WelcomeSmile Hotels in Czech Republic OlomoucGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Olomouc
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Olomouc Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Olomouc tourist travel information links

Lodging Accommodation in Olomouc Czech Republic   Home : Czech Republic : Olomouc  


Results 1 - 10 of 10

 1. Hotel Alley **** star 4 four stars Details
  Olomouc:
  Michalske Stromoradi 5
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Alley in Olomouc enjoys a quiet and central location next to a park. It offers you air-conditioned rooms and free access to its wellness and fitness area. The centre of Olomouc with the UNESCO-protected Trinity Column is only a 5-minute walk away from the hotel. In the sports centre and the park next to the hotel you can find tennis courts and minigolf alleys. All rooms in the Alley hotel come with a flat-screen TV and a DVD player. Wellness facilities include a sauna, a steam room, a hot tub and a gym. Czech and international cuisine can be enjoyed in the Hotel Alley's restaurant, featuring a garden terrace. The Hotel Alley's car park is under video surveillance.
  Hotel Alley se nachází v klidné olomoucké lokalitě v centru města, vedle parku. Nabízí klimatizované pokoje a volný vstup do hotelového wellness a fitness centra. Za pouhých 5 minut dojdete od hotelu pěšky do centra Olomouce a ke sloupu Nejsvětější Trojice, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve sportovním centru a parku vedle hotelu najdete tenisové kurty a minigolfové hřiště. Všechny pokoje v hotelu Alley jsou vybavené TV s plochou obrazovkou a DVD přehrávačem. Ve wellness zařízení najdete saunu, páru, vířivku a posilovnu. Hotel Alley má vlastní restauraci se zahradní terasou, kde si můžete pochutnat na české i mezinárodní kuchyni. Hotelu Alley má pro hosty k dispozici také parkoviště hlídané kamerovým systémem.


 2. BEST Hotel Garni ** star 2 two stars Details
  Olomouc:
  Na Strelnici 48
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The BEST Hotel Garni is situated next to the Andruv stadium and the sports centre, about 500 metres from the historic centre of Olomouc. It offers free parking and free Wi-Fi. Every morning you can enjoy a rich buffet breakfast. A restaurant serving tasty Czech cuisine can be found close to the BEST Hotel Garni.
  BEST Hotel Garni se nachází hned vedle Androva stadionu a sportovního centra asi 500 metrů od historického středu Olomouce. Nabízí bezplatné parkování a bezplatné Wi-Fi připojení. Každé ráno si můžete vychutnat bohatou snídani formou bufetu. Poblíž hotelu najdete restauraci, která nabízí chutnou českou kuchyni.


 3. Hotel Penzion Na Hrade **** star 4 four stars Details
  Olomouc:
  Michalska 4
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The new Pension Na Hradě occupies a historic building in the very heart of Olomouc, 100 metres from the Holy Trinity Column. It offers air-conditioned rooms with free internet access. All of the rooms at the Na Hradě guest house feature flat-screen TVs, parquet floors and modern bathrooms. The bar wit a garden terrace is open all day and there is also a historic wine cellar suitable for special occasions.
  Nový penzion Na Hradě sídlí v historické budově v samém centru Olomouce, 100 metrů od sloupu Nejsvětější Trojice. Nabízí klimatizované pokoje s bezplatným připojením k internetu. Všechny pokoje v penzionu Na Hradě jsou vybavené TV s plochou obrazovkou a je v nich parketová podlaha a moderní koupelna. Bar se zahradní terasou je otevřený po celý den a v penzionu je také historický vinný sklípek, který se hodí pro zvláštní příležitosti.


 4. Flora *** star 3 three stars Details
  Olomouc:
  Krapkova 34/439
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Flora is a modern 10-storey building in a quiet part of Olomouc, next to the city park and only a 10-minute walk away from the historic centre. Spend peaceful nights in the nicely furnished 3- and 4-star rooms, all offering free wireless internet access. Choose from a wide variety of typical Czech meals and international cuisine, high quality wines and savoury desserts in the restaurant on site. There is also a cosy café and a lobby bar in the Flora hotel. The Flora Balneo Centre with a swimming pool and a sauna also offers complex relaxation services, making use of the beneficial effects of water for weight reduction and other programs. The Balneo Centre is available as well for conferences, company events and other social events. Trams number 1 and 4 stop only 200 metres from the hotel (tram stop Vystaviste Flora).
  Hotel Flora je moderní 10patrová budova v klidné části Olomouce, vedle městského parku a jen 10 minut chůze od historického centra. Poklidné noci můžete strávit v pěkně zařízených 3hvězdičkových a 4hvězdičkových pokojích, z nichž všechny nabízejí zdarma bezdrátový přístup na internet. Vyberte si z široké škály typických českých jídel i mezinárodní kuchyně, kvalitních vín a slaných dezertů v hotelové restauraci. K dispozici je také útulná kavárna a lobby baru v hotelu Flora. Flora Balneo centrum s bazénem a saunou nabízí komplexní relaxační služby využívající blahodárných účinků vody pro snížení hmotnosti a další programy. Balneo centrum je k dispozici také pro pořádání konferencí, firemních akcí a dalších společenských akcí.


 5. Hotel Trinity **** star 4 four stars Details
  Olomouc:
  Pavelcakova 22
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in the historical centre of Olomouc, Hotel Trinity is housed in a renovated ancient burgher house dating from the 13th century and offers you stylish new rooms and a restaurant serving fine cuisine. Free WiFi and a complimentary breakfast buffet are available at Hotel Trinity. All rooms are accessible for wheel chairs and offer individually controlled air conditioning, a flat-screen TV and a safety deposit box. The hotel is fully non-smoking. Fine Czech and international cuisine is served in the restaurant, accompanied by selected wines, which can also be enjoyed in the wine bar. A separate salon is available as well. The hotel also features a library and there is an exhibition of archaeological finds at the lobby.
  Hotel Trinity sídlí v rekonstruovaném historickém měšťanském domě ze 13. století v historickém centru Olomouce. Nabízí stylové pokoje a vynikající kuchyni. Hotel Trinity nabízí vkusně zařízené pokoje, které vám zaručí klidný spánek. V ceně je zahrnuto kabelové připojení k internetu a snídaně formou bufetu. Všechny pokoje mají bezbariérový přístup. V restauraci se podávají skvělé pokrmy české i mezinárodní kuchyně, ke kterým si můžete vybrat z nabídky vybraných vín. Víno si můžete také vychutnat ve vinárně. K dispozici je i soukromý salonek.


 6. NH Collection Olomouc Congress **** star 4 four stars Details
  Olomouc:
  Legionarska 21
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The NH Collection Olomouc Congress is located next to the Andrův Stadium, about a 10-minute walk from the Old Town of Olomouc. It offers modern fitness and wellness facilities and free WiFi in public areas. All rooms are air conditioned and equipped with a tea/coffee maker and satellite TV. Guests can choose from a large pillow selection. The fitness and wellness centre is located in Omega Sports and Health Centre, connected with the hotel via underground corridor. Guests can also stretch their muscles at the fitness centre for free, whilst wellness is available for a surcharge. Fine Czech and international cuisine is served in the elegant restaurant of the Olomouc Congress Hotel. Late check-out is available free of charge on Sundays until 17:00.
  NH Collection Olomouc Congress se nachází vedle Androva stadionu, přibližně 10 minut pěšky od historického centra Olomouce. Nabízí moderní fitness a wellness centrum a Wi-Fi zdarma ve společných prostorách. Všechny pokoje jsou klimatizované a mají příslušenství pro přípravu čaje a kávy, satelitní TV a širokou nabídku polštářů.Fitness a wellness centrum se nachází ve sportovním a wellness centru Omega, které je spojené s hotelem podzemní chodbou. Hosté si mohou zacvičit ve fitness centru zdarma. Za využití wellness služeb se platí poplatek. Hotel Olomouc Congress má elegantní restauraci, kde se podávají vynikající české a mezinárodní pokrmy. V neděli je zdarma možný pozdní check-out až do 17:00.


 7. Lafayette **** star 4 four stars Details
  Olomouc:
  Alsova 8
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Lafayette is situated in a quiet residential area of Olomouc, near to beautiful parks and to the Smetanovy sady train station, only a 10-minute walk from the historic centre. All rooms provide a very elegant and friendly atmosphere and are named after famous personalities connected to Olomouc, such as Wolfgang Amadeus Mozart and Empress Maria Theresia. In the romantic and intimate atmosphere of the air-conditioned restaurant you can choose from a wide range of traditional Czech and other dishes. Private and corporate events and meetings can be accommodated in the meeting rooms General Lafayette (10 people) or General Washington (25 people). The car park and the reception desk are under camera surveillance and peepholes and safety chains at the room doors all contribute to a calm and carefree stay. Valuables may be put into the reception safe deposit box. All of the Hotel Lafayette's staff members will strive to take optimal care of your kids, offering cots, high chairs, a toilet seat for children, a footstool to put under the washbasin and much more. The Tržnice Train Station is a 5 minutes-walk away.
  The Hotel Lafayette is situated in a quiet residential area of Olomouc, near to beautiful parks and to the Smetanovy sady train station, only a 10-minute walk from the historic centre. All rooms provide a very elegant and friendly atmosphere and are named after famous personalities connected to Olomouc, such as Wolfgang Amadeus Mozart and Empress Maria Theresia. In the romantic and intimate atmosphere of the air-conditioned restaurant you can choose from a wide range of traditional Czech and other dishes. Private and corporate events and meetings can be accommodated in the meeting rooms General Lafayette (10 people) or General Washington (25 people). The car park and the reception desk are under camera surveillance and peepholes and safety chains at the room doors all contribute to a calm and carefree stay. Valuables may be put into the reception safe deposit box. All of the Hotel Lafayette's staff members will strive to take optimal care of your kids, offering cots, high chairs, a toilet seat for children, a footstool to put under the washbasin and much more. The Tržnice Train Station is a 5 minutes-walk away.


 8. Hotel Senimo *** star 3 three stars Details
  Olomouc:
  Pasteurova 905/10
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Senimo is situated in Olomouc next to a supermarket, a 15-minute walk from the town centre. It offers free internet access and a 24-hour monitored parking lot. The spacious, non-smoking restaurant at Hotel Senimo serves local and international cuisine. You can choose between an ŕ la carte menu and daily specials. Olomouc is a historical and cultural centre in the region of Moravia. You can get the Olomouc Region Card at the reception and explore famous monuments like the UNESCO-listed Holy Trinity Column.
  Hotel Senimo se nachází v Olomouci vedle supermarketu, 15 minut chůze od centra města. Nabízí volný přístup k internetu a nepřetržité monitorované parkoviště. Prostorná, nekuřácká restaurace hotelu Senimo podává místní a mezinárodní kuchyni. Můžete si vybrat z ŕ la carte menu či denní speciality. Olomouc je historické a kulturní centrum v regionu Morava. V recepci můžete získat olomouckou regionální kartu a prozkoumat slavné památky, sloup Nejsvětější Trojice, uvedený na seznamu UNESCO.


 9. Prachárna Park Hotel Olomouc **** star 4 four stars Details
  Olomouc:
  Krelovska 91
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Prachárna Park Hotel Olomouc is located in a scenic area on the outskirts of Olomouc, a 5-minute drive from the city centre. It uses biomass for heating and offers a sauna for a surcharge. The hotel is non smoking. Free WiFi is provided. All of Prachárna Park Hotel’s rooms are spacious and comfortably furnished, and they come with a seating area and a satellite TV. The bathroom features a shower and a bath and comes also with a hairdryer. Bicycles are available free of charge on site and guests can fish in the on-site pond. The tour desk at Prachárna Park Hotel Olomouc offers advice on excursions and arranges massages. A 24-hour front desk service is also provided. Local and international dishes are served at the hotel’s restaurant Arsenal. The bar offers drinks and snacks. Free private parking is available and the Motel Prachárna Bus Stop is right outside. Brno’s Turany Airport is 39.1 miles from Prachárna Park Hotel Olomouc.
  Prachárna Park Hotel Olomouc se nachází na malebném místě na okraji Olomouce, 5 minut jízdy autem od centra města. Tento nekuřácký hotel nabízí Wi-Fi zdarma, topení na biomasu, saunu za příplatek a neplacené soukromé parkoviště.Prostorné a pohodlně zařízené pokoje v Prachárně Park Hotelu mají posezení, satelitní TV a koupelnu s vanou, sprchou a fénem. Hotel zahrnuje bezplatné půjčení jízdních kol, rybník vhodný k rybaření, přepážku s turistickými informacemi, nepřetržitě otevřenou recepci, tipy na výlety a masáže. V hotelové restauraci Arsenal se podávají pokrmy místní i mezinárodní kuchyně. V baru se servírují nápoje i lehké občerstvení.Přímo před budovou se nachází autobusová zastávka Motel Prachárna. Prachárna Park Hotel Olomouc leží 63 km od letiště Brno-Tuřany.


 10. Arigone *** star 3 three stars Details
  Olomouc:
  Univerzitni 20
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This 3-star hotel is located in the historical centre of Olomouc. It offers elegant rooms with parquet flooring and free internet. The 2-floor restaurant has wooden furnishing. Hotel Arigone features a lounge area and a summer terrace. Dishes can be prepared on the open fireplace and there is a daily menu available.
  Tento 3hvězdičkový hotel se nachází v historickém centru Olomouce. Nabízí elegantní pokoje s parketovou podlahou a internet zdarma. Restaurace na 2 poschodích má dřevěné vybavení. Hotel Arigone nabízí salonek a letní terasu. Pokrmy lze připravovat na otevřeném krbu a k dispozici je denní menu.Olomouc tourist travel information links


Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd