WelcomeSmile Hotels in Czech Republic BlanskoGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Blansko
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Blansko Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Blansko Czech Republic   Home : Czech Republic : Blansko  


Results 1 - 8 of 8

 1. Penzion U Golema *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Svitavska 28
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  On the Svitava River, just a 10-minute walk from the center of Blansko, Penzion U Golema has a restaurant and a bar with terrace. Guests enjoy free internet and free parking. Only 1,700 feet from Blansko’s Train Station, U Golema Pension offers accommodations with private bathrooms. Room have free cable internet access, TV and DVD and CD players. The cozy restaurant serves international cuisine and the bar has a wide offer of drinks, which can be enjoyed on the covered terrace. U Golema Penzion is located just 6 miles from the Moravian Karst nature reserve and the Macocha Gorge, while the distance to Brno is only 19 miles.
  Penzion U Golema leží u řeky Svitavy, pouhých 10 minut chůze od centra Blanska a svým hostům nabízí k využití restauraci a bar s terasou. Hosté mohou využívat bezplatný internet a možnost parkování zdarma. Penzion U Golema se nachází jen 500 metrů od vlakového nádraží Blansko a nabízí ubytování v pokojích s vlastní koupelnou. Všechny pokoje jsou vybavené kabelovým připojením k internetu zdarma, TV a DVD a CD přehrávačem. V útulné restauraci jsou podávána jídla mezinárodní kuchyně a zdejší bar nabízí široký výběr nápojů, které si můžete vychutnat na kryté terase. Penzion U Golema leží 30 km od Brna a jen 10 km od CHKO Moravský kras a propasti Macocha.


 2. Hotel Macocha *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Svitavska c.1010/35
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Hotel Macocha is located 200 metres from the Blansko Train Station, close to the Moravian Karst and 40 km north of the centre of Brno. It offers free Wi-Fi and free parking. All rooms in the Macocha hotel have an en-suite bathroom. Tasty Czech cuisine and a wide range of drinks are served in the restaurant and in the inviting bar.
  Hotel Macocha se nachází 200 metrů od vlakového nádraží v Blansku, nedaleko od Moravského krasu a 40 km severně od centra Brna. Svým hostům nabízí bezplatné Wi-Fi připojení k internetu a parkování zdarma. Všechny pokoje v hotelu Macocha mají vlastní koupelnu. Hotelová restaurace s příjemným barem nabízí chutná jídla české kuchyně a široký výběr nápojů.


 3. Penzion Macocha *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Punkevni udoli 54
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Only one kilometre away from Macocha Abyss and Punkva Cave in the Moravian Karst natural reserve, this guesthouse features barbecue facilities and free parking in the surrounding garden. The rooms at Penzion Macocha are equipped with satellite TV, seating areas and private bathrooms with showers. The apartments have kitchens with fridges and water kettles. There is a children's playground and an outdoor terrace at guests' disposal. The Macocha is 3 km away from the Blansko and the main city of southern Moravia, Brno, is 30 km away.
  Tento penzion najdete pouhý 1 kilometr od propasti Macocha a Punkevní jeskyně v přírodní rezervaci Moravský kras. Nabízí grilovací zařízení a bezplatné parkování v přilehlé zahradě. Penzion Macocha má pokoje vybavené satelitní TV a posezením, v nichž budete mít vlastní koupelnu se sprchou. V apartmánech je kuchyň s ledničkou a varnou konvicí. Hosté mají k dispozici dětské hřiště a venkovní terasu. Macocha se nachází 3 km od Blanska a od hlavního města Jihomoravského kraje Brna vás bude dělit 30 km.


 4. Hotel Skalni Mlyn *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Skalni Mlyn 96
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Situated in the heart of the Moravian Karst Nature Reserve next to a former water mill, the Hotel Skalní Mlýn offers you en-suite rooms, regional cuisine and a large summer terrace. After a day of exploring the scenic karst landscape on foot or by the hotel's rental bikes, you can enjoy fine Czech cuisine and spend relaxing hours in the piano bar. Packed lunches are available. In the immediate surroundings of the Skalní Mlýn hotel you can find the Macocha Abyss, dripstone caves and you can take unique boat tips on the underground Punkva river. Various family-friendly hiking trails intersect next to the Skalní Mlýn hotel. Wi-Fi internet access is available for free and you can exchange money on site. Kids can have fun on the playground and you can play billiards or table tennis.
  Hotel Skalní Mlýn se nachází vedle bývalého mlýna v samém srdci chráněné krajinné oblasti Moravský kras a nabízí pokoje s vlastní koupelnou, regionální kuchyni a velkou letní terasu. Po dni stráveném objevováním malebné krasové krajiny ať už pěšky nebo v sedle kola z hotelové půjčovny se můžete těšit na vybrané pokrmy české kuchyně a strávit celé hodiny odpočinkem v piano baru. K dispozici jsou také obědové balíčky. V bezprostředním okolí hotelu Skalní Mlýn najdete propast Macochu a krápníkové jeskyně a podniknout můžete také jedinečný lodní výlet po podzemní řece Punkvě. Vedle hotelu Skalní Mlýn se protíná řada turistických stezek vhodných pro rodinné výlety. Wi-Fi připojení k internetu je k dispozici zdarma a v hotelu jsou poskytovány také služby směnárny. Děti si mohou hrát na hřišti a pro dospělé je připraven kulečník nebo stolní tenis.


 5. Hotel Probe *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Husova 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Located on the outskirts of Blansko in the Moravian Karst, Hotel Probe is just a 3-minute walk from Blansko Bus and Train Station. It offers a Czech restaurant with a sport bar and billiards. Free Wi-Fi is available in public areas. All rooms at the Probe Hotel have wooden furniture and a bathroom with toiletries. Free parking is available on site. A sports centre with a squash court is a 5-minute walk away. The Macocha Gorge and the Sloupsko-Šošůvské jeskyně caves are 9.3 miles away, and Brno is 15.5 miles from the property.
  Hotel Probe se nachází na okraji Blanska v Moravském krasu, jen 3 minuty pěšky od autobusového a vlakového nádraží Blansko. Nabízí českou restauraci se sport barem a kulečníkem. Ve společných prostorách je zdarma dostupné Wi-Fi. Pokoje Hotelu Probe jsou zařízené dřevěným nábytkem a mají koupelnu vybavenou toaletními potřebami. Na místě lze zdarma parkovat. Za 5 minut dojdete od hotelu pěšky do sportovního centra se squashovým kurtem. Hotel se nachází 15 km od propasti Macocha a Sloupsko-šošůvských jeskyní a 25 km od Brna.


 6. Pension Karst Blansko *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Chelcickeho 1
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This 3-star guesthouse is located at the entrance to the Moravian Karst Nature Reserve, 5 km from Macocha Gorge and Punkva Cave. Free Wi-Fi is available in Pension Karst Blansko’s rooms. The spacious rooms have a kitchenette with a refrigerator, cable TV, a seating area, and a bathroom. The garden at the Karst Pension features a terrace, a children’s playground, and a barbecue area. Ticket reservation for the caves and transfers to the train and bus stations are provided. Free parking is available on site. The centre of Blansko with several restaurants and supermarkets can be reached in a 10-minute walk. Brno is 30 km away.
  Tento 3hvězdičkový penzion se nachází u vstupu do přírodní rezervace Moravský kras, 5 km od propasti Macocha a Punkevní jeskyně. Pension Karst Blansko nabízí pokoje s bezplatným Wi-Fi. Prostorné pokoje jsou vybavené kuchyňským koutem s lednicí, kabelovou TV, obývací částí a koupelnou. Karst Pension má zahradu s terasou, dětské hřiště a prostor s grilem. Můžete si zde rezervovat vstupenky do jeskyní a dopravu na vlakové a autobusové nádraží. Hotelové parkoviště je k dispozici zdarma. Centrum města Blansko s několika restauracemi a supermarkety je vzdálené 10 minut chůze. Do Brna je to 30 km.


 7. Wellness Hotel Panorama *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Techov 168
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This 3-star hotel in the hills of Southern Moravia is 3 km from Blansko city centre. It offers a large spa area, indoor and outdoor saltwater pools, and a tennis court. The spacious rooms have a balcony overlooking the surrounding landscape. Featuring elegant dark wooden furniture, the modern rooms at Wellness Hotel Panorama include a TV, a seating area, and a bathroom with hairdryer. Free wired internet access is available in all rooms. The Panorama Hotel’s spa facilities include a Finnish sauna, a herbal steam bath, an infrared sauna, and a hot tub. A wide range of massages is available. The Češkovice restaurant has a summer terrace and serves traditional Czech cuisine. Guests can get active in the fitness centre, rent bicycles, and play billiards and table tennis. Free private parking is available on site. The Češkovice Bus Stop is 20 metres away and provides connections to Blansko. The Macocha Gorge is 6 km away.
  Tento 3hvězdičkový hotel se nachází v kopcích na jižní Moravě, 3 km od centra města Blanska. Nabízí velké wellness centrum, krytý a venkovní bazén se slanou vodou a tenisový kurt. Pokoje jsou prostorné a mají balkon s výhledem do okolní krajiny. Wellness Hotel Panorama poskytuje ubytování v moderních pokojích s elegantním tmavým dřevěným nábytkem, posezením a koupelnou s fénem. Ve všech pokojích je bezplatné kabelové připojení na internet. Panorama Hotel disponuje lázněmi s finskou saunou, bylinnou parní saunou, infračervenou saunou a vířivkou. Vybrat si lze i ze široké nabídky masáží. V restauraci Češkovice s letní terasou se podávají tradiční pokrmy české kuchyně. Můžete si zacvičit ve fitcentru, vypůjčit kola a zahrát kulečník nebo stolní tenis. Soukromé hotelové parkoviště máte možnost využívat zdarma. Z 20 metrů vzdálené autobusové zastávky Češkovice se dopravíte do Blanska. Propast Macocha leží od hotelu 6 km.


 8. Penzion u Rechu *** star 3 three stars Details
  Blansko:
  Honicka 42
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This family-run guest house guest house offers a summer terrace with panoramic views. All rooms have free WiFi. Penzion u Rechu is just a few minutes’ drive from the caverns and gorges of the Moravian Karst. Its rooms have TV sets and bathrooms with shower or bathtub. Some of the units provide a spa bath or a sauna. The restaurant is open for breakfast and dinner only for the guests. Rechu Guest House also offers a well-kept garden and a playground for children. It is 18.6 miles from Brno and 6.2 miles from the natural protected area of the Moravian Karst and the Macocha cave. Free parking is available.
  Tento rodinný penzion penzion nabízí letní terasu s panoramatickým výhledem a pokoje s Wi-Fi zdarma. Penzion u Rechů leží jen několik minut jízdy od jeskyní a propastí Moravského krasu. Pokoje mají TV a koupelnu se sprchou nebo vanou. Některé zahrnují masážní vanu nebo saunu. Restaurace je otevřena na snídaně a večeře pouze pro hosty. Penzion U Rechů má také dobře udržovanou zahradu, dětské hřiště a neplacené soukromé parkoviště. Penzion leží 30 km od Brna a 10 km od chráněné krajinné oblasti Moravský kras a jeskyně Macocha.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd