WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Jindrichuv HradecGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Jindrichuv Hradec
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Jindřichŭv Hradec Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Jindrichuv Hradec Czech Republic   Home : Czech Republic : Jindrichuv Hradec  


Results 1 - 9 of 9

 1. Penzion Dobre Casy Details
  Jindrichuv Hradec:
  Mlyn na Nezarce 117
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in a picturesque landscape, right next to a river, Penzion Dobré Časy offers rooms with free wired internet and satellite TV. The guest house is situated in a former watermill dating back to the 15th century. The centre of Jindřichŭv Hradec is 2 km away. All rooms come with a seating area and a bathroom with a shower. Each room provides views of the surrounding landscape. The guest house can organise hunting trips in the owner's game reserve. Free Wi-Fi is available in Penzion Dobré Časy’s public areas. It features a restaurant serving Czech cuisine and game specialties. BBQ evenings are organizes once a week and during summer, you can dine on the on-site terrace. Bicycles and boats can be rented on site. A playground is provided for the children’s entertainment and you can also relax on the guest house’s sunbathing terrace. A buffet breakfast is served daily. You can park your car free of charge on site. Horseback riding is possible 500 metres away and the well-known Jindřichův Hradec Castle is 2.3 km from the property.
  Penzion Dobré Časy se nachází v budově bývalého vodního mlýna z 15. století stojícího uprostřed malebné krajiny a v těsné blízkosti řeky, 2 km od centra Jindřichova Hradce, a nabízí pokoje s bezplatným kabelovým internetem i satelitní TV. Součástí všech pokojů je koupelna se sprchou, posezení a výhled do okolní krajiny. Personál pro vás zorganizuje lovecké výlety do obory majitele penzionu. Ve společných prostorách má Penzion Dobré Časy zdarma dostupné Wi-Fi. K dispozici je také restaurace připravující pokrmy české kuchyně i zvěřinové speciality a 1krát týdně jsou pořádány večery spojené s grilováním. Během léta mohou hosté stolovat také na terase penzionu. V penzionu si lze pronajmout jízdní kola a čluny. Pro děti je připraveno hřiště a vy můžete relaxovat při opalování na terase penzionu. Každý den je podávána snídaně formou bufetu. Parkoviště penzionu lze využívat zdarma. Přibližně 500 metrů od penzionu si můžete zajezdit na koních a 2,3 km vás dělí od proslulého zámku v Jindřichově Hradci.


 2. Penzion Kapitan ** star 2 two stars Details
  Jindrichuv Hradec:
  Prazska 297
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Only 1 km away from Jindřichŭv Hradec's centre, Penzion Kapitan is a small guest house with a garden and bicycle storage. All rooms have an en suite bathroom, cable TV and a kettle. Free Wi-Fi is available in all rooms at Kapitan Penzion. There is no restaurant at the guest house, but the nearest ones are only 300 metres away. There is also a supermarket just 100 metres from the house. The nearby castles of Červená Lhota and Landštejn can be reached in less than 1 hour by car. The distance to Třeboň is 20 km.
  Penzion Kapitán stojí pouhý 1 km z centra Jindřichova Hradce. Jedná se o malý penzion se zahradou a úschovnou jízdních kol. Všechny jeho pokoje mají vlastní koupelnu, kabelovou TV a rychlovarnou konvici. Kapitán Penzion poskytuje bezplatné Wi-Fi ve všech pokojích. Penzion nemá vlastní restauraci, ale ty nejbližší najdete už ve vzdálenosti 300 metrů. K supermarketu se dostanete za pouhých 100 metrů. K blízkým hradům Červená Lhota a Landštejn dojedete autem za méně než 1 hodinu. Vzdálenost do Třeboně činí 20 km.


 3. Penzion Kasper Cyklopenzion *** star 3 three stars Details
  Jindrichuv Hradec:
  namesti Miru 178/I
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Only 50 metres away from Jindřichŭv Hradec Castle, this guest house offers a café-bar with a lovely courtyard terrace. All rooms have en suite bathroom, satellite TV and free Wi-Fi. Each room at Penzion Kasper Cyklopenzion includes a small fridge and a seating area. Toiletries are provided in the bathroom. Guests at Cyklopenzion Kasper also enjoy a 10% discount at a nearby wellness centre. Located just 50 metres away, it offers a sauna and massage treatments. Bicycles are available for rent directly at the guest house. There is also a bicycle storage room and a laundry room. The castles of Červená Lhota and Landštejn are just 16 km away. The local bus and railway stations are 1.5 km from the guest house.
  Tento penzion je vzdálen pouhých 50 metrů od zámku Jindřichův Hradec a nabízí kavárenský bar s krásnou terasou na nádvoří. Jeho pokoje mají vlastní koupelnu, satelitní TV a bezplatné Wi-Fi. Penzion Kasper Cyklopenzion má pokoje vybavené malou lednicí a obývací částí. V koupelně jsou k dispozici toaletní potřeby. Cyklopenzion Kasper poskytuje hostům 10% slevu do nedalekého wellness centra. To je vzdálené pouhých 50 metrů a najdete zde saunu a masáže. V penzionu si můžete půjčit jízdní kola. Nechybí ani úschovna kol a prádelna. Zámek Červená Lhota a hrad Landštejn jsou vzdálené jen 16 km. Místní autobusové a vlakové nádraží najdete ve vzdálenosti 1,5 km od penzionu.


 4. Hotel Vajgar *** star 3 three stars Details
  Jindrichuv Hradec:
  nam. Miru 162/ I
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in Jindrichuv Hradec village centre, Hotel Vajgar is just 50 metres from Vajgar Lake and 400 metres from Jindrichuv Hradec Castle. Wi-Fi is available to all guests free of charge. All rooms have a bathroom, seating area and TV. Some have a refrigerator. Breakfast can be taken in the room. Hotel Vajgar’s restaurant serves Czech cuisine, which can be enjoyed in the dining area or outside on the terrace. Drinks are available at the bar. The Czech Canada region is just 10 km away and Cervena Lhota Castle and Trebon can all be reached by car in 25 minutes. The local train station is a 10-minute walk away.
  Hotel Vajgar se nachází v centru Jindřichova Hradce, pouhých 50 metrů od jezera Vajgar a 400 metrů od zámku Jindřichův Hradec. Wi-Fi je všem hostům k dispozici zdarma. Všechny pokoje jsou vybavené vlastní koupelnou, obývací částí a TV. Některé mají lednici. Snídani si můžete vychutnat na pokoji. Hotel Vajgar disponuje restaurací, která podává českou kuchyni, kterou si můžete vychutnat v jídelně nebo venku na terase. Na baru si můžete dát drinky. Oblast České Kanady je vzdálená 10 km a na zámek Červená Lhota i do Třeboně dojedete autem za 25 minut. Na místní vlakové nádraží dojdete za 10 minut.


 5. Hotel Bílá Paní *** star 3 three stars Details
  Jindrichuv Hradec:
  Dobrovského 5
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located in Jindřichův Hradec, 150 feet from the castle and the square, Hotel Bílá Paní houses a restaurant with a summer terrace. Free WiFi is available. All units feature a TV with satellite channels and a private bathroom. Some also come with a kitchenette and a living area. The museum is 350 feet away. A bus stop and a train station are within 350 feet. An aquapark can be reached within 0.6 miles. Free parking is available 650 feet from the property.
  Hotel Bílá Paní se nachází v Jindřichově Hradci, 50 metrů od tamního zámku i náměstí, a nabízí restauraci s letní terasou a zdarma dostupné Wi-Fi. Součástí všech pokojů je satelitní TV a vlastní koupelna. V některých najdete také kuchyňský kout a obývací část. Hotel stojí 100 metrů od místního muzea a stejně daleko od budovy najdete autobusovou zastávku i vlakové nádraží. Do místního aquaparku je to 1 km. Pouhých 200 metrů vzdálené parkoviště mohou hosté využívat zdarma.


 6. Penzion U Tkadlen ** star 2 two stars Details
  Jindrichuv Hradec:
  Pod hradem 7/IV
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located on the banks of the Nežárka River, directly below Jindrichuv Hradec Castle, this guest house offers accommodation with free Wi-Fi. Free private parking is available on site. The rooms at Penzion U Tkadlen are simply decorated with wooden furniture. Some rooms have shared bathroom facilities. Guests can enjoy traditional Czech dishes in U Tkadlen’s restaurant. Barbecue facilities are available in the pension’s charming garden. Nearby available activities include hiking, cycling, and boat trips. The Cervena Lhota Chateaux is 17 km from Penzion U Tkadlen, and the nearest bus station is 1 km away.
  Tento penzion se nachází na břehu Nežárky přímo pod zámkem Jindřichův Hradec. Nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi. Na místě můžete parkovat zdarma. Penzion U Tkadlen nabízí pokoje jednoduše zařízené dřevěným nábytkem. Některé pokoje mají společné sociální zařízení. V restauraci U Tkadlen si hosté mohou pochutnat na tradičních českých jídlech. V okouzlující přilehlé zahradě je k dispozici gril. V blízkosti penzionu lze provozovat turistiku, jízdu na kole a výlety lodí. Zámek Červená Lhota se nachází ve vzdálenosti 17 km a nejbližší autobusová zastávka je 1 km daleko.


 7. Penzion Eva Details
  Jindrichuv Hradec:
  Nova 944 III.
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Penzion Eva is a small guest house located just 800 metres from Jindřichŭv Hradec’s train and bus stations. All rooms have an en suite bathroom and free Wi-Fi. A small fridge and a kettle are provided in every room. All have a spacious seating area with a sofa. There is also a garden with a summer terrace, partly covered by a wooden roof. The Prague-Vienna Greenways bike route goes right past Eva Penzion. You can also find tennis courts and a public park within 400 metres. A picturesque narrow-gauge railway runs just 800 metres away.
  Malý Penzion Eva se nachází pouhých 800 metrů od autobusového a vlakového nádraží Jindřichova Hradce. Pokoje mají vlastní koupelnu a bezplatné Wi-Fi. Všechny pokoje jsou vybavené malou lednicí a rychlovarnou konvicí. V každém z nich najdete obývací část s pohovkou. Nechybí zde ani zahrada s letní, částečně dřevěnou střechou krytou terasou. Eva Penzion leží na cyklistické stezce Praha-Vídeň. Ve vzdálenosti 400 metrů najdete tenisové kurty a veřejný park. Malebná úzkorozchodná železnice je vzdálená pouhých 800 metrů.


 8. Hotel Concertino Zlata Husa **** star 4 four stars Details
  Jindrichuv Hradec:
  Namesti Miru 141/I
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The family-run Concertino hotel in the heart of the charming South Bohemian city of Jindřichův Hradec offers you up-to-date facilities and first-class Czech and international cuisine. Have a pleasant time in the cosy Café Bar and enjoy barbecue food, fish and other specialities in the the restaurant or in the summer patio. The entire Concertino hotel Zlatá Husa is barrier-free, allowing free.
  Rodinný hotel Concertino v srdci půvabného jihočeského města Jindřichův Hradec Vám nabízí moderní zařízení a prvotřídní českou a mezinárodní kuchyni. Příjemné chvíle můžete zažít v útulném baru Café Bar, v restauraci nebo na letní terase si můžete vychutnat barbecue, ryby či další speciality. Celý hotel Concertino Zlatá Husa je bezbariérový.


 9. Penzion Na 15. Poledníku *** star 3 three stars Details
  Jindrichuv Hradec:
  Kostelni 76
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Na 15. Poledníku is located in central Jindrichuv Hradec, overlooking the Church of the Assumption. It is a family-run hotel, part of the Cyclopension Association CR and offers spacious bright rooms. The guestrooms of the Penzion Na 15. Poledníku feature free Wi-Fi connection, a seating area and a work desk. There is a TV with cable channels and private bathrooms, some with a bathtub. Guests can enjoy Southern Bohemian specialties, served in the typical tavern of the hotel. Snacks and a good wine list are provided by the in-house coffee shop. Poledníku offers services for cyclists including storage, laundry, bike-assistant and tips-on-trips. There are many cycling, hiking and fishing opportunities in the surrounding environs. Jindrichuv Hradec feature several baroque and rococo churches. The Unesco Heritage town of Telč is 40 minutes away by car.
  Penzion Na 15. Poledníku se nachází v centru Jindřichova Hradce a nabízí výhled na kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tento rodinný hotel je jedním z "Cyklopenzionů ČR", s prostornými světlými pokoji. Penzion Na 15. Poledníku nabízí pokoje s Wi-Fi internetovým připojením, posezením, psacím stolem, kabelovou TV a vlastní koupelnou (v některých pokojích s vanou). Hotel má typickou hospůdku, ve které si hosté mohou vychutnat jihočeské speciality. Hotelová kavárna nabízí občerstvení a dobré víno. Penzion Na 15. Poledníku může cyklistům nabídnout úschovnu jízdních kol, prádelnu, servis a tipy na výlety. Okolí penzionu je plné příležitostí k cykloturistice, pěší turistice a rybaření. Jindřichův Hradec má hned několik barokních a rokokových kostelů. Město Telč, které je na seznamu památek UNESCO, je odtud 40 minut autem.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd