WelcomeSmile: Hotels Overview Goodday! CityIndexTravel Logo
Home Page
Hotels and travel services
Search for: Match for:

Check Availability and Prices - Make Reservation
Ekesparre Residence Hotel
Estonia: Saaremaa Island:
Kuressaare 93815:  Lossi 27   
Ekesparre Boutique Hotel is Saaremaa's oldest hotel, built in 1908. It is located in the resort town of Kuressaare on the island of Saaremaa, right next to the town’s main attraction, an impressive castle. A sandy beach is just a few minute walk away. The Art-Noveau style, air-conditioned rooms feature patterned carpets and wallpapers. Each comes with a TV with satellite channels, as well as a minibar and a private bathroom. Guests at the hotel can enjoy a buffet breakfast made from local produce in the lobby or outside. There is a bar with a wide selection of drinks. Free entry to Georg Ots Spa is included in the room rate. Guests can also use the library or benefit from the ironing and laundry services at the hotel. The 24-hour front desk can assist in boat or car reservations, as well as ferry or airplane tickets. The hotel is located 300 metres from the sandy beach, and 400 metres from the yacht marina. Kuressaare Airport is just 2.5 km away and the central bus station is 1.2 km from Ekesparre Boutique Hotel.
Butiikhotell Ekesparre Residents on Saaremaa vanim hotell, mis on ehitatud 1908. aastal. Hotell asub Kuressaare kuurortlinnas. Linna peamised vaatamisväärsused ja muljet avaldav kindlus jäävad kohe hotelli vahetusse lähedusse. Liivarand on kõigest mõneminutilise jalutuskäigu kaugusel. Juugendstiilis tubades on konditsioneer ning mustrilised vaibad ja tapeedid. Igas toas on televiisor koos satelliitkanalitega, samuti on minibaar ja privaatne vannituba. Külalised saavad nautida kohalikust toorainest valmistatud hommikusööki Rootsi lauas. Hommikueinet serveeritakse kas fuajees või õues. Kohapeal on ka baar, kus on saadaval laias valikus jooke. Toa hinna sees on tasuta sissepääs spaasse Georg Ots. Külalised võivad ka raamatukogus aega veeta ning soovi korral on saadaval triikimis- ja pesupesemisteenus. Ööpäev läbi avatud vastuvõtu töötajad aitavad rentida autot või paati ning broneerida praami- ja lennukipileteid. Liivarand jääb hotellist 300 m kaugusele ning jahisadam on 400 m kaugusel. Kuressaare lennujaam jääb butiikhotellist Ekesparre kõigest 2,5 km kaugusele ning bussijaama on 1,2 km.

Hotels in Kuressaare Estonia

<>
ID number: 1290942371

Rate It [ 0.00 / 0 Votes ]
Comments?
Report dead link!
Ekesparre Residence Hotel - Image1 Ekesparre Residence Hotel - Image2 Ekesparre Residence Hotel - Image3 Ekesparre Residence Hotel - Image4


Contact Email or Form
Disclaimer & Copyright     Privacy Policy
Copyright © 1998-2023 Rang Ltd