WelcomeSmile Hotels in Czech Republic TelcGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Telc
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Telč Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Telc tourist travel information links

Lodging Accommodation in Telc Czech Republic   Home : Czech Republic : Telc  


Results 1 - 8 of 8

 1. Hotel Celerin *** star 3 three stars Details
  Telc:
  Nam. Zachariase z Hradce I/43
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in the centre of UNESCO-protected Telč, around the corner from the main square, Hotel Celerin offers rooms with a TV and a minibar. Free Wi-Fi is available in public areas and some of the rooms. Each of Celerin’s rooms has a desk and a seating area. A bathroom with a shower and a hairdryer is provided in all rooms. Every day, a freshly prepared breakfast buffet is served on site. Rooms for disabled guests are available. A garden with a playground and table tennis facilities is a further feature of the guest house. Hotel Celerin has a 24-hour front desk and during summer, you can consume the breakfast on the hotel’s terrace. A café with a pastry shop is situated on site and you can park your car free of charge in front of the hotel. Within a 1-minute walk, you can reach restaurants and a grocery store. The Roštejn Castle is 8 km away and the 18-hole Telč Golf Club can be reached within a 5-minute drive.
  Hotel Celerin se nachází v centru města Telč, které je uvedené na seznamu UNESCO. Za rohem najdete hlavní náměstí. Nabízí pokoje s TV a minibarem. Ve společných prostorách a v některých pokojích je dostupné bezplatné Wi-Fi. Každý z pokojů hotelu Celerin má stůl, posezení a koupelnu se sprchou a fénem. Každý den je připravená čerstvá snídaně formou bufetu. K dispozici jsou také bezbariérové pokoje. Hosté mohou využít také zahradu s dětským hřištěm a stolním tenisem. Hotel Celerin má 24hodinovou recepci a v létě můžete snídat na hotelové terase. V areálu hotelu najdete kavárnu s cukrárnou a přímo před hotelem můžete zaparkovat auto zdarma. Za 1 minutu dojdete k restauracím a obchodu s potravinami. Hrad Roštejn stojí 8 km od hotelu a 18jamkový golfový klub v Telči je vzdálený 5 minut jízdy.


 2. Hotel Telc *** star 3 three stars Details
  Telc:
  Na Mustku 37
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This 3-star guesthouse is located in the centre of Telc, just steps away from the main square. It features a café and free in-room Wi-Fi. The spacious apartments at Pension Galerie Telc feature a kitchen with a dining area, a flat-screen satellite TV, and a bathroom with hairdryer. Free parking is available on site. Telc Bus and Train Station is 500 metres away, where free shuttle service is provided by the pension on request. Golf Resort Telc is 3 km from the property.
  Tříhvězdičkový Hotel Telč se nachází v centru Telče, jen pár kroků od hlavního náměstí. V hotelu je kavárna a na pokojích je dostupné bezplatné Wi-Fi. Hotel Telč má prostorné apartmány s kuchyní, jídelním koutem, satelitní TV s plochou obrazovkou a koupelnou. Autobusové a vlakové nádraží v Telči je vzdálené 500 metrů a na požádání je dostupná bezplatná kyvadlová doprava. Golfový rezort v Telči je vzdálený 3 km od penzionu a na požádání lze zajistit kyvadlovou dopravu a lekce golfu.


 3. Penzion Podolska *** star 3 three stars Details
  Telc:
  Odrichovo nam. 26
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Surrounded by a lush garden overlooking the nearby pond and the UNESCO-protected Telc Castle, this guesthouse offers en suite rooms with TVs, kitchenettes and free Wi-Fi. Free parking is offered on site and there is bicycle storage available. The Main Square of Telc is 400 metres away from Penzion Telc. Every morning guests can enjoy a breakfast and venture out to go cycling or hiking in the surroundings. A golf course is 5 km from the Penzion.
  Tento penzion je obklopený svěží zahradou skýtající výhled na nedaleký rybník a telčský zámek, zapsaný na seznamu organizace UNESCO. Nabízí pokoje s vlastní koupelnou vybavené TV, kuchyňským koutem a bezplatným Wi-Fi. Hotel poskytuje bezplatné parkoviště a k dispozici je také úschovna jízdních kol. Penzion Telč leží 400 metrů od telčského hlavního náměstí. Každé ráno si hosté mohou vychutnat snídani, a následně se vydat na cyklistický nebo pěší výlet do okolí. Penzion se nachází 5 km od golfového hřiště.


 4. Hotel U Hrabenky **** star 4 four stars Details
  Telc:
  Slavatovska 96
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in a building from the 1700s, the 4-star Hotel U Hrabenky is 1 km away from Telč Castle. It offers a restaurant, 2 summer terraces and a small wellness area with a hot tub and sauna. Arranged around a central courtyard, all rooms here have clay floors and high ceilings with wooden beams. Free Wi-Fi, satellite TV and a minibar are standard in every room. Some even have a hydro-massage bathtub. At the restaurant, you can have a buffet breakfast in the morning and sample a good range of Czech dishes for lunch. There is also a bowling alley and a bar. Room service is available 24 hours at U Hrabenky Hotel.
  Čtyřhvězdičkový Hotel U Hraběnky, který se nachází 1 km od zámku Telč, sídlí v budově z 18. století. Nabízí restauraci, 2 letní terasy a malé wellness centrum s vířivkou a saunou. Všechny pokoje jsou rozmístěné kolem centrálního nádvoří, mají podlahy s keramickými dlaždicemi a vysoké stropy s dřevěnými trámy. Ve všech pokojích je k dispozici bezplatné Wi-Fi, satelitní TV a minibar. V některých najdete dokonce i hydromasážní vanu. V restauraci si ráno můžete dát snídani formou bufetu a na oběd si pak vybrat ze široké nabídky českých jídel. K dispozici je také bowling a bar. U Hraběnky Hotel zajišťuje hostům také non-stop pokojovou službu.


 5. Hotel Anton *** star 3 three stars Details
  Telc:
  Slavatovska 92
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This 16th century house offers comfortable rooms with satellite TV, free Wi-Fi and a restaurant with summer terrace. Telc's Renaissance Chateau and town square are just a 7-minute walk away. All rooms at Hotel Antoň have hypo-allergenic bed linen, a work desk and a spacious bathroom with hairdryer. Some rooms also benefit from a private terrace with glass ceiling and walls. At Lihovar Restaurant guests can enjoy a diverse selection of Czech and international dishes, national beers and fine wines, which can also be enjoyed on the summer terrace. The Hotel Anton is located opposite the Castle Garden, next to the city's central parking lot.
  Tento dům pocházející z 16. století nabízí pohodlné pokoje se satelitní TV, bezplatným Wi-Fi a restauraci s letní terasou. Renesanční zámek Telč a náměstí se nacházejí 7 minut chůze od hotelu. Hotel Antoň poskytuje pokoje vybavené hypoalergenním ložním prádlem, pracovním stolem a prostornou koupelnou s vysoušečem vlasů. K některým pokojům patří také soukromá terasa s proskleným zastřešením i stěnami. Lihovar Restaurant pro hosty připravuje pestrou nabídku pokrmů české i mezinárodní kuchyně, národních piv a vybraných vín, která si lze vychutnat také na letní terase. Hotel Antoň najdete naproti zámecké zahradě, hned vedle ústředního městského parkoviště.


 6. Penzion Telc No. 20 *** star 3 three stars Details
  Telc:
  Nam. Zachariase z Hradce 20
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This charming guest house is set in a historic building from the 13th century in the UNESCO protected Old Town of Telc. It offers comfortably furnished rooms with free Wi-Fi. Hotel-Penzion Telc No. 20 features bright rooms with a relaxed atmosphere. Guests can enjoy views of the historic square and the inner yard from each room. All en suite rooms have a hairdryer and satellite TV. Penzion Telc offers bicycles for rent. Guests can explore the city's sights such as Telc Castle or the market place with its renaissance and baroque buildings. Golf course Telc is a 10-minute drive away.
  Tento okouzlující penzion sídlí v historické budově z 13. století. Je situován v historickém centru Telče, které je zapsáno na seznamu chráněných památek UNESCO. Můžete si vybrat z pohodlně zařízených pokojů s bezplatným Wi-Fi připojením k internetu. Hotel-Penzion Telč No. 20 nabízí světlé pokoje s uvolněnou atmosférou. Z každého pokoje si hosté mohou vychutnat výhled na historické náměstí a na vnitřní dvůr. Všechny pokoje s vlastní koupelnou jsou vybaveny vysoušečem vlasů a satelitní TV. Penzion Telč nabízí možnost vypůjčení jízdních kol. Hosté si mohou prohlédnout městské památky, jako je zámek Telč nebo tržní náměstí s renesančními a barokními domy. Golfové hřiště Telč je od penzionu vzdáleno 10 minut jízdy.


 7. Penzion Javonice Details
  Telc:
  Lhotka 10
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The family-run Javořice offers en-suite accommodation and a rustic restaurant, just 100 metres from the bus stop in Lhotka. Amenities include free Wi-Fi. The UNESCO-protected town of Telč lies 7 km from the guest house, while the Mrakotín Ski Resort is 3 km away. Each of the rooms at the Javořice Penzion features modern wooden furniture and a cosy seating area. The on-site restaurant has vaulted ceilings and stone walls. There is also a lounge with a cosy fireplace. Barbecue facilities and a playground are provided in the garden. Guests can relax in the massage parlour or in the small library. For leisure, table tennis, pétanque, and a volleyball are all possible at the property. It is also possible to rent bikes at the property to explore the scenic surroundings. Popular nearby attractions include the historic castle and park in Telč. The Štamberk Castle Ruin and the Kamenné Moře Nature Reserve are both found within 1 km of the house.
  Rodinný penzion Javořice poskytuje ubytování s vlastní koupelnou a rustikální restauraci pouhých 100 metrů od autobusové zastávky ve Lhotce. Funguje zde bezplatné Wi-Fi. Město Telč zapsané do seznamu chráněných památek UNESCO leží 7 km od penzionu a skiareál Mrákotín 3 km. Javořice Penzion má každý pokoj vybavený moderním dřevěným nábytkem a útulným posezením. V hotelové restauraci jsou klenuté stropy a kamenné zdi. K dispozici je také společenská místnost s útulným krbem. Gril a dětské hřiště najdete na zahradě. Hosté mohou relaxovat v masážním salonu, nebo v malé knihovně. Ve volném čase si můžete u hotelu zahrát stolní tenis, pétanque a volejbal. Je také možné si pronajmout kola a prozkoumat malebné okolí. K oblíbeným zajímavostem v okolí patří historický zámek a park v Telči. Zřícenina hradu Štamberk a přírodní rezervace Kamenné Moře se nachází 1 km od budovy.


 8. Hotel Pangea *** star 3 three stars Details
  Telc:
  Na Baste 450
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Pangea has a heated indoor swimming pool with an anti-current. The hotel is located in Telc, a UNESCO world heritage site, and enjoys an ideal location just 100 metres from the Old Town. All rooms are large, have a seating area, TV and private bathroom. Several have a flat-screen TV. Framed landscape pictures decorate most walls. Wi-fi is available at Hotel Pangea free of charge. A continental buffet is served every morning at breakfast. A range of restaurants, shops and cafés can be visited in the Old Town. Stepnicky Pond is just a 1-minute walk from the hotel. Golf Resort Telc can be reached by car in just 6 minutes. Guests can park their cars in an external car park or in the courtyard free of charge.
  Hotel Pangea se nachází v Telči zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO, a má ideální polohu pouhých 100 metrů od historického centra města. Nabízí vyhřívaný krytý bazén s protiproudem. Hosté mají v hotelu zdarma kávu a domácí jablečný závin po celou dobu svého pobytu. Všechny pokoje jsou velké a najdete v nich posezení, TV i vlastní koupelnu. Stěny pokojů jsou většinou vyzdobeny zarámovanými obrazy krajin. Několik pokojů je vybaveno TV s plochou obrazovkou. V hotelu Pangea je Wi-Fi dostupné zdarma. Každé ráno se podává kontinentální snídaně formou bufetu. V historickém centru města můžete navštívit celou řadu restaurací, obchodů i kaváren. Pouhou 1 minutu chůze od hotelu se rozkládá Štěpnický rybník. Ke golfovému rezortu Telč se dostanete autem za 6 minut. Svá vozidla mohou hosté zdarma parkovat na venkovním parkoviště nebo ve dvoře.Telc tourist travel information links


Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd