WelcomeSmile Hotels in Czech Republic BreclavGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Breclav
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Břeclav Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Breclav Czech Republic   Home : Czech Republic : Breclav  


Results 1 - 8 of 8

 1. Centrum Ubytování Břeclav Details
  Breclav:
  Stromoradní 839
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Featuring free WiFi throughout the property, Centrum Ubytování Břeclav offers accommodations in Břeclav, just 12 miles from Mikulov. You will find a shared kitchen at the property. The area is popular for biking and hiking. The hostel also provides bike rental. Laa an der Thaya is 23 miles from Centrum Ubytování Břeclav, and Lednice is 5 miles away. The nearest airport is Brno-Turany Airport, 29 miles from Centrum Ubytování Břeclav.
  Ubytování Břeclav Centrum se nachází v Břeclavi, 20 km od Mikulova a nabízí bezplatné Wi-Fi ve všech prostorách. K dispozici sdílená kuchyň.Mezi oblíbené aktivity v okolí patří cyklistika a pěší turistika a hosté si mohou na místě vypůjčit jízdní kola. Ubytování Břeclav Centrum stojí 8 km od Lednice, 37 km od města Laa an der Thaya a 47 km od letiště Brno-Tuřany.


 2. Penzion Vila Tenis *** star 3 three stars Details
  Breclav:
  Mahenova 2
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Penzion Vila Tenis is located in the centre of Breclav, 7 km away from the Austrian border. The rooms are spacious and feature a sofa, a TV and toiletries in the bathroom. Vila Tenis has an outdoor pool. Guests can rent bicycles at the neighbouring Hotel Rose which can be reached within 80 metres. The restaurant is also situated in the hotel. Local dishes and snacks are served there. A rustic bar with a unique atmosphere can be found on site. Penzion Vila Tenis is 50 metres away from a public indoor pool and 150 metres from tennis courts. Free private parking is available.
  Penzion Vila Tenis se nachází v centru Břeclavi, 7 km od hranice s Rakouskem. Pokoje jsou prostorné a vybavené pohovkou, TV a koupelnou s toaletními potřebami. Součástí hotelu Vila Tenis je venkovní bazén. Pouhých 80 metrů vzdálený Hotel Rose nabízí hostům půjčovnu jízdních kol. V hotelu najdete také restauraci podávající pokrmy místní kuchyně a lehké občerstvení i rustikální bar s jedinečnou atmosférou. Penzion Vila Tenis se nachází 50 metrů od veřejného krytého bazénu a 150 metrů od tenisových kurtů. K dispozici je bezplatné soukromé parkoviště.


 3. Hotel Celnice **** star 4 four stars Details
  Breclav:
  Celnice 1214
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated 300 metres from the Austrian border in Breclav, Hotel Celnice offers en suite rooms with LCD satellite TV, minibar and work desk. Free Wi-Fi is available in public areas. Entirely air-conditioned, the hotel features a sauna, a jacuzzi and a hair salon. Guests can sample a wide selection of Czech and international cuisine at the restaurant with a vaulted ceiling. Moravian and Austrian wines accompany the meals. In the summertime, guests can dine on the terrace in the garden. Bicycles can be rented at Hotel Celnice and free parking is available on site. The UNESCO-protected Lednice-Valtice is within 5 km from the Celnice.
  Hotel Celnice se nachází v Břeclavi, 300 metrů od hranic s Rakouskem. Nabízí pokoje vybavené satelitní LCD TV, minibarem a pracovním stolem. Ve společných prostorách je k dispozici Wi-Fi zdarma. Hotel je kompletně klimatizovaný. najdete tu také saunu, vířivku a kadeřnictví. Hosté mohou ochutnat jídla z široké nabídky české a mezinárodní kuchyně v restauraci s klenutým stropem. U jídla nesmí chybět ani moravská a rakouská vína. V letních měsících mohou hosté stolovat na terase v zahradě. V hotelu Celnice si můžete zapůjčit jízdní kola a parkování u hotelu budete mít zdarma. Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznam památek UNESCO, je od hotelu Celnice vzdálen 5 km.


 4. Zamecky Penzion Rotunda Details
  Breclav:
  Zamecke namesti 5/2
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in Breclav, near the Austrian and Slovak borders, Zamecky Penzion Rotunda offers a wine tavern and a wellness centre with swimming pools and tennis court. Guest House Rotunda is located by the forest pathway that leads to the Lednice–Valtice landscape, a UNESCO World Heritage Site located just 5 km away. Its simple rooms have private bathrooms, free Wi-Fi and satellite TV. There is a summer terrace and a wine tavern that serves national dishes, beers and wines. Guests can visit the nearby wellness centre, with outdoor and indoor swimming pool, sauna, fitness room, squash and tennis courts. Zamecky Rotunda offers free private parking and the distance to Brno is only 55 km.
  Zámecký Penzion Rotunda se nachází v Břeclavi v blízkosti rakouských a slovenských hranic. Nabízí vinárnu a wellness centrum s bazény a tenisovým kurtem. Penzion Rotunda se nachází u lesní cesty, která vede do Lednicko-valtického areálu, který je na seznamu světového dědictví UNESCO a nachází se pouhých 5 km od penzionu. Jednoduché pokoje mají vlastní koupelnu, bezplatný Wi-Fi internet a TV se satelitním příjmem. K dispozici je letní terasa a vinárna, která nabízí národní jídla, piva a vína. Hosté mohou navštívit nedaleké wellness centrum, venkovní a krytý bazén, saunu, fitness centrum, tenisové kurty a kurty na squash. Zámecký Rotunda nabízí bezplatné parkování, Brno je vzdálené jen 55 km.


 5. Penzion Romance *** star 3 three stars Details
  Breclav:
  U rybnika 12
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Penzion Romance is located in a quiet residential area of Breclav, 2 km from the D2 motorway. It offers free parking, en-suite rooms with free Wi-Fi and a buffet breakfast. All rooms have parquet flooring and come equipped with a flat-screen satellite TV and a fridge. The terrace is great for spending some relaxing hours and children can have fun on the playground opposite the Romance guest house. The historic towns Lednice and Valtice can be reached by car in 10 minutes. Numerous cycling paths can be found in the surroundings.
  Penzion Romance se nachází v klidné vilové čtvrti Břeclavi, 2 km od dálnice D2. Svým hostům nabízí možnost bezplatného parkování, pokoje s vlastní koupelnou a Wi-Fi zdarma a snídani formou bufetu. Všechny pokoje mají parketové podlahy a jsou vybaveny satelitní TV s plochou obrazovkou a lednicí. Zdejší terasa je skvělým místem pro strávení pár hodin odpočinku, zatímco se děti budou bavit na dětském hřišti přímo naproti penzionu Romance. Do historických měst Lednice a Valtice je možné dojet autem během 10 minut. V okolí penzionu vede celá řada cyklostezek.


 6. Sport-Relax Centrum Bors Club Details
  Breclav:
  Na Valticke 650
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in a peaceful area of Břeclav, Sportovně-Relaxační Centrum Bors Club features a sports centre with tennis courts and a fitness area, as well as wellness facilities including a sauna and hot tub. It offers accommodation with free Wi-Fi and an LCD TV. Carpeted floors, a seating area and a fridge are featured in all accommodation units. The private bathroom comes with bath or shower and free toiletries. Tennis can be played on both indoor and outdoor courts at the Bors Club. Marked bike trails can be found just 500 metres from the property. Free private parking is provided on site. UNESCO-protected site of Lednice-Valtice with a large park and a palace is 7 km from the property. The town of Mikulov with several landmarks and a protected landscape area is 20 km away.
  Sport-Relax Centrum Bors Club se nachází v klidné části Břeclavi a má sportovní centrum s tenisovými kurty, fitness centrum i wellness zařízení včetně sauny a vířivky. Nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi a LCD TV. Všechny typy ubytování mají kobercové podlahy, posezení a lednici. Ve vlastní koupelně najdete bezplatné toaletní potřeby a buď vanu, nebo sprchový kout. Tenis si v zařízení Bors Club můžete zahrát na krytých i venkovních kurtech. Pouhých 500 metrů od budovy najdete značené cyklistické trasy. Na místě je zdarma k dispozici soukromé parkoviště. Lednicko-valtický areál, který byl zařazen na seznam památek UNESCO a kde najdete velký park a palác, je od zařízení vzdálen 7 km. Mikulov, který leží v chráněné krajinné oblasti a má několik památek, je 20 km daleko.


 7. Hotel Imos Details
  Breclav:
  Komenskeho nabrezi 3a
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located right by the Dyje River, Hotel Imos offers a rich buffet breakfast and free Wi-Fi. Facilities include a restaurant with a vaulted tavern-like area and a sauna. All rooms at Imos Hotel are equipped with TV sets and telephones, and the spacious and bright bathrooms have hairdryers and shower cabins. The hotel is located in Breclav and just a few minutes’ drive from the Lednice-Valtice UNESCO Heritage Site. The hotel is 11 km from Valtice Château, which is home to the Wine Salon of the Czech Republic.
  Hotel Imos se nachází v bezprostřední blízkosti řeky Dyje a nabízí bohatou snídani formou bufetu i bezplatné Wi-Fi. Zázemí zahrnuje restauraci s klenutým prostorem připomínajícím tavernu a sauna. Imos Hotel poskytuje pokoje vybavené TV a telefonem a součástí prostorných a světlých koupelen je vysoušeč vlasů a sprchová kabina. Hotel se nachází v Břeclavi, několik minut jízdy od Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hotel najdete 11 km od zámku Valtice, který je dějištěm akce Salon vín České republiky.


 8. Hotel Rose *** star 3 three stars Details
  Breclav:
  Veslarska 5
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located only 5 km from the Austrian border, Hotel Rose is situated near the centre of Breclav city centre. Breakfast is served every morning in the café on site. All of the rooms at Hotel Rose provide a bathroom, a TV and a fan. Some also have a sofa and a work desk. Wi-Fi access is free of charge. The restaurant and bar serve Czech and international cuisine, accompanied by South Moravian wines. Wine tastings and visits of wine cellars can be organised by the hotel. An indoor swimming pool is only 50 metres away; a tennis court can be reached within 150 metres. Guests of Hotel Rose can park their car free of charge in the on-site garage.
  Hotel Rose se nachází kousek od centra Břeclavi, pouhých 5 km od hranic s Rakouskem, a nabízí kavárnu, kde se každé ráno podává snídaně.Pokoje v Hotelu Rose mají koupelnu, TV a ventilátor. V některých najdete také pohovku a psací stůl. Wi-Fi je dostupné zdarma. V restauraci a baru se podávají pokrmy české a mezinárodní kuchyně a vína z jižní Moravy. Hotel na přání organizuje ochutnávky vín a návštěvy vinných sklípků.K aquaparku je to pouhých 50 metrů a na tenisový kurt asi 150 metrů. Hotel Rose nabízí také možnost zaparkovat auto v placené hotelové garáži.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd