Vimperk:
  U Sloupu 11
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Enjoying a quiet location next to the forest, Dětský A Rodinný Penzion Šumavous is only 3 km from the town of Vimperk. It offers an on-site ZOO and a children’s playground. Accommodation comes with free wired internet and satellite TV. All apartments and suites feature a private bathroom. Apartments are equipped with a kitchenette, while amenities in suites include an electric kettle, microwave and a fridge. The on-site restaurant offeristraditional Czech cuisine and special children's menu. A washing machine and child monitoring devices are also available. In addition to on-site football fields and volleyball courts, biking and hiking opportunities can be found in the vicinity. A 10 km long cross-country skiing trail is in Vimperk, and Zadov Ski Area is 9 km away. Šumava National Park is 10 km from the Dětský A Rodinný Penzion Šumavous. A bus station can be reached within 700 metres. The Main Train Station is in Vimperk, 3 km from the property. Indoor swimming pools in Prachatice and in Strakonice can both be found within 29 km. Free private parking is possible on site.
  Dětský A Rodinný Penzion Šumavous stojí na klidném místě u lesa jen 3 km od Vimperku. Má vlastní zoo a dětské hřiště. V pokojích je zdarma k dispozici kabelové připojení k internetu a satelitní TV. Všechny apartmány a apartmá mají vlastní koupelnu. V apartmánech je kuchyňský kout a v apartmá najdete varnou konvici, mikrovlnnou troubu a ledničku. Hotelová restaurace nabízí tradiční českou kuchyni a speciální dětské menu. V penzionu nechybí ani pračka a dětské chůvičky. Na místě najdete fotbalová a volejbalová hřiště a v blízkosti vedou cyklistické trasy a turistické cesty. Ve Vimperku můžete využívat 10kilometrovou běžkařskou trať a do lyžařského areálu Zadov to budete mít 9 km. Dětský A Rodinný Penzion Šumavous je vzdálený také jen 10 km od národního parku Šumava. Na autobusovou zastávku je to 700 metrů. Hlavní vlakové nádraží ve Vimperku leží 3 km od penzionu. Kryté bazény v Prachaticích a ve Strakonicích se oba nacházejí 29 km daleko. Na místě je zdarma k dispozici soukromé parkoviště.


 3. Penzion Volyňka *** star 3 three stars Details
  Vimperk:
  Pasovska 114
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in Vimperk, 31 miles from Bodenmais, Penzion Volyňka features a hot tub and ski storage. Guests can enjoy the on-site bar. Free private parking is available on site. Each room is fitted with a TV. The rooms are equipped with a private bathroom equipped with a shower. You will find a shared lounge at the property. The area is popular for skiing and biking. The guesthouse also provides bike rental. Český Krumlov is 30 miles from Penzion Volyňka, and Zwiesel is 25 miles away.
  Penzion Volyňka se nachází ve Vimperku, 49 km od města Bodenmais, a nabízí vířivku a lyžárnu. Na místě je bar a soukromé neplacené parkoviště.Všechny pokoje jsou vybaveny TV a koupelnou se sprchovým koutem. V penzionu Volyňka je k dispozici bezplatné Wi-Fi. V penzionu je dostupný také společný lounge. Mezi oblíbené aktivity v okolí patří lyžování a cyklistika. V penzionu si lze půjčit jízdní kola. Penzion Volyňka je vzdálen 40 km od Zwieselu a 48 km od Českého Krumlova.


 4. Hotel Zlata Hvezda *** star 3 three stars Details
  Vimperk:
  1.maje 103
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Zlatá Hvězda is located in the centre of Vimperk, next to the City Park and 400 metres from the historic main square. It offers free Wi-Fi and free private parking. All rooms and apartments in this carefully renovated historic building have an en-suite bathroom and a satellite TV. Tasty Czech and international cuisine and selected local wines are served in the restaurant. Various rooms are available for private and corporate events. Vimperk Castle is 1 km away from the Hotel Zlatá Hvězda and the Sumava National Park is 10 km away.
  Hotel Zlatá Hvězda se nachází v centru Vimperka, vedle městského parku a 400 metrů od historického náměstí. Nabízí bezplatné Wi-Fi a parkoviště zdarma. Všechny pokoje a apartmány v této pečlivě zrekonstruované historické budově mají vlastní koupelnu a je v nich satelitní TV. V restauraci se podává chutná česká i mezinárodní kuchyně a vybraná místní vína. Pro soukromé i firemní akce jsou k dispozici různé místnosti. Zámek Vimperk najdete 1 km od hotelu Zlatá Hvězda a do Národního parku Šumava to budete mít 10 km.


 5. Hotel Terasa *** star 3 three stars Details
  Vimperk:
  Pasovska 34
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Nestled in the Bohemian Forest, the Terasa Hotel offers cosy accommodation just 1 km from Vimperk’s castle and train station. All rooms come with free Wi-Fi and a flat-screen satellite TV, and many have wooden beams. The Vodník Ski Resort lies 2 km away. Guests can enjoy Czech gourmet dishes in the on-site restaurant. In the garden there is an outdoor seating area and a barbecue facilities provided. Each of the Terasa’s rooms is decorated in a simple yet elegant style. The dark wooden furniture add to the sleek elegance. Popular outdoor activities in the surrounding Šumava region include winter sports, hiking, and horse back riding, 2 km from the house. Parking is provided at the property, and the bus terminal is 800 metres away.
  Terasa Hotel se nachází v přírodním parku Český les. Nabízí pohodlné ubytování jen 1 km od zámku Vimperk a vlakového nádraží. Všechny pokoje mají Wi-Fi zdarma a satelitní TV s plochou obrazovkou. Mnohé zdobí dřevěné trámy. Lyžařské letovisko Vodník je vzdálené 2 km. V hotelové restauraci se podávají české gurmánské pokrmy. Na zahradě naleznete venkovní posezení a gril. Hotel Terasa disponuje jednoduše zařízenými, byť elegantními pokoji. Eleganci umocňuje nábytek z tmavého dřeva. Na Šumavě lze provozovat mnoho oblíbených aktivit, jako jsou zimní sporty, pěší turistika a jízdy na koni, dostupné 2 km od hotelu. U objektu je možné parkovat. Autobusová zastávka je vzdálená 800 metrů.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd