WelcomeSmile Hotels in Czech Republic Bozi DarGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Bozi Dar
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Boží Dar Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Bozi Dar Czech Republic   Home : Czech Republic : Bozi Dar  


Results 1 - 7 of 7

 1. Penzion Edita *** star 3 three stars Details
  Bozi Dar:
  Bozi Dar 206
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set next to the cross-country skiing tracks in Bozi Dar's centre, Penzion Edita is 250 metres away from the ski lifts. Free Wi-Fi and free parking are provided. All rooms come with private bathrooms with showers and cable TV. A common kitchen is at guests' disposal as well. The terrace offers barbecue facilities. Bozi Dar has many restaurants and there is a tennis court opposite the property. In the summertime there are many cycling and hiking possibilities. The bus stop with buses going to the Neklid and Klinovec ski areas is 150 metres away. The spa resort Karlovy Vary is 27 km away and Jachymov is 6 km from the Edita.
  Penzion Edita se nachází v centru Božího daru, pouhých 250 metrů od lyžařských vleků a běžkařských tratí. K dispozici zde budete mít bezplatné Wi-Fi a parkování zdarma. Všechny pokoje mají vlastní koupelnou se sprchou a kabelovou TV. Hostům je k dispozici také společná kuchyň. Na terase najdete příslušenství ke grilování. V Božím daru je mnoho restaurací a naproti penzionu leží tenisový kurt. V létě je v okolí mnoho cyklistických a turistických možností. Penzion je vzdálen 150 metrů od autobusové zastávky, odkud jezdí autobusy do lyžařských areálů Neklid a Klínovec. Lázeňské město Karlovy Vary je vzdáleno 27 km a Jáchymov je vzdálen 6 km.


 2. Hotel St. Anna *** star 3 three stars Details
  Bozi Dar:
  Bozi Dar 44
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel St. Anna is located in central Boží Dar. It offers a restaurant and a terrace looking out to the Church of St. Anna. Free Wi-Fi is available, and on-site parking is also provided free of charge. Rooms here have an en suite bathroom with a shower or bathtub. Each room is equipped with a TV set. National dishes and wines are served in the restaurant, with its vaulted ceilings and windows looking out to the town’s centre. The famous Czech beer Pilsner Urquell is also offered. The hotel is near the ski slopes and ski lift to Neklid, and the ski bus to Klínovec stops at the door. Several cross-country ski runs are located near the hotel. Boží Dar is surrounded by the Ore Mountains and is only 1 km away from the German border. The spa town of Karlovy Vary is 26 km away from the St. Anna.
  Hotel St. Anna se nachází v centru Božího Daru. Nabízí restauraci a terasu s výhledem na kostel sv. Anny. Wi-Fi a hotelové parkoviště lze využívat zdarma. Pokoje mají koupelnu se sprchou nebo vanou. Každý je vybavený TV. V restauraci s klenutými stropy a okny s výhledem na centrum města se podávají národní jídla a víno. V nabídce je i proslulé české pivo Pilsner Urquell. Hotel stojí kousek od sjezdovek a vleku lyžařského areálu Neklid. Přímo před hotelem zastavuje skibus na Klínovec. Poblíž hotelu prochází také několik běžkařských tratí. Boží Dar leží v Krušných horách, pouze 1 km od hranice s Německem. Do lázeňského města Karlovy Vary je to z hotelu St. Anna 26 km.


 3. Pension Schneeberg *** star 3 three stars Details
  Bozi Dar:
  Bozi Dar 205
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The newly built Pension Schneeberg can be found in a quiet yet central part of Boží Dar, about 200 metres from the Neklid ski area and 300 metres from the Novako ski area. The cross-country runs of the Erzgebirge-Magistrale pass right in front of the Schneeberg guest house. Internet access is available free of charge.
  Nově postavený Pension Schneeberg se nachází v klidné, ale centrální části Božího Daru, asi 200 metrů od lyžařského areálu Neklid a 300 metrů od Ski areálu Novako. Běžkařská stopa Krušnohorské magistrály vede přímo před penzionem Schneeberg. Připojení na internet je k dispozici zdarma.


 4. Hotel Zeleny Dum *** star 3 three stars Details
  Bozi Dar:
  Bozi Dar 46
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Just 150 metres from the ski slopes, Hotel Zeleny Dum is located in the centre of the scenic village of Bozi Dar in the Ore Mountains. It occupies a historic building dating from 1542. The spacious rooms feature bright wooden furniture and provide cable TV, a seating area, and a bathroom. The Zeleny Dum’s restaurant serves traditional Czech cuisine. It features a summer terrace and a bar. There is free Wi-Fi in public areas. Free private parking is available on site. Guests staying more than 3 nights receive a 10% discount on ski passes.
  Hotel Zelený Dům je situován pouhých 150 metrů od lyžařských sjezdovek, v centru malebné vesnice Boží Dar v Krušných horách. Najdete ho v historické budově, která se datuje do roku 1542. Prostorné pokoje jsou vybavené nábytkem ze světlého dřeva a kabelovou TV, posezením a koupelnou. Hotelová restaurace servíruje tradiční českou kuchyni. Má letní terasu a bar. Ve společných prostorách je dostupné bezplatné Wi-Fi připojení k internetu. Hotelové parkoviště je k dispozici zdarma. Hosté ubytovaní na více jak 3 noci obdrží 10% slevu na lyžařské permanentky.


 5. Hotel Svaty Hubert *** star 3 three stars Details
  Bozi Dar:
  Bozi Dar 22
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set at 1,028 metres above sea level in Bozi Dar in the Ore Mountains, this hotel is 8 km from the spa resort Jachymov and 25 km from Karlovy Vary. Hotel Svaty Hubert offers free public Wi-Fi and free parking. All rooms come with satellite TV, seating areas and private bathrooms with bathtubs or showers as well as toiletries. The Neklid ski area is 150 metres away. Klinovec, which offers 80 km of cross-country skiing tracks, is 2 km away. Located in the centre of Bozy Dar, the Oberwiesenthal border crossing with Germany is 2 km away from the hotel.
  Tento hotel se nachází v nadmořské výšce 1028 metrů, na Božím Daru v Krušných horách, 8 km od lázeňského centra Jáchymov a 25 km od Karlových Varů. Hotel Svatý Hubert nabízí bezplatné Wi-Fi pro veřejnost a parkování zdarma. Všechny pokoje mají posezení, satelitní TV, vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou vybavenou toaletními potřebami. Lyžařský areál Neklid je odtud vzdálen 150 metrů. Jen 2 km od hotelu je Klínovec nabízející 80 km běžkařských tras. Hotel se nachází v centru Božího Daru, hraniční přechod s Německem Oberwiesenthal je odtud jen 2 km.


 6. Hotel Praha *** star 3 three stars Details
  Bozi Dar:
  Bozi Dar 45
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Praha is located in the centre of Boží Dar right by the ski lift, and offers you free Wi-Fi, an indoor pool, a steam bath, a sauna and a wide range of wellness treatments. All rooms are en-suite and equipped with a cable TV. Czech cuisine can be enjoyed in the ŕ-la-carte restaurant of the Hotel Praha, featuring a summer terrace. You can park your car for free on site or at an additional cost in the garage. Bikes and skis can be rented right at the Hotel Praha. The famous winter sport resort of Oberwiesenthal in Germany is only 4 km away from Boží Dar.
  Hotel Praha se nachází v centru města Boží Dar přímo vedle lyžařského vleku a nabízí bezplatné Wi-Fi, krytý bazén, parní lázeň, saunu a širokou škálu wellness procedur. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastním příslušenstvím a mají kabelovou TV. Českou kuchyni si můžete vychutnat v restauraci "ŕ-la-carte" Hotelu Praha s letní terasou. Vaše auto můžete zaparkovat zdarma venku nebo za příplatek v garáži. Jízdní kola a lyže si lze pronajmout přímo v Hotelu Praha. Slavné středisko zimních sportů Oberwiesenthal v Německu je vzdáleno pouhé 4 km od Božího Daru.


 7. Hotel Bozi Dar - Excalibur *** star 3 three stars Details
  Bozi Dar:
  Bozi Dar 38
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in the Krusne Hory Mountains, this hotel offers free Wi-Fi and modern rooms with cable TV, fridges and bathrooms with toiletries. It is 150 metres from the ski lift. The Excalibur Restaurant at the Hotel Bozi Dar is decorated in a medieval style with an exhibition of historical weapons. It serves a wide choice of traditional Czech cuisine as well as international dishes. The Neklid ski area is 450 metres away and Klinovec is 3 km from the Hotel Bozi Dar - Excalibur. Lockable ski storage is offered at the hotel and a ski bus is provided. Free private parking is available on site.
  Tento hotel v Krušných horách nabízí bezplatné Wi-Fi a moderně zařízené pokoje s kabelovou TV, ledničkou a koupelnou s toaletními potřebami. Stojí 150 metrů od lyžařského vleku. Hotel Boží Dar má restauraci Excalibur zařízenou ve středověkém stylu, která se pyšní expozicí historických zbraní. Podává se v ní široký výběr jídel tradiční české i mezinárodní kuchyně. Hotel Boží Dar - Excalibur je vzdálený 450 metrů od ski areálu Neklid a na Klínovec jsou to odtud 3 km. V hotelu je uzamykatelná lyžárna, k dispozici je i skibus. V místě najdete bezplatné soukromé parkoviště.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd