WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Kutna HoraGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Kutna Hora
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Kutna Hora Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Kutna Hora tourist travel information links

Lodging Accommodation in Kutna Hora Czech Republic   Home : Czech Republic : Kutna Hora  


Results 1 - 9 of 9

 1. Penzion a Restaurant Barbora *** star 3 three stars Details
  Kutna Hora:
  Kremnicka 909
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Penzion Barbora is situated in the centre of Kutná Hora with a direct view of historic church Chrám Svaté Barbory. It offers rooms with balconies, private bathrooms and free Wi-Fi. The Barbora provides a bar and a restaurant with a terrace, serving Czech and international cuisine. During summer barbecues are offered. Guests can enjoy the proximity to all major sites from Penzion Barbora.
  Penzion Barbora se nachází v centru Kutné Hory a nabízí pokoje s koupelnou, bezplatným Wi-Fi, balkonem a přímým výhledem na historický chrám svaté Barbory. Penzion Barbora provozuje bar a restaurace s terasou připravující pokrmy české i mezinárodní kuchyně. V létě jsou podávána jídla z grilu. Penzion Barbora stojí v blízkosti všech hlavních místních zajímavostí.


 2. Pension Bed and Breakfast *** star 3 three stars Details
  Kutna Hora:
  Kourimska 28
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Pension Bed & Breakfast is only a 2-minute walk from the centre of Kutna Hora and 1,650 feet from the St Barbara Cathedral. All en-suite rooms come with flat-screen TV and a work desk. Free Wi-Fi access is provided. Some rooms have air conditioning, which is available upon request. Guests can start their day with a buffet breakfast every morning. Free parking is provided in front of the building, and a garage for bikes and motorcycles is on site as well. The local bus stop is 650 feet away. A bob sleigh track is within 0.6 miles. Guests can also visit the Baroque Zleby Castle, 15.5 miles away from the Bed & Breakfast. The castle is surrounded by a park with wild animals and hunting birds.
  Pension Bed a Breakfast je jen 2 minuty chůze od centra Kutné Hory a 500 metrů od chrámu svaté Barbory. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu a jsou vybavené TV s plochou obrazovkou a psacím stolem. K dispozici je i bezplatné Wi-Fi. Některé pokoje mají klimatizaci, která je k dispozici na požádání.Každý den můžete začít snídaní formou bufetu. Přímo před budovou je bezplatné parkoviště a na místě je také garáž pro jízdní kola a motocykly. Místní autobusová zastávka je vzdálená 200 metrů.Bobová dráha leží 1 km odtud. Bed a Breakfast leží 25 km od barokního zámku Žleby, který mohou hosté penzionu navštívit. Zámek je obklopený parkem s volně žijícími živočichy a dravými ptáky.


 3. Hotel Zlata Stoupa **** star 4 four stars Details
  Kutna Hora:
  Tylova 426
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Enjoying a central location only 200 metres from the Main Train Station in the UNESCO-listed mediaeval Kutna Hora, Hotel Zlatá Stoupa offers pleasant rooms with minibars and satellite TV. The rooms also feature free Wi-Fi internet access. The restaurant at the Zlatá Stoupa serves traditional Czech as well as international dishes. Kutna Hora dates back to the 13th century when silver mining began in the area. Historic sights including the Kostel sv. Jana Nepomuckého or the Chrám Nanebevzetí Panny Marie (Church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary) can be visited.
  Hotel Zlatá Stoupa nabízí polohu v centru města, jen 200 metrů od hlavního vlakového nádraží ve středověké Kutné Hoře, která je na seznamu památek UNESCO. Nabízí příjemné pokoje s minibarem a satelitní TV. Všechny pokoje mají Wi-Fi internetové připojení. Zlatá Stoupa má restauraci, která podává tradiční české i mezinárodní pokrmy. Kutná Hora byla založena ve 13. století se začátkem těžby stříbra v této oblasti. Navštívit můžete historické památky jako např. kostel sv. Jana Nepomuckého nebo Chrám Nanebevzetí Panny Marie.


 4. Hotel U Kata *** star 3 three stars Details
  Kutna Hora:
  Uhelna 596
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Only 200 metres from Kutna Hora's UNESCO-listed historic centre and the main train station, this hotel offers a wellness centre with a beer bath, sauna and massages. Free private parking is available. Hotel U Kata houses a rustic-style restaurant with wooden décor. It serves traditional Czech cuisine as well as international dishes. All rooms are soundproofed and come with satellite TV and free Wi-Fi. There is a work desk as well as seating area. The furniture is brightly painted in various colours and there are carpet floors. Bicycle rental and storage is available. The U Kata is 300 metres away from the Klimeska sports centre with a swimming pool, outdoor water park, tennis courts and beach volleyball.
  Tento hotel se nachází pouhých 200 metrů od hlavní železniční stanice a historického centra Kutné Hory, které figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO, a nabízí wellness centrum s pivní lázní, saunou a masážemi. Soukromé parkoviště je k dispozici zdarma. Hotel U Kata provozuje restauraci v rustikálním stylu vyzdobenou dřevěnými dekoracemi. Připravovány jsou zde tradiční pokrmy české i mezinárodní kuchyně. Všechny pokoje jsou zvukotěsné a vybavené satelitní TV a bezplatným Wi-Fi. K dispozici je také pracovní stůl a prostor k posezení. Nábytek je natřený různými pestrými barvami a podlahy jsou pokryté koberci. Součástí nabídky je také půjčovna a úschovna jízdních kol. Hotel U Kata se nachází 300 metrů od sportovního centra Klimeška s bazénem, venkovním aquaparkem, tenisovými kurty a hřištěm pro plážový volejbal.


 5. Hotel Kreta *** star 3 three stars Details
  Kutna Hora:
  Prachnanska 88
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The family-run Hotel Kreta is situated in a calm part of Kutná Hora, a 7-minute walk from the main square, and offers you nice views of a park and of the sights of the city. Part of the Kreta hotel is also a cosy restaurant with both traditional Czech and international cuisine. It is divided into several small lounges including one for smokers, and can also accommodate all kinds of celebrations and company parties. Wireless internet is available in the entire hotel free of charge.
  Rodinný hotel Kréta najdete v tiché části Kutné Hory, 7 minut pěšky od hlavního náměstí. Nabízí krásný výhled na park a památky města. Součástí hotelu Kréta je také útulná restaurace s českou a mezinárodní kuchyní. Je rozdělena do několika malých salonků, včetně jednoho pro kuřáky, a je také vhodná pro různé druhy oslav a podnikových večírků. V celé budově hotelu je zdarma k dispozici bezdrátový internet.


 6. Hotel Opat **** star 4 four stars Details
  Kutna Hora:
  Husova 138
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Opat in one of the oldest patrician buildings in Kutna Hora, provides luxurious and quiet accommodation in charmingly styled rooms including free wired internet access. The hotel's Mincovna restaurant has 50 seats, a summer terrace and a lounge for 12 guests and offers tasty Czech and international cuisine. Start your day with a complimentary buffet breakfast before you set out to explore this UNESCO-protected city with its 2 cathedrals or to successfully do business. Make use of the Hotel Opat's 1-day package for honeymooners or of the 2-day package including a guided tour of Kutna Hora and its surroundings!
  Hotel Opat v jednom z nejstarších šlechtických domů v Kutné Hoře nabízí luxusní a poklidné ubytování v pokojích upravených v okouzlujícím stylu s kabelovým internetovým připojením zdarma. Hotelová restaurace Mincovna má kapacitu pro 50 osob, k dispozici je i letní terasa a salonek pro 12 osob. Svůj den můžete začít vynikající snídaní podávanou formou bufetu a poté se vydat objevovat toto město se dvěma katedrálami, jež je pod ochranou organizace UNESCO nebo na úspěšnou obchodní schůzku. Využijte jednodenní speciální nabídku líbánek či dvoudenní nabídku zahrnující prohlídku Kutné Hory a okolí s průvodcem.


 7. Hotel U Vlasskeho Dvora *** star 3 three stars Details
  Kutna Hora:
  28. rijna 511
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The U Vlasskeho Dvora hotel in the UNESCO-protected historical centre of Kutna Hora offers you spacious rooms with free wireless internet access and charming city views. The hotel is situated in a calm and quiet area of picturesque winding lanes with souvenir shops, cosy cafés and garden restaurants. Yet the hotel boasts its own charming restaurant with a terrace, offering tasty Czech cuisine. Prague is only 60 km away, so day trips to the Czech capital are an option as well when at the U Vlasskeho Dvora hotel staying in Kutna Hora.
  Hotel U Vlašského Dvora v historickém centru Kutné Hory, která je na seznamu UNESCO, nabízí prostorné pokoje s bezplatným připojením na internet a kouzelným výhledem na město. Hotel se nachází na klidném místě v kouzelné klikaté uličce s obchody se suvenýry, útulnými kavárnami a zahradními restauracemi. I přesto se hotel pyšní vlastní příjemnou restaurací s terasou, kde se podává chutná česká kuchyně. Do Prahy je to 60 km, takže celodenní výlet do české metropole je také možný, i když se ubytujete U Vlašského Dvora v Kutné Hoře.


 8. Hotel a Restaurace U Hrncire *** star 3 three stars Details
  Kutna Hora:
  Barborska 24
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Offering an ŕ-la-carte restaurant, Hotel a Restaurace U Hrnčíře is located in Kutná Hora, 1,000 feet from the historical centre and 1,300 feet from the Church of St. Barbara. Free WiFi access is available. All rooms feature a private bathroom with a bath or a shower. Most of the units also include satellite flat-screen TV and a view. At Hotel a Restaurace U Hrnčíře you will find a garden, barbecue facilities and a terrace. An array of activities can be enjoyed in the surroundings, including cycling and hiking. Hotel a Restaurace U Hrnčíře is 2,150 feet from the Church of the Assumption of Our Lady and Saint John the Baptist and 1.6 miles from the Sedlec Ossuary.
  Hotel a Restaurace U Hrnčíře se nachází v Kutné Hoře, 300 metrů od historického centra a 400 metrů od chrámu sv. Barbory, a nabízí ŕ la carte restauraci a Wi-Fi zdarma. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou a většina také satelitní TV s plochou obrazovkou a výhled. Při pobytu v Hotelu a Restauraci U Hrnčíře můžete využívat zahradu, gril a terasu. V okolí se lze věnovat různým aktivitám, jako je pěší turistika nebo cyklistika. Hotel a Restaurace U Hrnčíře se nachází 650 metrů od kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a 2,6 km od kostnice v Sedlci.


 9. Hotel Medinek *** star 3 three stars Details
  Kutna Hora:
  Palackeho Namesti 316
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Mědínek is situated right in the heart of the historic, UNESCO-protected Old Town of Kutná Hora and offers you free wireless internet and free parking on site. Relax with a cup of coffee or a cold drink in the cosy lobby café or on the summer terrace and enjoy typical Czech and international cuisine in the Mědínek's restaurant. Dietary needs can be accommodated as well.
  Hotel Mědínek se nachází přímo v srdci historického Starého Města v Kutné Hoře, které je na seznamu chráněných památek UNESCO. Nabízí bezplatné bezdrátové připojení na internet a bezplatné parkování v místě. V útulné kavárně ve vstupní hale nebo na letní terase můžete odpočívat u šálku kávy nebo studeného nápoje a v restauraci hotelu Mědínek si můžete pochutnat na typické české i mezinárodní kuchyni. Postarají se zde i o vaše dietetické potřeby.Kutna Hora tourist travel information links


Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd