WelcomeSmile Hotels in Czech Republic BenesovGoodday! CityIndexTravel Logo
Map of Benesov
Search for: Match for:
Search for hotels on a map  Search for Hotels on a Map

Hotels in Benešov Czech Republic

Accommodation discount rates offered at hotels with online booking.

Lodging Accommodation in Benesov Czech Republic   Home : Czech Republic : Benesov  


Results 1 - 8 of 8

 1. Penzion Bedrc *** star 3 three stars Details
  Bedrc:
  Bedrc 14
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in the heart of the tiny village of Bedrč, Penzion Bedrč is housed in a period building. It offers rooms with wooden beams, a traditional Czech restaurant and a large barbecue. Free Wi-Fi and free private parking are provided. All of the en-suite rooms at Bedrč come with hardwood floors. Many of the offer a seating area. A sheep and fallow-deer farm is available on site. A cottage with a sauna and cold water pool is situated 800 metres away and is also part of the Penzion. Many biking paths pass by the guest house. Konopiště Castle and Golf Course is 5 km away. Jemniště Castle can be reached within 8 km. Prague is 40 km away. Bedrč Bus Stop is right in front of the Penzion Bedrč.
  Penzion Bedrč sídlí v dobové budově v srdci malé vesničky Bedrč. Poskytuje ubytování v pokojích s dřevěnými trámy, tradiční českou restauraci a velký gril. Wi-Fi a soukromé parkoviště můžete využívat zdarma. Všechny pokoje v penzionu Bedrč mají vlastní koupelnu a podlahy z tvrdého dřeva. Mnohé z nich zahrnují i posezení. Součástí areálu je farma s ovcemi a daňky. Penzion má také chatu se saunou a bazénkem se studenou vodou, která stojí jen 800 metrů od objektu. Kolem penzionu vede spousta cyklostezek. Zámek Konopiště a tamější golfové hřiště jsou odtud vzdáleny 5 km. Penzion stojí 8 km od zámku Jemniště a 40 km od Prahy. Penzion Bedrč má přímo před vchodem autobusovou zastávku Bedrč.


 2. Hotel S-centrum *** star 3 three stars Details
  Benesov:
  U Vodárny 2215
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel S-centrum has spacious rooms with free Wi-Fi and parking, an outdoor swimming pool and a restaurant specializing in Italian cuisine. Benešov u Prahy Railway Station is a 20-minute walk away. Offering double rooms and quadruple rooms, each unit has a minimalist décor. All rooms have TVs and en suite bathrooms. With its four tennis courts and volleyball court, Hotel S-centrum offers plenty of sports facilities. The hotel is 4 km away from Konopiště Castle.
  Hotel S-centrum nabízí prostorné pokoje s bezplatným Wi-Fi, parkování, venkovní bazén a restauraci specializující se na italskou kuchyni. Železniční stanice Benešov u Prahy je pěšky 20 minut daleko. Má dvoulůžkové a čtyřlůžkové pokoje, každá jednotka je v minimalistickém dekoru. Všechny pokoje mají TV a vlastní koupelny. Hotel S-centrum se svými čtyřmi tenisovými kurty a volejbalovým hřištěm má řadu sportovních zařízení. Hotel se nachází 4 km od zámku Konopiště.


 3. Pension Konopiste **** star 4 four stars Details
  Benesov:
  Konopiste 30
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Pension Konopiste is located 1.5 km outside of Benesov and a 40-minute drive away from Prague. It offers accommodation with modern and private bathrooms and free access to Wi-Fi. Bathrobes, a hairdryer and toiletries are provided. Each room and apartment is equipped with satellite TV, a work desk and a minibar. Guests can make use of the onsite ski storage room and the bicycle rental facilities. Free private parking is offered at the hotel. Pension Konopiste features a museum of historical motorcycles on site.
  Pension Konopiště se nachází 1,5 km od Benešova a 40 minut jízdy od Prahy. Disponuje ubytováním s vlastní, moderní koupelnou a umožňuje bezplatné připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi. Připraveny jsou také župany, vysoušeč vlasů a toaletní potřeby. Všechny pokoje i apartmány mají satelitní TV, pracovní stůl a minibar. Přímo v penzionu mohou hosté využít lyžárnu nebo si půjčit jízdní kolo. K dispozici je také bezplatné soukromé parkoviště. Pension Konopiště ve svém areálu provozuje muzeum historických motocyklů.


 4. Golf Resort Hotel Konopiště **** star 4 four stars Details
  Benesov:
  Tvorsovice 27
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Originally a castle, Golf Resort Hotel Konopiště offers spacious rooms in 3.7 miles distance to Benešov. The hotel is surrounded by the largest golf course of the Czech Republic and golf lessons are available on request. The famous Konopiště Castle is just 0.9 miles away. The elegantly furnished rooms feature satellite TV, a minibar and a bathroom with a shower and a tub. A garden with a sun terrace can be used by all guests and children can play on the playground. The hotel provides an elevator and free Internet is available in public areas. The Golf Resort Hotel Konopiště has an own restaurant where Czech and international cuisine is offered. BBQ evenings are organized in summer. Prague can be reached within 45 minutes by car and Benešov’s main train station is a 15-minute drive away. Free private parking is available on site.
  Golf Resort Hotel Konopiště sídlí v budově bývalého zámku a nachází 6 km od Benešova. Nabízí prostorné pokoje. Obklopují ho největší golfová hřiště v České republice a na požádání jsou k dispozici lekce golfu. Slavný zámek Konopiště je vzdálen pouhý 1,5 km. Elegantně zařízené pokoje mají satelitní TV, minibar a koupelnu se sprchovým koutem a vanou. Hosté mohou využít zahradu s prosluněnou terasou a pro děti je připraveno dětské hřiště. Hotel nabízí výtah a bezplatné internetové připojení ve společných prostorách. Golf Resort Hotel Konopiště má vlastní restauraci, která servíruje pokrmy české i mezinárodní kuchyně. Během léta se pořádají večery s grilováním. Do Prahy dojedete autem během 45 minut a na benešovské hlavní vlakové nádraží dojedete za 15 minut. K dispozici budete mít bezplatné soukromé hotelové parkoviště.


 5. Benica *** star 3 three stars Details
  Benesov:
  Ke Stadionu 2045
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  This modern hotel and its popular restaurant are in the pretty little town of Benesov, 40 km southeast of Prague, famous for its history and Konopiště castle. The castle was the last residence of Archduke Franz Ferdinand of Austria, whose assassination in Sarajevo started World War I. The castle is one of the most famous and popular historical sites of the area, and also one of its most beautiful. Every year tourists flock to Benesov to visit the castle. The area’s excellent golfing facilities make it a popular destination for golf enthusiasts and the tranquil beauty of the region makes it ideal for a relaxing break. The hotel has excellent access to the nearby main road into Prague and its traditional trattoria and pizzeria is popular with locals and visitors as well as hotel guests.
  Tento moderní hotel s oblíbenou hotelovou restaurací se nachází v hezkém městě Benešov, jež leží 40 km jihovýchodně od Prahy a je známé svou historií a zámkem Konopiště. Zámek byl poslední rezidencí arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského, jenž byl obětí atentátu, který byl počátkem první světové války. Zámek je jedním z nejznámějších, nejoblíbenějších a zároveň nejkrásnějších historických památek v oblasti. Každoročně se do Benešova na prohlídku zámku vydávají celé houfy turistů. Oblast je díky vynikajícím golfovým hřištím oblíbenou destinací milovníků golfu, díky klidné kráse regionu je hotel skvělým místem pro odpočinek a čerpání nových sil. Hotel má vynikající přístup na hlavní silnici do Prahy, tradiční hotelová tratorie a pizzerie jsou oblíbené jak místními a návštěvníky, tak hotelovými hosty.


 6. Bellevue hotel Karlov **** star 4 four stars Details
  Benesov:
  Na Karlove 97
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  The Karlov hotel is located in the heart of Benešov. Housed in 5 sensitively renovated historic and modern buildings, it offers unique charm combined with up-to-date facilities. Every room has a specific shape and character and features a DVD player and free internet access along with numerous other amenities. The Karlov hotel has a garage and wellness facilities are available nearby (5 minutes by hotel shuttle service). A lot of historical monuments can be found in surroundings.
  Hotel Karlov se nachází v centru Benešova. Sídlí v 5 citlivě zrekonstruovaných historických i moderních budovách a nabízí jedinečné kouzlo v kombinaci s nejmodernějším vybavením. Každý pokoj má zvláštní tvar a charakter a najdete v něm DVD přehrávač a bezplatné připojení na internet spolu s řadou dalších moderních vymožeností. Hotel Karlov má garáž a wellness zařízení jsou k dispozici v blízkosti (5 minut hotelovou kyvadlovou dopravou). V okolí se nachází mnoho historických památek.


 7. Hotel Atlas *** star 3 three stars Details
  Benesov:
  Tyrsova 2063
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Set in the centre of Benešov, this hotel offers rooms with satellite TV and seating areas. It provides free Wi-Fi, a restaurant with a summer terrace and private parking. Guests can sample various Czech and international dishes at the restaurant, accompanied by wines and beers including Krusovice and Pilsner Urquell. Hotel Atlas is 150 metres away from a bowling centre. Hotel guests benefit from a 15% discount for all drinks and food at the bar of the bowling centre. The main bus and train station of Benesov is 500 metres away. Guests can explore the castle of Konopiste, which is 3 km away, or Jemniste Castle, 15 km from the Atlas.
  Hotel v centru Benešova nabízí pokoje se satelitní TV a posezením. Čeká tu na vás také restaurace s letní terasou, soukromé parkoviště a Wi-Fi zdarma. V restauraci mohou hosté ochutnat rozmanitá česká a mezinárodní jídla. Nechybí ani výběr vín a nabídka piva včetně krušovického a Pilsner Urquell. Hotel Atlas je vzdálen 150 metrů od bowlingového centra, kde mohou hosté hotelu využít 15% slevu na veškeré nápoje a jídlo v baru. Benešovské hlavní autobusové a vlakové nádraží je od hotelu vzdáleno 500 metrů. Na výlet mohou hosté vyrazit na zámek Konopiště, který je odtud 3 km daleko, nebo na 15 km vzdálený zámek Jemniště.


 8. Hotel Posta *** star 3 three stars Details
  Benesov:
  Tyrsova 163
  HotelPhoto1 HotelPhoto2 HotelPhoto3 HotelPhoto4
  Hotel Posta is situated in the centre of Benesov town, just 20 metres from its main Masarykovov Square. It features classically furnished rooms with a private bathroom. Free Wi-Fi is available. All rooms at the Posta come with large windows and a view of either a courtyard or the historic Piaristicky Monastery. Each has a TV and a coffee table with chairs. A continental breakfast is offered every morning in hotels’ stylish restaurant, which serves Czech and international dishes. You can enjoy a drink at the well-stocked bar. Front desk staff is at your disposal 24 hours a day and can assist with luggage storage. There is also an on-site barber shop. Hotel Posta is located 500 metres from Benesov Railway Station, from which you can reach Prague in 40 minutes. The popular Konopiste Castle with a large park is only 2 km away.
  Hotel Pošta stojí v centru Benešova, jen 20 metrů od místního hlavního Masarykova náměstí. Nabízí klasicky zařízené pokoje s vlastní koupelnou a bezplatné připojení Wi-Fi. Pokoje hotelu Pošta mají velká okna, z nichž se můžete dívat buďto do dvora, nebo na historický Piaristický klášter. Ve všech je TV a konferenční stolek s židlemi. Kontinentální snídaně se každé ráno podává ve stylové hotelové restauraci, která nabízí českou i mezinárodní kuchyni. V dobře zásobeném baru si můžete vychutnat drink. Personál na recepci je tu pro vás 24 hodin denně a pomůže vám s uložením zavazadel. V hotelu je také holičství. Hotel Pošta stojí 500 metrů od železniční stanice Benešov, odkud se za 40 minut dostanete do Prahy. Známý zámek Konopiště s velkým zámeckým parkem je od hotelu vzdálen jen 2 km.

Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2022 Rang Ltd