WelcomeSmile Hotels in Czech Republic ValticeGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Valtice
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Valtice Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Valtice Czech Republic   Home : Czech Republic : Valtice  


Results 1 - 5 of 5

 1. Hotel Salety **** star 4 four stars Details
  Valtice:
  Zamecka 239
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the historical part of Valtice in the Lednice-Valtice Area, in the wine region of Moravia, Hotel Salety offers free WiFi, free parking and a terrace. Valtice Castle can be found right next to the property. The units at the Salety all come with a private bathroom with a hairdryer, satellite TV and a refrigerator. In addition, the suites also feature a seating area and some rooms provide a view of the castle. Guests at the hotel can enjoy a daily breakfast and dine in the on-site restaurant serving traditional Czech cuisine. A bar is also available. A bus station can be reached within 650 feet from the property, while Valtice Train Station is a 2-minute drive away.
  Hotel Salety se nachází v historické části Valtic, v moravské vinařské oblasti, a nabízí bezplatné Wi-Fi, bezplatné parkování a terasu. Zámek Valtice se nachází přímo u objektu. Salety poskytuje pokoje s vlastní koupelnou s fénem, satelitní TV a lednicí. Apartmá mají navíc posezení a některé pokoje nabízejí výhled na zámek. Hosté hotelu si mohou každé ráno vychutnat snídani. Hotelová restauraci nabízí tradiční českou kuchyni. K dispozici je také bar. Autobusová zastávka je vzdálena 200 metrů a na vlakové nádraží jsou to 2 minuty jízdy.


 2. Hotel Besední Dům *** star 3 three stars Details
  Valtice:
  Mikulovska 173
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in the historical centre of Valtice a 2-minute walk from the town square in the Lednice-Valtice Area, the Hotel Besední Dům offers a small wellness centre, its own café and free WiFi. The rooms in the Besední Dům Hotel are air-conditioned and fitted with modern furniture and a bathroom with a bath or a shower. Some offer views of the Valtice town centre. Dining is possible in the ŕ-la-carte restaurant on site, open for guests from 11:00 - 21:00 daily, offering cuisine made of local produce. Breakfast is served every morning. The hotel's wellness centre features a hot tube, sauna and massages, all available for surcharge. A bicycle storage room is provided and bicycles can also be rented on spot. The surrounding Lednice-Valtice Cultural Landscape offers many sights to see. The town of Mikulov 9.9 miles from the hotel and that of Lednice 5 miles away offer more sights, such as the Mikulov Castle, Svatý Kopeček and the Apollon's Cathedral. The Besední Dům Bus Stop is located across the street from the hotel. Free private parking is possible on site.
  Hotel Besední Dům se nachází v historickém centru Valtic v Lednicko-valtickém areálu, 2 minuty chůze od náměstí. Nabízí malé wellness centrum, kavárnu a Wi-Fi zdarma. Hotel Besední Dům má klimatizované pokoje s moderním nábytkem a koupelnou s vanou nebo sprchou. Z některých pokojů uvidíte na centrum Valtic. Hosté se mohou stravovat v hotelové ŕ-la-carte restauraci, která je otevřená od 11:00 do 21:00 a připravuje pokrmy z místních produktů. Každé ráno se na místě podává snídaně.Za příplatek mohou hosté využívat hotelové wellness centrum s vířivkou a saunou. Objednat si lze také masáže. V hotelu je k dispozici úschovna jízdních kol, která si můžete na místě také pronajmout. Na území okolního Lednicko-valtického areálu můžete navštívit celou řadu zajímavostí. Další zajímavá místa, jako je například Zámek Mikulov, Svatý Kopeček a Apollonův chrám, můžete vidět v okolí Mikulova (16 km) a Lednice (8 km).Hotel stojí naproti autobusové zastávky Besední dům. Na místě je k dispozici neplacené soukromé parkoviště.


 3. Hotel Garni Klaret Details
  Valtice:
  Strelecka 106
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in Valtice, featuring a wine cellar, a covered terrace with a fireplace and an outdoor pool, Pension Klaret offers free Wi-Fi and rooms with work desks, a flat-screen TV and bathrooms with showers and hairdryers. Set 1,650 feet from the centre of Valtice and 0.6 miles from the UNESCO-listed Valtice Castle, the property is 12.4 miles away from a golf course. Guests can go hiking and cycling in the southern Moravian region as well as taste numerous local wines in the surrounding vineyards.
  Pension Klaret se nachází ve Valticích. K dispozici je vinný sklípek, krytá terasa s krbem, venkovní bazén a bezplatné Wi-Fi. V pokojích najdete psací stůl, TV s plochou obrazovkou a koupelnu se sprchou a fénem. Penzion stojí 500 metrů od centra Valtic, 1 km od zámku Valtice zapsaného na seznamu UNESCO a 20 km od golfového hřiště.Hosté mohou poznávat jižní Moravu pěšky, nebo na jízdních kolech. V okolních vinicích mohou také ochutnávat nejrůznější místní vína.


 4. Hotel Apollon *** star 3 three stars Details
  Valtice:
  Petra Bezruce 720
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Apollon is located between the centre of Valtice and the Valtice mesto train station. It offers en-suite rooms, free Wi-Fi and free parking in the closed courtyard. Fine Czech and international cuisine is served in the restaurant featuring a barbecue terrace. Quality wines from the Valtice and Mikulov regions are available as well. The Hotel Apollon's garden features a childrens' playground and is a great place to relax during the warmer months. Your bike can be stored in a separate room.
  Hotel Apollon se nachází mezi centrem Valtic a vlakovým nádražím Valtice město. Nabízí pokoje s vlastním příslušenstvím, bezplatné Wi-Fi a bezplatné parkování v uzavřeném dvoře. V restauraci s terasou na grilování se podává výborná česká i mezinárodní kuchyně. V nabídce jsou rovněž kvalitní vína z Valticka a Mikulovska. Zahrada hotelu Apollon je skvělým místem k odpočinku za teplejších měsíců a najdete v ní také dětské hřiště. Kolo si můžete uschovat v oddělené místnosti.


 5. Penzion Siesta Details
  Valtice:
  Breclavska 630
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Penzion Siesta enjoys a quiet location on the outskirts of Valtice in Southern Moravia, less than one km from the town centre and Valtice Castle. Free Wi-Fi is available. The spacious, air-conditioned rooms offer a flat-screen satellite TV, a minibar, and a bathroom with hairdryer. A rich breakfast buffet is served each morning. The Siesta Penzion also features a wine cellar. Guests can rent bicycles and play darts and table tennis. The garden includes a terrace and a children’s playground. Free parking is available in the private courtyard. Brno is a 30-minute drive away, and the nearest golf course in the Austrian town of Poysdorf is just 8 km away.
  Penzion Siesta se nachází na klidném místě na okraji Valtic na jižní Moravě, méně než kilometr od centra města a Valtického zámku. K dispozici je Wi-Fi připojení zdarma. Každý z klimatizovaných pokojů zahrnuje satelitní LCD TV, minibar a koupelnu s fénem. Každé ráno se podává bohatá snídaně formou bufetu. Siesta Penzion má také vinný sklep. Hosté si mohou půjčit jízdní kola a zahrát si šipky nebo stolní tenis. Na zahradě je terasa a dětské hřiště. Na soukromém nádvoří je možné zaparkovat zdarma. Brno je vzdálené 30 minut jízdy a nejbližší golfové hřiště v rakouském městě Poysdorf se nachází pouhých 8 km do hotelu.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd