WelcomeSmile Hotels in Czech Republic TrebicGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Trebic
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Třebíč Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Trebic tourist travel information links

Lodging Accommodation in Trebic Czech Republic   Home : Czech Republic : Trebic  


Results 1 - 6 of 6

 1. Hotel Atom Trebíc *** star 3 three stars Details
  Trebic:
  Velkomeziricska 640/45
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Housing an on-site restaurant serving local cuisine, Hotel Atom Třebíč also offers free WiFi in all areas, and 24-hour reception. Featuring a balcony, rooms at the Atom hotel will provide you with a TV and a refrigerator. Private bathrooms are fitted with a shower. A local bus stop on line 4 and 11 is right in front of the hotel. A train station is 1.1 miles away, while a bus station is 1.3 miles from the property. The UNESCO-listed Jewish Quarter and St Procopius' Basilica are located within 20 minutes on foot. Aquapark Laguna is reachable in 5 minutes’ walk. Private garage parking is available for a surcharge.
  Hotel Atom Třebíč provozuje vlastní restauraci, která podává místní kuchyni. Wi-Fi je zdarma dostupné ve všech prostorách a hotel má nepřetržitě otevřenou recepci. Pokoje hotelu Atom mají balkon, TV, ledničku a vlastní koupelnu se sprchou. Přímo před hotelem je zastávka místních autobusů č. 4 a 11. Hotel leží 1,7 km od vlakového nádraží a 2,1 km od autobusového nádraží.K bazilice sv. Prokopa a židovské čtvrti, což jsou památky zapsané na seznamu UNESCO, dojdete od hotelu za 20 minut. K aquaparku Laguna je to pěšky 5 minut. Za příplatek lze využít soukromou parkovací garáž.


 2. Penzion Cerny Orel **** star 4 four stars Details
  Trebic:
  Karlovo namesti 17/11
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Penzion Cerný Orel is situated in the centre of Trebic, on the Jihlava River. It offers spacious, modern rooms with private bathrooms and free access to Wi-Fi. Every room is equipped with a flat-screen TV with cable channels. A safe, a work desk and a minibar are also featured. Guests can use the on-site fitness room, jacuzzi and sauna. The Cerný Orel has a restaurant which serves regional dishes in a unique dining room. Guests can make use of the 24-hour front desk and the laundry service. Cerný Orel Penzion is a short walk away from the Jewish Quarter and the St. Procopius Basilica which are both UNESCO World Heritage Sites. Free private parking is available on site.
  Penzion Černý Orel se nachází v centru Třebíče ležící na řece Jihlavě. Nabízí prostorné, moderní pokoje s vlastní koupelnou a bezplatným Wi-Fi připojením. Všechny pokoje jsou vybavené kabelovou TV s plochou obrazovkou. K dispozici je také trezor, pracovní stůl a minibar. Hostům je k dispozici hotelové fitness centrum, vířivka a sauna. V restauraci hotelu Černý Orel jsou připravovány pokrmy regionální kuchyně, které jsou podávány v jedinečné jídelně. Hosté mohou využít 24hodinovou recepci a služby prádelny. Černý Orel Penzion najdete jen několik kroků od židovské čtvrti a baziliky svatého Prokopa zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Soukromé hotelové parkoviště je k dispozici zdarma.


 3. Hotel Solaster *** star 3 three stars Details
  Trebic:
  Vitezslava Nezvala 8
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the centre of Trebic, Hotel Solaster is just steps away from UNESCO protected Saint Prokop church and the Jewish Quarter. It features rooms with flat-screen satellite TVs. Free Wi-Fi and free parking are provided. The comfortable rooms at Solaster are decorated in pastel colours and are fitted with solid wooden furniture. They feature tiled bathrooms and a small seating area with armchairs and a table. Solaster's tavern-style restaurant offers an outdoor dining area in the patio. It serves international cuisine along with some Czech classics. Guests can discover the Vysocina Region by bike, as there is a cycling trail connecting the town of Trebic with Jihlava and Raabs. Trebic Bus Station is only 100 metres away, and the train station can be reached within a 10-minute walk.
  Hotel Solaster se nachází v centru Třebíče, jen pár kroků od baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Poskytuje ubytování v pokojích se satelitní TV s plochou obrazovkou, bezplatné Wi-Fi připojení k internetu a parkování zdarma. Hosté hotelu Solaster se mohou těšit na pohodlné pokoje zařízené v pastelových barvách a vybavené masivním dřevěným nábytkem. Pokoje mají koupelnu s obklady a malé posezení s křesly a stolem. Hotel Solaster provozuje restauraci ve stylu taverny, ve které lze stolovat na venkovní terase. Objednat si můžete pokrmy mezinárodní kuchyně a nechybí ani některá typicky česká jídla. Hosté mohou projet cyklotrasu spojující Třebíč s Jihlavou a rakouským městečkem Raabs. Hotel je vzdálen pouhých 100 metrů od autobusového nádraží v Třebíči a 10 minut chůze od vlakového nádraží.


 4. Euroagentur Hotel Joseph 1699 **** star 4 four stars Details
  Trebic:
  Skalni 8
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This hotel is situated in the UNESCO-protected historical Jewish Quarter of Trebic, a few steps from the synagogues and the centre. It offers free internet and free parking. All rooms in the Euroagentur Hotel Joseph 1699 feature flat-screen TVs and elegant furniture. Modern bathrooms are also provided in this 17th century building. Every morning you can enjoy a buffet breakfast with home-made pastry in the Hotel Joseph 1699.
  Tento hotel najdete v třebíčské historické židovské čtvrti, která je pod ochranou organizace UNESCO, jen několik kroků od synagog a centra města. Internet a parkoviště jsou k dispozici zdarma. Euroagentur Hotel Joseph 1699 poskytuje pokoje vybavené TV s plochou obrazovkou a elegantním nábytkem. V této budově ze 17. století najdete i moderní koupelny. Každé ráno podává Hotel Joseph 1699 snídani formou bufetu zahrnující domácí pečivo.


 5. Hotel Alfa *** star 3 three stars Details
  Trebic:
  Znojemska 1235/29
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated on the outskirts of Třebíč, Hotel Alfa provides rooms with free Wi-Fi. The historic city centre is a 15-minute walk away. Guests can sample traditional Czech cuisine at the on-site restaurant. All rooms come with a TV and a bathroom with a shower and amenities. Hotel Alfa offers a breakfast buffet. A luggage storage room and a safe deposit box are provided. In summer, guests can also use the garden. The train station is an 8-minute walk away and the UNESCO-protected Jewish Quarter is 2 km away. Telč Chateau is 34 km from the hotel. Free public parking is possible in front of the Alfa.
  Hotel Alfa se nachází na kraji Třebíče a nabízí pokoje s bezplatným Wi-Fi. Do historického centra se od hotelu dostanete za 15 minut pěšky. V místní restauraci mohou hosté ochutnat tradiční českou kuchyni. Všechny pokoje zahrnují TV a koupelnu se sprchovým koutem i toaletními potřebami. Hotel Alfa nabízí snídaně formou bufetu. Využít můžete úschovnu zavazadel a bezpečnostní schránku. V letních měsících mohou hosté využít i zahradu. Na vlakové nádraží je to 8 minut chůze a židovská čtvrť zapsaná do seznamu památek UNESCO je vzdálena 2 km. Zámek Telč je vzdálen 34 km od hotelu. Před hotelem Alfa lze zdarma parkovat na veřejném parkovišti.


 6. Zlaty Kriz *** star 3 three stars Details
  Trebic:
  Karlovo Namesti 19/13
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Nestled along the Jihlava River, this hotel is hosted in a 1930s functionalist-style building. It features a rooftop restaurant with views over the Jewish Quarter and a well-equipped wellness centre. The Zlatý Kříž has a tearoom where guests can taste exotic scented teas and waterpipes, comfortably seated on puffy cushions. The Cleopatra restaurant serves regional dishes and Moravian wines, and can arrange barbecues upon request. The simple rooms are all en suite and equipped with satellite TV and free Wi-Fi. Guests can enjoy panoramic views of the Romanesque-gothic St. Procopius's Basilica from the sun terrace. The hotel’s spa includes a sauna, complemented by a cooling pool and a lounge area. The on-site gym and the swimming pool are ideal to relax after a day of sightseeing.
  Tento hotel, který je situovaný u řeky Jihlavy, a nachází se v budově ze 30. let 19. století ve funkcionalistickém stylu. Má střešní restauraci s výhledem na židovskou čtvrť a dobře vybavené wellness centrum. Zlatý Kříž zahrnuje čajovnu, kde si hosté mohou vychutnat exotické čaje a vodní dýmky, zatímco budou pohodlně sedět na nafouklých polštářích. Restaurace Kleopatra podává místní kuchyni doplněnou o moravská vína a může na požádání zorganizovat grilování. Všechny jednoduché pokoje mají koupelnu a jsou vybaveny satelitní TV a bezplatným Wi-Fi. Hosté si mohou ze sluneční terasy vychutnat panoramatický výhled na románsko-gotickou baziliku svatého Prokopa. Lázeňské centrum hotelu zahrnuje saunu doplněnou o chladivý bazén a salonek. Hotelová posilovna a bazén jsou ideální k relaxaci po dni stráveném objevováním okolí.Trebic tourist travel information links


Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd