WelcomeSmile Hotels in Czech Republic TurnovGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Turnov
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Turnov Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Turnov Czech Republic   Home : Czech Republic : Turnov  


Results 1 - 4 of 4

 1. Hotel Korunni Princ *** star 3 three stars Details
  Turnov:
  Hluboka 137
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in the centre of Turnov, Hotel Korunni Princ offers a bar and an ŕ-la-carte restaurant featuring a summer terrace and serving Czech cuisine, as well as international dishes. All rooms come with satellite TV and free Wi-Fi. Rooms are decorated in pastel colours and comprise wooden furniture and a private bathroom. Some rooms are equipped with a seating area and a fridge. Bike rental and storage are available on site. In addition to a salt cave, massage treatments can also be arranged. Free private parking is possible on site. Biking and hiking opportunities can be found in the vicinity. Tennis courts, bowling alleys and a cinema are 400 metres from the Korunni Princ. Horseback riding opportunities can be arranged in Bělá, 2 km away. The Main Bus Station can be reached within 200 metres, while The Main Train Station is 1 km away. Kost and Rohozec Castles are all at a distance of 1.5 km. Rock Town Hruba Skala Castle is 5 km away and the town of Liberec is 20 km from the Korunni Princ Hotel.
  Hotel Korunní Princ se nachází v centru Turnova a má bar a ŕ la carte restauraci s letní terasou, kde se podávají jídla české i mezinárodní kuchyně. Ve všech pokojích najdete satelitní TV a bezplatné Wi-Fi. Postele jsou vyzdobeny v pastelových barvách a zařízeny dřevěným nábytkem a vlastní koupelnou. Některé mají posezení a ledničku. Na místě je k dispozici půjčovna a úschovna jízdních kol. Hosté mohou relaxovat v solné jeskyni nebo při masáži. Na místě je možné zdarma zaparkovat. V blízkosti hotelu najdete různé cyklistické a turistické trasy. Hotel Korunní Princ je situován jen 400 metrů od tenisových kurtů, bowlingu a kina. Jízdě na koni se můžete věnovat ve 2 km vzdálené vesnici Bělá. Hlavní autobusové nádraží je 200 metrů daleko, zatímco vlakové nádraží je od hotelu vzdáleno 1 km. Hrad Kost a zámek Hrubý Rohozec leží v okruhu 1,5 km. Skalní město v sousedství zámku Hrubá Skála je vzdáleno 5 km a Hotel Korunní Princ se nachází 20 km od Liberce.


 2. Hotel Paradis *** star 3 three stars Details
  Turnov:
  5. Kvetna 63
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Paradis is situated in central Turnov, 150 metres from Namesti Ceskeho Raje Square. Guests are offered Czech cuisine at the on-site restaurant, which extends into a garden terrace with views of the nearby park. A view of the park or street is offered in all rooms at Paradis Hotel. A flat-screen TV, seating area and private bathroom with a shower are provided. Free of charge, guests have access Wi-Fi and private parking 70 m from hotel. The hotel has a children’s playground and luggage storage facilities. The Havlickovo Namesti Bus Stop is 50 metres from the hotel and the Turnov Bus and Train Station are 1.7 km away. The Struhy Ski Slope is 1 km away, while the Javornik or Jested Ski Resorts are 20 km from the hotel.
  Hotel Paradis se nachází v centru Turnova, 150 m od náměstí Českého Ráje. V hotelové restauraci si hosté mohou vybrat z nabídky českých jídel. K restauraci patří zahradní terasa, odkud je výhled na nedaleký park. Všechny pokoje hotelu Paradis skýtají výhled do parku nebo na ulici. Pokoje mají vlastní koupelnu se sprchovým koutem, obývací část a TV s plochou obrazovkou. Hotel hostům zdarma poskytuje přístup k síti Wi-Fi a vlastní parkoviště, které se nachází 70 m od budovy. K objektu patří také dětské hřiště a úschovna, kam si můžete uložit zavazadla. Autobusová zastávka Havlíčkovo náměstí je od hotelu vzdálena 50 metrů a turnovské autobusové a vlakové nádraží je odtud 1,7 km daleko. Sjezdovku Struhy najdete 1 km od hotelu a do lyžařských středisek Javorník a Ještěd je to odtud 20 km.


 3. Hotel Karel IV *** star 3 three stars Details
  Turnov:
  Zizkova 501
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Renovated in 2008, Hotel Karel IV offers rooms with free Wi-Fi and satellite TV just 200 metres from Turnov's centre. Facilities include an outdoor swimming pool and a restaurant. Italian dishes, pizzas and Czech specialities can be enjoyed at the café-restaurant. Guests can also dine on the the poolside terrace, where sun loungers and parasols are provided. Only 200 metres away is the Museum of the Bohemian Paradise, with its great collection of gemstones and jewellery. Hrubý Rohozec Castle is only 3 km away from the Karel IV.
  V roce 2008 renovovaný Hotel Karel IV. nabízí pokoje s bezplatným Wi-Fi a satelitní TV, pouhých 200 metrů z centra města Turnov. Najdete tu venkovní bazén a restauraci. V kavárenské restauraci si můžete vychutnat italská jídla, pizzy a české speciality. Hosté se mohou najíst také na terase u bazénu včetně lehátek a slunečníků. Hotel je vzdálen pouhých 200 metrů od muzea Českého ráje se skvělou sbírkou drahokamů a šperků. Zámek Hrubý Rohozec je vzdálen jen 3 km.


 4. Hotylek Na Vysince *** star 3 three stars Details
  Turnov:
  Vysinka 459
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in the heart of Turnov, this Czech Paradise property named Hotýlek Na Výšince offers en-suite rooms with flat-screen TVs and a restaurant serving Czech cuisine. Free Wi-Fi and free on-site parking are provided. A garden surrounds the Hotýlek and it includes a playground and a summer terrace with a barbecue. Guests can also play a round of billiard in the hotel’s own pool table. Many sports can be practiced in a radius of 1.2 km, including bowling and tennis. A cinema is only 500 metres away, and the Synagogue can be found 800 metres away, as can be the Czech Paradise Museum. Hruby Rohozec Castle is 2 km away and Valdštejn Castle is 2.5 km away. Turnov Train and Bus Station is 1.5 km away.
  Hotýlek Na Výšince se nachází v centru Turnova v Českém ráji a nabízí pokoje vlastní koupelnou a TV s plochou obrazovkou. V hotelové restauraci se podávají jídla české kuchyně. Zdarma je k dispozici Wi-Fi a hotelové parkoviště. Hotýlek stojí v zahradě, ve které najdete hřiště a letní terasu s grilem. Hosté si v hotelu také mohou zahrát kulečník. V okruhu 1,2 km od hotelu se můžete věnovat řadě sportů včetně bowlingu a tenisu. Pouhých 500 metrů od hotelu najdete kino a k synagoze a Muzeu Českého ráje je to 800 metrů. Zámek Hrubý Rohozec leží 2 km daleko a na hrad Valdštejn je to 2,5 km. Vlakové a autobusové nádraží Turnov se nachází 1,5 km od hotelu.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd