WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Hradec KraloveGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Hradec Kralove
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Hradec Kralove Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Hradec Kralove Czech Republic   Home : Czech Republic : Hradec Kralove  


Results 1 - 10 of 10

 1. Pension Holata *** star 3 three stars Details
  Hradec Kralove:
  K Labi 627/9A
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Offering free private parking and an inviting garden, this family-run guest house enjoys a quiet location in Hradec Králové, a 5-minute drive from the centre. Free WiFi is offered in the entire property. Pension Holata features a sunny terrace, opening into the beautiful garden. The winter garden has a dining area and a comfortable lounge area where drinks and coffee are served. The Holata offers charming rooms with private bathrooms and satellite TV. They are all individually furnished and have a work desk and a seating area. Holata Pension is close to the banks of Elbe River and only 1.2 miles away from Hradec Králové city centre. This historic city is one of the oldest settlements in the Czech Republic and features sights such as a historic market place, or architect Jan Kotera’s East Bohemian museum. A well-known local restaurant serving traditional Czech and international cuisine is 1,000 feet away. A 6-hole golf course can be reached within a 10-minute walk from Pension Holata.
  Tento rodinný penzion najdete v klidné části předměstí Hradce Králové. V celém objektu je bezplatné Wi-Fi připojení, k dispozici je i neplacené soukromé parkoviště. Pension Holata nabízí slunnou terasu ústící do nádherné zahrady. V zimní zahradě najdete jídelní část a pohodlný salonek, kde se podávají nápoje a káva. Penzion Holata poskytuje ubytování v okouzlujících pokojích s vlastní koupelnou a satelitní TV. Jsou individuálně zařízené a jejich součástí je pracovní stůl a posezení. Holata Pension se nachází nedaleko břehů řeky Labe a pouhé 2 km od centra Hradce Králové. Toto historické město je jedním z nejstarších lidských sídel na území České republiky. K jeho lákadlům patří historické tržiště nebo expozice architekta Jana Kotěry v Muzeu východních Čech. Tři sta metrů od hotelu se nachází známá místní restaurace podávající tradiční českou a mezinárodní kuchyni. Pension Holata je vzdálený 10 minut pěšky od 6jamkového golfového hřiště.


 2. Hotel U Kralovny Elisky **** star 4 four stars Details
  Hradec Kralove:
  Male Namesti 117
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This nice hotel housed in a historic building in the centre of Hradec Králové belongs to a complex of town houses dating back to the 14th century. The original structures like vaulted ceilings are still visible and the unique combination of historical and modern elements such as a glass-covered inner atrium with a winter garden creates an unusual and comfortable atmosphere. The stylish restaurant provides Czech and international cuisine and in the tavern you can enjoy excellent wines to live music. Wellness facilities with an indoor swimming-pool, a sauna, a whirlpool, and a small fitness centre are available at an additional cost.
  Příjemný hotel v historické budově v centru Hradce Králové patří do komplexu městských domů ze 14.století. Původní prvky jako jsou klenuté stropy jsou stále patrné. Jedinečná kombinace historických a moderních elementů - vnitřní atrium se skleněnou střechou se zimní zahradou - vytvářejí neobvyklou a příjemnou atmosféru. Stylová restaurace podává českou i mezinárodní kuchyni. V taverně si můžete dopřát kvalitní vína a živou hudbu. Za příplatek je k dispozici vnitřní bazén, sauna, vířivka whirlpool a malé fitness centrum.


 3. Hotel Tereziansky Dvur **** star 4 four stars Details
  Hradec Kralove:
  Jana Koziny 336
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Tereziansky Dvur is a 5-minute walk from the old town of Hradec Kralove. It offers free Wi-Fi and features a spa area with an indoor pool and a bath spa. Hotel Tereziansky Dvur features a restaurant serving Czech and international cuisine, 2 bars, a café, and a large terrace. The elegant rooms are all air-conditioned and offer an LCD satellite TV, a minibar, and a safe. Free private parking is available close to the Tereziansky Dvur.
  Hotel Tereziánský Dvůr se nachází jen 5 minut chůze od historického centra Hradce Králové. Nabízí lázeňské centrum s krytým bazénem a vířivkou a zdarma Wi-Fi. Hotel Tereziánský Dvůr se může pochlubit 2 bary, kavárnou, velkou terasou a restaurací, kde se podávají jídla české i mezinárodní kuchyně. Hotel má elegantně zařízené pokoje s klimatizací, satelitní LCD TV, minibarem a trezorem. Tereziánský Dvůr hostům nabízí možnost parkování zdarma na soukromém parkovišti v blízkosti.


 4. Boromeum Residence *** star 3 three stars Details
  Hradec Kralove:
  Spitalska 183
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Boromeum residence offers you new and tastefully furnished apartments with kitchenettes and washing machines in a listed historic building, right in the Old Town of Hradec Hradec Kralove. Restaurants can be found only 200 metres away form the Boromeum Residence. Wired internet access is available in the apartments free of charge. You can park your car free of charge at a nearby location.
  Rezidence Boromeum vám nabízí nové, vkusně zařízené apartmány s kuchyňkou a pračkou v historické budově, přímo na Starém Městě v Hradci Králové. Nejbližší restaurace se nacházejí pouze 200 metrů od rezidence Boromeum. V apartmánech je zdarma k dispozici kabelové připojení na internet. Své auto si můžete zdarma zaparkovat nedaleko rezidence.


 5. Hotel Okresni Dum **** star 4 four stars Details
  Hradec Kralove:
  Palackeho 409
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Okresní Dům hotel is a fine example of Art Nouveau architecture in Hradec Králové, situated in a quiet area of the centre and offering secure parking in the courtyard. All rooms are equipped with an ADSL internet connection (free of charge) and an LCD satellite TV. Their modern furniture harmoniously blends in with the historic architecture of the building. Fine international cuisine can be enjoyed in the Okresní Dům's restaurant.
  Hotel Okresní Dům je dobrým příkladem secesní architektury v Hradci Králové, nachází se v klidné části centra města a nabízí hlídané parkoviště ve dvoře. Všechny pokoje jsou vybaveny připojením k internetu ADSL (zdarma) a LCD TV se satelitním příjmem. Jejich moderní nábytek se harmonicky mísí s historickou architekturou budovy. Vynikající mezinárodní kuchyni si můžete vychutnat v restauraci hotelu Okresní Dům.


 6. Hotel Cernigov *** star 3 three stars Details
  Hradec Kralove:
  Riegerovo Namesti 1449
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Cernigov is situated in Hradec Králové in Eastern Bohema, offering fully equipped congress facilities, comfortable rooms and excellent cuisine. Its convenient location, the well-trained staff and its great number of services make the Cernigov hotel one of the most popular congress venues and hotels in Eastern Bohemia. Savour delicious Bohemian and international cuisine in the inviting restaurant and set out to explore this scenic region or for successfully doing business.
  Hotel Černigov najdete ve východočeském Hradci Králové. Nabízí kompletně vybavené kongresové místnosti, pohodlné pokoje a vynikající kuchyni. Díky výborné poloze, profesionálním zaměstnancům a velkému množství služeb se z hotelu Černigov stalo jedno z nejoblíbenějších míst konání kongresů ve Východních Čechách. V příjemné restauraci můžete ochutnat vynikající českou i mezinárodní kuchyni a celý den se věnovat prohlídce této krásné oblasti nebo absolvovat obchodní jednání.


 7. Alessandria *** star 3 three stars Details
  Hradec Kralove:
  Trida SNP 733
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Alessandria, named after Hradec Kralove's Italian twin city, can be found about 1 km north-east of the centre. Enjoy evening entertainment in the night club as well as great home-style Czech cuisine in the typical Brasserie on site. Wireless internet is available free of charge in the public areas of the hotel and superior rooms feature free wired internet access. Book tours for Hradec Kralove and for the charming East-Bohemian countryside right at the Alessandria hotel.
  Hotel Alessandria, který byl pojmenován po italském družebním městě Hradce Králové, najdete 1 km severovýchodně od centra města. Večer si můžete užít zábavy v nočním klubu a pochutnat si na skvělé domácí české kuchyni v typické místní pivnici. Bezdrátový internet je k dispozici zdarma ve veřejných prostorách hotelu a v pokojích typu Superior je bezplatné kabelové připojení na internet. Zarezervujte si okružní jízdy po Hradci Králové a výlety do nádherné východočeské přírody, která začíná hned u hotelu Alessandria. pojmenované po italské Hradec Králové je partnerským městem, se nachází asi 1 km severo-východně od centra. Užijte si večerní zábava v nočním klubu, stejně jako velký domov-styl české kuchyně v typickém Brasserie na místě. Bezdrátový internet je k dispozici zdarma ve veřejných prostorách hotelu a superior pokoje jsou s bezplatným připojením na internet. Rezervace na zájezdy Hradec Králové a okouzlující Jižní-české přírodě přímo u hotelu Alessandria.


 8. Nove Adalbertinum *** star 3 three stars Details
  Hradec Kralove:
  Velke namesti 32
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Nove Adalbertinum is one of the dominant buildings on the historic Grand Square of Hradec Kralove and houses charming guest rooms, a congress centre and a fine restaurant. Once a monastery, the Nové Adalbertinum nowadays offers a unique combination of historic architecture and up-to-date facilities including free wireless internet access. The complimentary buffet breakfast provides for an ideal start and the restaurant as well as the café in the courtyard serve delicious Czech cuisine.
  Nové Adalbertinum, jedna z dominantních staveb na historickém Velkém náměstí v Hradci Králové, nabízí pěkné pokoje, kongresové centrum a skvělou restauraci. Nové Adalbertinum bylo kdysi klášterem a dnes nabízí jedinečnou kombinaci historické architektury a nejmodernějšího vybavení včetně bezplatného bezdrátového připojení na internet. Bezplatná snídaně formou bufetu se vám postará o ideální start do nového dne a restaurace i kavárna v nádvoří nabízejí vynikající českou kuchyni.


 9. Hotel Grand **** star 4 four stars Details
  Hradec Kralove:
  triida CSA 295
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Newly opened in March 2009, the bed and breakfast Hotel Grand is situated in the centre of Hradec Králové, in a renovated historic building. All of the spacious rooms have an en-suite bathroom and are equipped with an LCD satellite TV, a safe box, a minibar and cable internet access. You can park your car in the courtyard of the Hotel Grand. The reception is open 24 hours a day.
  V březnu 2009 nově otevřený bed and breakfast Hotel Grand se nachází v centru Hradce Králové, ve zrekonstruované historické budově. Všechny prostorné pokoje mají vlastní koupelnu a jsou vybaveny satelitní LCD televizí, trezorem, minibarem a kabelovým připojením k internetu. Na dvoře hotelu Grand můžete zaparkovat své auto. Bar je otevřen 24 hodin denně.


 10. Hotel Vacek Pod Vezi **** star 4 four stars Details
  Hradec Kralove:
  Velke namesti 165
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Centrally situated in the historic Hradec Králové, Hotel Vacek Pod Věží provides free limited access to the gym and a hot tub, while an infrared sauna is available at additional cost. Free Wi-Fi is provided in the entire building. Hotel Vacek Pod Vezi offers an ŕ la carte restaurant serving a wide selection dishes. Guests can also dine on the summer terrace. A rich breakfast is served every morning. The rooms at the Vacek Pod Vezi feature air conditioning, satellite TV, a minibar, a safety-deposit box. The tiled bathrooms are equipped with a shower or a bath tub and a hairdryer. Private secured parking is available on site at an additional charge. The hotel staff can also arrange taxi service.
  Hotel Vacek Pod Věží se nachází v historickém centru Hradce Králové. Zdarma poskytuje omezený vstup do posilovny a vířivky a za poplatek je k dispozici také infračervená sauna. Ve všech prostorách je zdarma dostupné Wi-Fi. Hotel Vacek Pod Věží má ŕ la carte restauraci, ve které se podává široká škála pokrmů. Stolovat lze také na letní terase. Každé ráno se podává bohatá snídaně.Všechny pokoje v hotelu Vacek Pod Věží jsou vybavené klimatizací, satelitní TV, minibarem a bezpečnostní schránkou. V kachlové koupelně najdete sprchu nebo vanu a fén. Na místě lze za příplatek využívat hlídané soukromé parkoviště. V případě potřeby vám personál hotelu zajistí taxi.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd