WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Uherske HradisteGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Uherske Hradiste
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Uherské Hradiště Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Uherske Hradiste Czech Republic   Home : Czech Republic : Uherske Hradiste  


Results 1 - 4 of 4

 1. Wellness Hotel Synot *** star 3 three stars Details
  Uherske Hradiste:
  Nad Hristem 1891
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in Slovácko region, in the south-eastern part of the Czech Republic, Wellness Hotel Synot features swimming pools, saunas and hot tubs. All spa facilities can be used free of charge. A restaurant is featured on site. Rooms at the Hotel Synot are air-conditioned and feature satellite TV, a safe, a seating area, and a bathroom with free toiletries. Rooms overlook the surrounding nature or the nearby sports centre. Free Wi-Fi is available throughout the property. In the sports hall, guests can play tennis, beach volley, football, pétanque, badminton and table tennis. The garden includes a children's playground and barbecue facilities. The restaurant serves traditional Czech cuisine, as well as breakfast. A wine cellar can be found just 3 km from the Synot. A ranch where guests can enjoy Indian games and various thematic programs can be found 10 km away. Hot air balloon flights, sightseeing flights and tandem jumps can be organised 6 km away, on the airport. An aviation museum is also located there. The Modrá Open-Air Museum is 3 km away. The nearest bus stop is 200 metres away, while a train station can be found 1 km from the Synot Hotel. Guest can make use of free on-site parking under surveillance.
  Wellness Hotel Synot se nachází na Slovácku, v jihovýchodní části České republiky. Nabízí bazény, sauny a vířivky. Všechna lázeňská zařízení lze využívat zdarma. V hotelu najdete také restauraci. Wellness Hotel Synot vás ubytuje v klimatizovaných pokojích se satelitní TV, trezorem, posezením a koupelnou, kde jsou pro hosty zdarma přichystány toaletní potřeby. Z pokojů se otevírá výhled na okolní přírodu nebo nedaleké sportovní centrum. V celém objektu je zdarma dostupné připojení Wi-Fi. Ve sportovní hale si hosté mohou zahrát tenis, plážový volejbal, fotbal, petanque, badminton a stolní tenis. V zahradě je k dispozici dětské hřiště a gril. V restauraci se podávají tradiční česká jídla a snídaně. Wellness Hotel Synot je vzdálen jen 3 km od vinného sklípku. Ranč, kde se konají indiánské hry a různé tematické programy, leží 10 km od hotelu. Sjednat si lze také let horkovzdušným balónem, vyhlídkový let a tandemový seskok na 6 km vzdáleném letišti, kde je také letecké muzeum. Muzeum pod širým nebem Modrá najdete 3 km odsud. Hotel Synot je vzdálený 200 metrů od nejbližší autobusové zastávky a 1 km od vlakového nádraží. Hosté mohou zdarma využívat hlídané hotelové parkoviště.


 2. Hotel Konicek *** star 3 three stars Details
  Uherske Hradiste:
  Druzstevni 167
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Just 2.5 km away from Uherské Hradiště’s centre, Hotel Koníček is set in a stone house with vaulted cellars. The on-site restaurant serves Moravian recipes and offers a summer terrace. Rooms are spacious and have a seating area with a sofa. Each room comes with free Wi-Fi, air conditioning and satellite TV. Some rooms even have a hot tub and loungers. You can also book a massage for an extra fee. The nearest bus station is 600 metres away from Koníček Hotel. You can also visit the wineries in the nearby Vinohrady area.
  Hotel Koníček se nachází pouhých 2,5 km od centra Uherského Hradiště, v kamenném domě s klenutými sklepy. Hotelová restaurace s letní terasou podává pokrmy připravené podle moravských receptů. Prostorné pokoje mají obývací část s pohovkou. V každém pokoji je Wi-Fi připojení, klimatizace a satelitní TV. Některé mají dokonce horkou lázeň a lehátka. Za příplatek si můžete také objednat masáže. Hotel Koníček je vzdálen 600 metrů od nejbližší autobusové zastávky. Můžete také navštívit vinice v nedaleké oblasti Vinohrady.


 3. Hotel Mlynska *** star 3 three stars Details
  Uherske Hradiste:
  Mlynska 1295
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set within the heart of Uherske Hradiste, this hotel features air-conditioned rooms with free Wi-Fi, cable and satellite TV, minibars and safes. Hotel Mlynska offers 24-hour reception and a restaurant. The tiled bathrooms are equipped with showers and hairdryers. The suites offer a bathtub as well. The restaurant serves a variety of Czech and international cuisine. The Vines café serves coffee and wines in the adjacent building. Guests can park their car in the underground garage of the Mlynska. Hotel Mlynska is a good starting point to go cycling, arrange fishing on a private pond in Borsice u Buchlovic or enjoy some pampering at the local massage parlour and beauty salon. The Theatre of Moravian Slovakia and the Museum of Moravian Slovakia (Slovacke Muzeum) can be visited as well.
  Tento hotel v srdci Uherského Hradiště nabízí klimatizované pokoje s bezplatným Wi-Fi, kabelovou a satelitní TV, minibar a trezor. Hotel Mlýnská má 24hodinovou recepci a restauraci. Kachlové koupelny jsou vybaveny sprchou a fénem. Apartmá nabízejí rovněž vanu. V restauraci jsou podávány různé pokrmy české a mezinárodní kuchyně. Kavárna Vines v přilehlé budově podává kávu a vína. Hosté mohou zaparkovat své auto v podzemní garáži hotelu Mlýnská. Hotel Mlýnská je dobrým výchozím bodem pro cykloturistiku a rybaření v soukromém rybníku v Boršicích u Buchlovic. Můžete se rovněž nechat hýčkat v místním masážním salonu a salonu krásy. Též můžete navštívit Slovácké divadlo a Slovácké muzeum.


 4. Hotel Grand *** star 3 three stars Details
  Uherske Hradiste:
  Palackeho Namesti 349
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in Uherske Hradiste’s city centre, Hotel Grand offers free Wi-Fi, a restaurant and a café-bar. All rooms are equipped with satellite TV and minibars. All rooms at Grand Hotel have safety deposit boxes and work desks, and the bathrooms are equipped with hairdryer. Guests can enjoy a national dish at the restaurant, which looks out to the quiet square where the hotel is located. There is also a café-bar serving coffee and pastries. Grand Hotel is located just 6.2 miles away from Buchlovice Castle and the local train station is only a 10-minute walk away.
  Hotel Grand se nachází v centru Uherského Hradiště a nabízí bezplatné Wi-Fi, restauraci a café bar. Všechny pokoje jsou vybaveny satelitní TV a minibarem. Ve všech pokojích Grand Hotelu je k dispozici bezpečnostní schránka a psací stůl a v koupelně najdete fén. V restauraci s výhledem na tiché náměstí, kde hotel stojí, si můžete pochutnat na národní kuchyni. Je zde také café bar, který podává kávu a pečivo. Grand Hotel se nachází jen 10 km od zámku Buchlovice a na místní vlakové nádraží dojdete pěšky za pouhých 10 minut.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd